Призер Кубку світу з санного спорту: У збірній Росії є затяті індивідууми, з якими взагалі не спілкуюся

7 березня, 2015 субота
05:00

"Бронза" 19-річного Антона Дукача на юніорському етапі Кубку світу з санного виду спорту, може, і не є несподіваною, проте його успіх – це однозначно виняток з реалій українського спорту

Україна – така загадкова і незрозуміла країна, що дуже часто просто не можна знайти логічного пояснення деяким явищам. Наприклад, санний вид спорту. Взагалі майже екзотичний для нас вид спорту – траси немає, фінансування – на межі. А от спортсмени примудряються здобувати медалі, обганяючи забезпечених іноземних конкурентів.

Практично два десятиліття обличчям українських саней була Наталія Якушенко – вона єдина могла розбавити тріо-німкень на п’єдесталі пошани найпрестижніших змагань. І в 2009-му їй вдалося історичне досягнення – "бронза" чемпіонату світу, а після Олімпіади-2010 киянка завершила кар’єру.

І ось тепер ми маємо ще більш аномальний випадок – львів’янин, який, на відміну від Якушенко, не мав радянської системи підготовки, яка всім забезпечувала. Антон – вихованець незалежної України, яка не може дати йому навіть просто нормальні умови тренувань, проте чекає від нього успіхів і досягнень.

- Раділи "бронзі" етапу Кубку світу чи все-таки були засмучені, що після рекорду траси у другому заїзді втратили лідируючу позицію?

- Відчуття були двоякі. Звичайно, був задоволений, що потрапив до призової трійки. Проте емоції не були настільки радісними, як хотілося б, адже в третьому заїзді мав проблеми з проходження траси. Вони були незначні, та цього вистачило, щоб німці на рідній для себе трасі обігнали мене. Та незважаючи ні на що, я розцінив свій виступ як досягнення. Адже останнього разу нагороди на міжнародній арені здобував серед молодшої групи юніорів – три роки тому. За цей час встиг засумувати за медалями. Цього року на юніорському чемпіонаті світу теж міг поборотися за "бронзу", та перед фінішем припустився помилки і показав шостий результат.

- Якою була реакція німців на те, що ви одразу в першому заїзді побили рекорд їхньої траси?

- Я ще не встиг виїхати з фінішної прямої, протяжність якої метрів 400, як до мене вже підбігли з повідомленням про рекорд. Попереднє досягнення трималося років зо три і належало срібному призеру Олімпіади у Ванкувері-2010 Давіду Мюллеру. За логікою, організатори мали б вручити мені символічний диплом чи металеву тарілку з відповідним написом про рекорд. Та німці, мабуть, поскупилися. Можливо, вони просто не очікували такого високого результату на своїй трасі, яка, до речі, була дуже якісно підготовлена.

- Обіграти німців на їхній же трасі – це особливі емоції?

- Це надзвичайно круто! Адже в нас, в Україні, немає ніякої траси міжнародного рівня – лише дерев’яний жолоб в Кременці Тернопільської області. Ми там тренуємося, але вона все-таки більше підходить для підростаючого покоління – 15-16-річних спортсменів. Вони тільки вчаться їздити на санях, і там можна відпрацьовувати положення. Для високих досягнень потрібні зовсім інші умови. Тому ми тренуємося лише за кордоном.

- В літній період санкарі тренуються на роликових санях. Наскільки це цікаво і наскільки відрізняється від реальних умов заїздів на льодовому покритті?

- Все максимально оптимізовано до зимових умов. Вся техніка залишається без змін, крім полозів – прикручуємо металеві шини і прикріплюємо до них ролики. Ми їздимо у Кременці по деревяному жолобу, а за кордоном – бетонне покриття. На роликах набагато легше, ніж взимку. Бо на льоду ми боремося за тисячні секунди і кожен контакт з льодом складний. Адже один неточний рух – і сани може понести боком, адже слизько. А роликами легше керувати. Крім того, швидкість на льоду набагато вища: 150 км/год, тоді як на роликових санях – 100-110. Загалом же наше завдання на літній період – підняти загально фізичну підготовку.

- Полюбляєте швидкість?

- Звичайно, під час проходження траси це просто нереальні відчуття. Коли після цього їдеш в авто 160-180 км/год, майже не відчуваєш швидкості. А їхати 200 км – це вже досить небезпечно. Хоча санний спорт теж небезпечний вид спорту. Та мені це подобається – такого екстріму ніде не відчував.

- Рветеся в дорослу збірну України чи поки що вам вистачає юніорських змагань?

- Два роки паралельно зі стартами своєї вікової категорії я виступав і на Кубках світу серед дорослих. Відбирався на Олімпіаду в Сочі-2014, але через брак досвіду – адже це був мій перший сезон (2013/2014) серед дорослих – не вдалося цього зробити. Зазначу, що дорослі стартують з вищої точки, ніж юніори – на їхній дистанції на чотири повороти більше. Нинішній сезон був завершальним для мене у юніорській збірній. З наступного змагатимуся тільки серед дорослих

- Законодавцями моди в санному виді спорту є німці. Чи вдається разом з ними потренуватися, придивитися до їхніх саней?

- Санний спорт – це спорт технологій. І кожна країна ретельно зберігає таємницю розробки саней. Запчастини до інвентарю продаються, а його збирання виконують наші тренери. Метал дошліфуємо самі.

- На вашу думку, що найважливіше в санному виді спорту?

- Технічне оснащення. Воно особливо в Німеччині та Росії на високому рівні. Ми від них значно відстаємо. Крім цього, потрібне налаштування. Перед самими заїздами буває складно налаштуватися. Мене таке спіткало минулого сезону – я відчував мандраж, неготовність, недосвідченість. Це важко перебороти. В такій ситуації забуваєш навіть проходження траси. Треба максимально розслабитися і почуватися в тандемі з санями. Мінімально неправильний рух – і інвентар починає не слухатися, несе куди-завгодно. Вважаю, від самого спортсмена багато залежить. Якщо він професіонал, то й на повільних санях покаже високий результат – можливо, не найкращий час, але все ж таки.

- Малюєте собі цю ідеальну траєкторію з найменшою затратою часу чи це все на рівні відчуттів?

- Обов’язково перед кожним спуском ми повинні уявно декілька разів пройти трасу – від розгону до самого фінішу. М’язова пам'ять запам’ятовує всі повороти. Тренер може допомогти в цьому поясненнями основних аспектів, особливо, коли траса нова. Він стоїть на проблемних точках дистанції, візуально бачить помилки. Адже на високій швидкості навіть можна не відчути якийсь зайвий рух. А їх має бути якнайменше.

- Ви молодий, перспективний спортсмен. Чи не переманюють вас інші країни під свої знамена?

- Спокусливе запитання. Особисто до мене ніхто не підходив з подібними заявами. В санному спорті, до речі, таке мало практикується, хоча такі випадки є. Та якщо вже змінювати громадянство, має бути серйозна підстава. У країнах, які мають здобутки, надзвичайно висока конкуренція – там дуже жорсткий відбір. Та мені хотілося б прославити неньку-Україну. Можливо, тоді б з’явилося покращення в українському спорті.

- А як вважаєте, якби ви мали ті умови, які є у німців чи росіян – та хоча б просто власна траса, уже були б чемпіоном світу серед юніорів?

- Звичайно, це було б набагато легше. Була б можливість протестувати якісь запчастини, інші сани – не одні. Інвентар у нас дорогий, середня ціна становить близько 5 тис. євро. Все упирається у фінанси. От поляки теж не мають траси, проте вони співпрацюють з німцями, які постачають їм сани. Звісно, не найкращі, проте поляки на них виступають досить успішно – в Топ-15 входять. Словом, можна знайти шляхи допомоги від інших країн і завдяки цьому покращити результат.

- Яка траса є улюбленою?

- Такою можна вважати трасу в австрійському Іннсбруку, де я виступав на Юнацьких Олімпійських іграх-2012. І там я фінішував четвертим. Було дуже прикро, адже програв бронзовому призеру дві сотих секунди. Такого високого результату я сам не очікував, бо був одним з наймолодших учасників. А взагалі мені до вподоби більшість жолобів, траса не може не подобатися. Просто деколи може не виходити на ній проїхати.

- Кажуть, що найобразливішим для спортсмена є 4-е місце. Погоджуєтеся?

- Я мав тоді два надзвичайно класні заїзди. Мені сподобалося, але до медалі не дотягнув. Коли після першого спуску обійшов німця і перебував на третій позиції, він був шокований і не міг повірити, як так могло статися. Я розцінив це 4-е місце як прикру поразку. Хоча для України це було досить високе досягнення. Це оцінили тренери і спортсмени з інших країн, а також шеф місії нашої делегації Ганна Сорокіна, яка подякувала мені і тренерському штабу. Після цього я став багато спілкуватися зі спортсменами з інших країн, ділимося емоціями під час змагань і після них.

- Частенько даєте німцям такі своєрідні ляпаси?

- Минулий сезон, коли я виступав серед дорослих, у мене не все вийшло. А от нинішнього на кожному етапі Кубку світу демонстрував непоганий результат. У канадському Вістлері був 7-м, обігнавши декількох німців. Звідти ми переїхали в Калгарі на дорослий Кубок світу, де я фінішував 20-м. Це для мене високий результат, адже змагався зі світовою елітою санного спорту. До речі, виграв у чинного чемпіона світу і Європи росіянина Семена Павліченка. Хоча він припустився помилок, та мені було все одно приємно випередити його. Тепер це 20-е місце буде для мене орієнтиром на наступний сезон.

- Ваш улюблений предмет в школі чи інституті?

- Гріх буде не сказати, що в школі любив фізкультуру. Також математика – але саме алгебра, а не геометрія. Нині мені дуже легко даються розрахунки. А зараз в університеті подобається моя спеціальність – вивчаю інформаційну безпеку. Дуже цікаві предмети національна безпека, забезпечення національної безпеки держави, основи національної безпеки. Зараз вони актуальні. Всі ті норми, яких повинні дотримуватися, на Донбасі зараз порушуються. 

- Схильність до логічно-математичного мислення, вочевидь, допомагає вам і в спорті?

- Звичайно, адже я роблю різні розрахунки. У кожного атлета є  спортивний щоденник, в якому ми записуємо кожне проходження траси, малюємо профіль жолоба, щоб потім, приїхавши на цю трасу знову, освіжити пам'ять, заглянувши до записів.

- На міжнародній арені перетинаєтесь зі своїми російськими колегами. Зараз стало складніше з ними спілкуватися, ніж раніше?

- Звісно, в збірній Росії є індивідууми, які мають свою затяту позицію, а вона мені неприємна. Я з ними взагалі не спілкуюся. Але з половиною росіян продовжую товаришувати. Ми стараємося не згадувати політичну ситуацію і ті події, що відбуваються на Сході нашої країни. Спорт мало з цим пов'язаний. Жодних провокацій немає.

- У вашому виді спорту помилки коштують дуже дорого, інколи – навіть життя. Чи не відмовляють вас рідні після чергової подібної звістки залишити цю небезпечну справу?

- Батьки бояться і переживають. Після кожних змагань зідзвонюємося і я повідомляю, що все добре. Вони не раз мене відмовляли від цього виду спорту. Але він мені страшенно подобається. І я бачу себе саме саночником.

- Є екстремалом поза санною трасою?

- Ні, я не розумію стрибків з мосту. Бачив багато трагічних випадків. З друзями чи одногрупниками люблю грати в футбол. Але нічого екстремального.

 

Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.8
  Купівля 36.8
  Продаж 37.35
 • EUR
  Купівля 39.61
  Продаж 40.42
 • Актуальне
 • Важливе
2023, четвер
8 червня
16:01
OPINION
Влад Дідусь
Куди гірше? Це питання стоятиме поки існує Росія
15:52
ООН
ООН готова евакуювати жителів з тимчасово окупованого лівобережжя Херсонщини щойно РФ надасть доступ
15:47
Оновлено
обстріл Херсонщина
Росіяни обстріляли Херсон, є загиблий та поранені
15:45
Володимир Зеленський
"Авжеж, вони бояться": Зеленський сказав, що його діти залишаються в Україні
15:16
Ексклюзив
Коли Росія йтиме з Криму, вона знищить все, - головний редактор видання BlackSeaNews Клименко
15:15
Оновлено
Президент Украины Зеленский посетил затопленный Херсон
Зеленський відвідав Херсонщину й Миколаївщину, які постраждали від підриву дамби Каховської ГЕС
15:13
Армія РФ обстріляла школу в Олешках, де рятувалися мирні жителі
14:57
Кукурудза
Україна через підрив росіянами Каховської ГЕС може втратити кілька млн тонн урожаю, - Мінагрополітики
14:55
Ліонель Мессі
Atlantis Animation розпочала роботу над мультфільмом про Ліонеля Мессі
14:41
Оновлено
Ексведучий Fox News Такер Карлсон звинуватив Україну в підриві Каховської ГЕС. Кулеба назвав його негідником
14:39
WhatsApp
Meta запускає у WhatsApp функцію створення каналів за аналогією з Telegram
14:31
Найяскравіший гамма-спалах
Учені виявили, що найяскравіший гамма-сплеск має унікальну струменеву структуру
14:24
Картина "Берегині" Поліни Райко
Будинок-музей Поліни Райко на Херсонщині найімовірніше опинився під водою, - Мінкульт
14:20
окупанти, орки
Окупанти провели фільтраційні заходи в Кирилівці: частина цивільних після допиту не повернулась додому
14:12
ДБР
ДБР затримало екснардепа та інших власників і топменеджерів концерну, який працював на російський ВПК після вторгнення РФ
14:06
Порошенко передав техніку
Порошенко передав техніку морпіхам та бійцям президентської бригади, які воюють на Сході
14:05
на фото: прапор РФ
"Пали російське": рух "Жовта Стрічка" закликав партизанів до нової акції до Дня РФ
14:00
OPINION
Сергій Марченко
Влада vs волонтери: помста за публічні ляпаси
13:47
3 окрема штурмова бригада
Близько 30 загиблих і 40 поранених росіян: 3-тя штурмова бригада відкинула ворога на 1,8 км вздовж фронту поблизу Бахмута
13:38
Владислав Атрошенко, мер Чернігова
Атрошенко заявив, що отримав трудову книжку із записом про звільнення з посади мера Чернігова за рішенням суду
13:35
санкції проти Росії
Politico: У ЄС не можуть дійти згоди щодо нового пакету санкцій проти Росії через позицію Угорщини та Греції
13:25
Видавав землі на Хмельниччині по другому колу: керівник Держгеокадастру області отримав підозру
13:15
Оновлено
Миколаїв, підтопленя після підриву дамби
В акваторії Миколаєва рівень води піднявся на 102 см, - міський голова Сенкевич
13:10
Оновлено
Андерс Фог Расмуссен
Расмуссен заявив, що деякі країни-члени НАТО можуть відправити свої війська в Україну. Кулеба заперечив
12:53
МАГАТЕ
Велика Британія виділила додаткові кошти для роботи МАГАТЕ в Україні
12:45
Зерно
Поляки не вважають Україну винною у зерновій кризі, - результати опитування
12:43
СБУ
15 років ув'язнення отримав бойовик ДНР, який грабував будинки на Херсонщині
12:23
електроенергія
В енергосистемі виник дефіцит потужності. Україна активувала аварійну допомогу з Європи
12:21
Оновлено
Каховська ГЕС
Через підрив дамби Каховської ГЕС спостерігається підняття рівня води у річці Інгулець, - ОВА про ситуацію в регіоні
12:01
OPINION
Сергій Фурса
Маску не варто зупинятися...
11:56
хабар
У Києві затримали директора "Гідропарку": вимагав хабар за розміщення каруселей
11:52
Дніпровський район. Російський обстріл, вибух, ракетний удар, вибухи
Росіяни за добу обстріляли 9 областей України: 3 загиблих та 9 поранених. Ситуація в регіонах
11:52
Огляд
світ, міжнародний огляд
Зеленський відкидає звинувачення у підриві Nord Stream, Захід не дає гарантій безпеки. Акценти світових ЗМІ 8 червня
11:40
Олександр Лукашенко
"Ви, мабуть, здогадуєтесь, хто знищив Каховську ГЕС?": Лукашенко звинуватив у підриві Україну
11:30
погода
На півдні, сході та центрі України буде суха та тепла погода, а на заході - знову дощі: прогноз на 9 червня від Наталки Діденко
11:20
книжка
Оприлюднили список претендентів на літературну премію імені Григорія Кочура
11:05
З тимчасово окупованої Луганщини повернули підлітка, який став сиротою
11:00
мінеральна вода
Через обміління Каховського водосховища на Нікопольщині зупинились два водоканали
10:55
Антивоєнна драма "Клондайк" про події 2014 року на Донбасі, тепер доступна на Netflix
10:45
Полковник ДСНС обладнав у своєму маєтку міні-АЗС і торгував державним пальним. Йому повідомлено про підозру
Більше новин