Хроніка боротьби за "Укртранснафту" (ФОТО, ВІДЕО)

З першого погляду рядове звільнення директора держкомпанії "Укртранснафта" перетворилось на трилер з кров’ю, лайками, погрозами і олігархом в головній ролі

19 березня наглядова рада "Укртранснафти" відсторонила свого голову правління Олександра Лазорко.

"На засіданні Наглядової ради ПАТ "Укртранснафта" було ухвалено рішення щодо відсторонення Олександра Лазорка від здійснення повноважень голови правління товариства з 19 березня 2015 року. Наглядова рада обрала Юрія Мірошника особою, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови правління Укртранснафти з 19 березня 2015 року до 10 серпня 2015 року", - повідомила прес-служба "Нафтогазу".

Новопризначений голова "Укртранснафти" Юрій Мірошник. Фото: Oilnews

Це рішення було не зовсім несподіваним. Ще раніше голова Міненерго Володимир Демчишин збирався ініціювати звільнення Лазорка через розтрати на зберігання технологічної нафти на потужностях групи "Приват" Ігоря Коломойського.

"Міністру стало відомо, що у 2015 р. вартість за зберігання державної нафти була підвищена в 2 рази до 6,4 грн/т, на сьогодні "Укртранснафта" щодня платить близько 2,5 млн грн за зберігання", - повідомляло джерело газети "Дзеркало тижня".

Ця ситуація ніби обурила Демчишина, тому і міністр 13 березня анонсував Лазорку намір про звільнення.

Щоправда коли справа дійшла до здавалось би рядового звільнення голови держкомпанії, почала розвиватися історія, більше схожа на рейдерське захоплення з дуже впливовими людьми в головних ролях.

Коли новопризначений директор "Укртранснафти" Юрій Мірошник прибув в офіс компанії, менеджмент на чолі з Лазорком та група осіб в цивільному (близько 20 чоловік) забарикадувалися у приміщенні.  

"В обідню перерву приїхала якась банда, почали ламати двері. Вибили двері, потім розбили ніс співробітникові з безпеки. Ще одному охоронцеві зламали руку", - розповів свою версію сайту OilNews Григорій Литвинчук, начальник управління фінансової та економічної безпеки "Укртранснафти".

Пізніше з розбитими дверима та кров’ю Олександр Лазорко залишив приміщення, проте заявив, що "не розуміє претензій" з боку наглядової ради компанії.

Так виганяли Лазорка з будівлі держкомпаніїю Фото: Oilnews

"Я щодня спілкуюся з керівництвом "Нафтогазу", з міністром (Володимиром Демчишиним), і до цієї хвилини мені ніхто не пред'являв звинувачення в якихось злочинах і в бездіяльності", - сказав Лазорко.

"Труби розбрату"

Перед тим, як перейти до більш напружених подій, які відбулися, далі слід провести невеликий лікнеп.

Держпідприємство "Укртранснафта", яке підпорядковується НАК "Нафтогаз України", це - оператор магістральних нафтопроводів України. Компанія забезпечує транспортування нафти на українські нафтопереробні заводи та транзитні поставки в країни Східної і Центральної Європи.

Проте, вона ж і є стратегічно важливим для нафтової групи "Привату". Бо компанія дозволяє контролювати поставки нафти на Кременчуцький НПЗ "Укртатнафта", а також використовувати ресурси трубопровідної держкомпанії.

Лазорко звинувачують в тому, що упродовж його роботи в "Укртранснафті" нафта викачувалась з нафтопроводів, переробляючи її згодом на НПЗ групи "Приват".

Як пишуть профільні ЗМІ про важливість "Укртранснафти" у бізнесі "Привату" говорить той факт, що група відстоює Олександра Лазорко на посаді глави компанії з 2009 року, незважаючи на зміну президентів і глав урядів.

Побічно певну приналежність Лазорка до Коломойського підтверджує те, що до приходу в "Укртранснафту" він  працював на нафтопереробних заводах "Нафтохімік Прикарпаття" і "НПК Галичина", які належать групі "Приват".

Вже ввечері 19 березня на прес-конференції Лазорко заперечив розтрату держкоштів на користь структур "Привату". За його словами, зберігання нафти за оплату - "це вимушені заходи", оскільки зберігати ресурс "більше ніде".

На сцену виходить Коломойський

Пізно увечері 19 березня в офіс "Укртранснафти" прибув губернатор Дніпропетровської області та власник групи "Приват" Ігор Коломойський.

Ігорь Коломойський. Фото: Oilnews 

Нардеп від Блоку Петра Порошенко повідомив, що Коломойський приїхав у супроводі озброєних автоматами людей та зі своїм заступником Геннадієм Корбаном та нардепом Віталієм Хомутинніком.

Також в офіс компанії приїхав міністр енергетики Володимир Демчишин.

Офіс "Укртранснафти" заблокували стільцями, а в середині знаходились звільнений Лазорко, Коломойський, Корбан та Хомутинник.

Головний редактор "Української Правди" Севгіль Мусаєва-Боровик повідомила, що Коломойський на зустрічі з міністром енергетики згадав озброєних бійців, готових відстоювати інтереси "Укртранснафти".

"Коломойський на зустрічі з міністром Демчишин та в.о. голови УТН Мірошником сказав, що привіз до Києва 2000 бійців його батальйонів, зірвав їх з місця, тому що у нього забирають його підприємства. Ось така от війна", - написала вона у своєму "Фейсбуці".

Пізніше голова Міненерго Демчишин пояснив журналістам аргументацію Коломойського, чому він приїхав до "Укртранснафти". Дніпропетровський губернатор ніби має намір перевірити легітимність нового керівника. А юристи Коломойського перевірятимуть надані документи Мірошника, їхню юридичну силу.

"Він сьогодні нам заявив, що у нього моральний обов'язок в плані "Укртранснафти", і що він не міг не прийти в компанію "Укртранснафта" і не підтримати Лазорка", - розповів Демчишин.

Після цього міністр зі сподіванняи, що завтра новий голова "Укртранснафти" Мірошник спокійно займе своє робоче місце, залишив місце конфлікту.

 

Вже майже опівночі з будівлі "Укртранснафти" вийшов Ігор Коломойський. З нецензурною лайкою та, ображаючи журналіста радіо "Свобода", він розповів навіщо його люди забарикадувалися.

 

Коломойський назвав ситуацію рейдерським захопленням держпідприємства "російськими диверсантами".

Також губернатор Дніпропетровщини звинуватив у конфлікті з "Укртранснафтою" нардепа від БПП Ігоря Кононенка. Ніби народний депутат від партії Порошенка прислав озброєних людей з "Київської варти", які назвалися охороною новопризначеного директора Мірошника.

А звільнений Лазорко, за словами Коломойського "оберігає українське держмайно, щоб воно нікуди не пропало", додавши, що мова йде про 600 млн.т нафти.

Епілог

Після цього власник групи «Приват» сказав, що їде до Петра Порошенка в адміністрації розбиратися в ситуації.

"Я зараз їду в адміністрацію президента, будемо розбиратися", - сказав Коломойський.

Вже сьогодні, о другій годині ночі міністр МВС Арсен Аваков написав у своєму Твіттері, що конфлікт навколо "Укртранснафти" вичерпано.

"Міліція Києва взяла під охорону приміщення "Укртранснафти". Конфлікт менеджерів, депутатів вичерпаний і перенесений в площину юридичних рішень", - повідомив Аваков.