"Чорна мітка" у прямому ефірі: хто її отримував, і чим це закінчувалося

Затримання чиновників прямо на засіданні Кабміну, яке вся Україна днями спостерігала в режимі он-лайн, – явище безпрецедентне. Проте попередження "у прямому ефірі" підозрюваних про неминучу відповідальність почастішали

Нічого подібного до того, що в середу, 25 березня, відбувалося в будинку уряду, країна ще не бачила: на голову ДСНС Сергія Бочковського і його заступника Василя Стоєцького надягли кайданки безпосередньо на засіданні Кабінету міністрів, перед десятками фото- і телекамер. За словами міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, посадовцям інкримінують зловживання у сфері державних закупівель.

Однак випадків, коли підозрюваних у скоєнні злочинів у прямому ефірі попереджали – мовляв, незабаром буде непереливки, громадськості відомо вже кілька. Деякі закінчувалися вельми трагічно.  

Перший з них стався рівно десять років тому – в березні 2005 року. Тодішній генпрокурор Святослав Піскун на прес-конференції оприлюднив дані про хід розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, оголосивши причетним до злочину екс-главу МВС Юрія Кравченка. Вранці 4 березня Кравченка знайшли мертвим на дачі в елітному селищі "Золоті ворота" у Кончі-Заспі під Києвом. Того дня він мусив прибути на допит до Генпрокуратури у зв'язку з розслідуванням справи про вбивство Гонгадзе. За офіційною версією, Кравченко покінчив життя самогубством, двічі вистріливши собі в голову. Слідчі виявили передсмертну записку, зміст якої озвучив міністр внутрішніх справ Юрій Луценко: "Мої дорогі, я не винен ні в чому. Пробачте мене, я став жертвою політичних інтриг президента Кучми і його оточення. Залишаю вас з чистою совістю, прощайте".

Інша подібна трагедія ще зовсім свіжа в пам’яті загалу. 28 лютого 2015 року викинувся з вікна власної квартири на 17-му поверсі один із колишніх лідерів Партії регіонів, екс-голова Фонду держмайна Михайло Чечетов. Політик залишив передсмертну записку, в якій написав, що не має більше сил жити.

Як відомо, 20 січня Генпрокуратура повідомила Михайлу Чечетову про підозру у зловживанні владою, у ніч на 21 лютого Печерський райсуд Києва обрав для нього запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з альтернативою внесення застави. Заставу в сумі майже 5 млн грн було внесено, Чечетова з електронним браслетом випустили з-за грат. 27 січня Генпрокурор України Віктор Шокін розповів журналістам, що на адресу колишнього народного депутата Михайла Чечетова прозвучать нові звинувачення. Уночі підозрюваний наклав на себе руки.   

Лишається сподіватися, що наступні подібні "анонси" не матимуть аж таких наслідків. На брифінгу 25 березня, після урядового засідання, яке справило глибоке враження навіть на іноземні ЗМІ, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив про проведення розслідування щодо діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства України та Міністерства екології та природних ресурсів за часів Швайки та Мохника. "У "Свободі" є два міністра, які були в складі попереднього уряду, по обох міністерствах йде розслідування", - заявив глава МВС. Ігор Швайка та Андрій Мохник у відповідь заявили, що готові довести свою незаплямованість на детекторі брехні. 

До слова, ефектно затриманого в середу Сергія Бочковського в суботу можуть випустити з-під варти: суддям сумнозвісного Печерського суду забракло доказів його винуватості. Тож історія з "чорними мітками" неодмінно отримає продовження.