Пристрасті за прем’єром

На Арсенія Яценюка чекають неприємні звинувачення та політичний "дружній вогонь", якого можна було б уникнути

Страсний тиждень має стати непростим для прем’єр-міністра України.

На Арсенія Яценюка чекають неприємні звинувачення та політичний "дружній вогонь", якого можна було б уникнути. Звільнення урядом керівника Держфінінспекції Миколи Гордієнка, який звинуватив Яценюка у використанні схем Януковича, навряд чи зупинить атаку, заплановану на позиції прем’єра. Бажання примусити голову уряду танцювати під власну дудку присутнє у низки політиків, причому до приборкання Кабміну вирішили долучитися не лише позафракційні депутати та представники "Опозиційного блоку", але і члени правлячої коаліції.

Здавалося б, чисельність парламентської коаліції не повинна давати приводів для хвилювання прем’єру, проте її аморфний характер та регулярні ярмарки марнославства представників різних фінансово-політичних груп роблять загрозу прямою та реальною. Як стає все більш очевидним, дрібні фракції коаліції "Європейська Україна" далеко не проти ротації голови уряду та членів Кабінету міністрів. Затвердження програми дій уряду не може вважатися індульгенцією, оскільки існує юридичний механізм зміни цього рішення.

Кандидатом від примхливої трійки на посаду прем’єра виглядає Юлія Тимошенко. Про це свідчить нещодавнє «шоу газової принцеси» в ефірі "Шустер LIVE", де Юлія Володимирівна достатньо послідовно та переконливо критикувала уряд за підвищення тарифів на послуги ЖКГ та закликала ліквідувати "Нафтогаз України". Певної пікантності ситуації додавав хіба що той факт, що саме Тимошенко двічі очолювала уряд, проте на "священну корову" вітчизняної енергетичної монополії рука у неї не піднімалася.

Прагнення лідера "Батьківщини" повернутися до прем’єрського кабінету, викинувши звідти «невдячного» Арсенія, який пішов з "Батьківщини" до "Народного фронту", добре помітне. Юлія Володимирівна готова шукати заради цього союзників та створювати різноманітні альянси. Проте питання в іншому: що, крім жаги реваншу, запропонує Тимошенко? Для суттєвої зміни уряду їй необхідно не лише звільнити Арсенія Яценюка від посади прем’єра, але і торпедувати коаліцію, адже збирати 226 голосів необхідно під новий формат Кабінету міністрів.

Під парламентським куполом стаються різні дива, проте важко уявити, що в нинішніх умовах команда Порошенка захоче зміни керівника уряду. І справа не лише в тому, що історія відносин Петра Олексійовича та Юлії Володимирівни написана обопільними образами та звинуваченнями. Порошенку невигідно демонструвати падіння власного впливу на фракцію "БПП" зараз, на старті роботи Конституційної комісії. До того ж діючий президент добре знаю невгамовну Леді Ю.

Як видається, ставка буде зроблена на амбітність Яценюка, який повинен не витримати тортур звинуваченнями у корумпованості та подати у відставку. Далі – справа техніки. Особисто мене турбує затятість віри Юлії Тимошенко у всемогутність Гаазького трибуналу, що дуже нагадує димову завісу над справжніми намірами досвідченого політика. Надто довго лідер "Батьківщини" чекала можливості для реваншу, щоб розмінюватися на дрібниці. У Яценюка є дві переваги – неодноразово проголошена антиросійська позиція та низький рейтинг. У цьому поєднанні на сьогодні і уособлюється суспільний інтерес, адже відступати прем’єру нема куди, йому потрібно показувати ефективний результат. Тому будуть нові антикорупційні перфоманси та публічні заяви. Ризикну припустити, що вибити Арсенія Яценюка з прем’єрського кабінету не вдасться, але це буде лише перша цієї весни атака.