Чому Путін зганьбиться з ЧС-2018 ще більше, ніж з Олімпіадою в Сочі

За три роки Росія має прийняти один з найбільших світових спортивних форумів - чемпіонат світу з футболу

І хоча до початку самого турніру ще багато часу, проте скандали один поперед одного виникають навколо російського мундіалю.

Рік тому публікації в британських ЗМІ, які звинувачували членів ФІФА у хабарництві, призвели до розслідування, як Росія та Катар отримали чемпіонати світу 2018-го і 2022-го років. Причому ФІФА відмовлялася оприлюднювати результати. Та все ж під тиском громадськості зробила це. Однак у прес-релізі ФІФА зазначалося, що під час розслідування Росія надала лише незначну частину документів і листування.

"Оргкомітет "Росія-2018" надав досить обмежену кількість свідчень на розгляд. Це пояснили тим, що комп'ютери, які використовували під час подачі заявки, були орендовані, а потім повернуті своїм власникам. Власники ж підтвердили, що всі комп'ютери були знищені через деякий час", - йдеться у звіті ФІФА.

Через це не можна встановити, чи були якісь спроби вплинути на членів виконкому ФІФА піл час виборів.

У листопаді минулого року в Англії лунали заяви про бойкот ЧС-2018 через результати формального розслідування щодо вибору господарів ЧС-2018 та ЧС-2022.

Колишній голова Англійської футбольної асоціації (FA) Девід Бернштейн заявив, що ФІФА нагадує йому Радянський Союз і закликав до бойкоту.

Другою скандальною хвилею прокотилися заклики західних країн відібрати ЧС-2018 у Росії через її військову агресію щодо України.

На початку цього місяця група впливових американських сенаторів звернулася до президента ФІФА Йозефа Блаттера з "наполегливою рекомендацією" переглянути рішення про право Росії на проведення чемпіонату світу з футболу в 2018 році через міжнародне засудження агресії путінського режиму.

Текст відкритого листа, підписаного 13 законодавцями був розміщений на сайті Комітету Сенату США з питань міжнародних відносин.

"Враховуючи триваючі порушення територіальної цілісності України, ми шанобливо просимо Вас скликати позачерговий Конгрес ФІФА для розгляду рішення щодо позбавлення Росії права приймати Чемпіонат світу з футболу в 2018 році", - зазначається в документі.

Наступного дня Блаттер відповів американцям відмовою.

Європарламент виступав теж з ініціативою позбавити Росію права на організацію чемпіонату світу з футболу 2018 року. Про це йшлося в проекті резолюції, підготовленої політичною групою "Зелених" в Європарламенті.

"Європарламент вважає, що ФІФА повинен призупинити підготовку до проведення Кубка світу 2018 року, який повинен відбутися в Росії, поки буде тривати агресія проти України", - наголошувалося в проекті документа.

Ще не встигло вщухнути це обурення, як Росія вже почала заявляти про економію на ЧС-2018. У січні 2015-го йшлося про 10-відстокове скорочення бюджету.

"Усі програми усіх відомств скорочені на 10 відсотків. Скороченню підлягали лише статті, які не стосуються інфраструктури. Мова йде про різні організаційні питання, субсидії оргкомітету, підготовку до церемонії жеребкування. Всі інфраструктурні інвестиції збережені", - заявляв міністр спорту Росії Віталій Мутко.

Та вже за декілька місяців, у квітні, російські чиновники знову заголосили про зменшення витрат. Зміни торкнуться будівництва готелів, в яких будуть розміщувати команди-учасники турніру, офіційних представників та гостей ФІФА, журналістів та вболівальників.

З програми виключать 25 об'єктів, різні зміни будуть внесені ще в 23 об'єкта. Найбільше постраждає Нижній Новгород. З програми виключено будівництво 14 готелів для вболівальників.

Згідно з проектом постанови, реалізація запропонованих заходів дозволить скоротити витрати на підготовку до проведення ЧС-2018 приблизно на 4% (27 млрд. рублів) - до 637,6 млрд. рублів.

Наслідки не змусили себе довго чекати. Учора в російському Волгограді при будівництві готелю, який прийматиме гостей чемпіонату світу-2018 з футболу, завалилася частина конструкцій. За словами очевидців, інцидент стався при заливці бетону. Завалилися конструкції другого поверху будівлі, що зводиться.

У компанії, що веде будівництво, підтвердили факт події, пояснивши, що обвал стався через дефект однієї з балок.

А ще проблема расизму. У листопаді-2014 радник ФІФА з боротьби з расизмом Токіо Сексвейл заявив, що темношкірі футболісти можуть бойкотувати ЧС-2018.

"У Москві є певні райони, де небезпечно перебувати темношкірим. Є загроза, що темношкірі гравці відмовляться їхати на ЧС-2018. Росію можуть бойкотувати через те, що люди можуть втратити упевненість в РФС", - заявив Сексвейл.

ФІФА відкрито виявляла занепокоєність, чи подолає Росія прояви расизму до ЧС-2018.

Рік тому Росія вже зганьбилася, приймаючи зимову Олімпіаду в Сочі. Через скандал навколо "антигейського" закону напередодні Ігор низка іноземних чиновників та гостей (президент США Барака Обама, французький президент Франсуа Олланд, президент Німеччини Йоахім Гаук, президент Польщі Броніслав Коморовський та інші) відмовилися їхати на церемонію відкриття Олімпіади.

Та й готовність об’єктів, зокрема готелів, виявилася предметом широкого обговорення міжнародної спільноти. Під час Ігор іноземні спортсмени та журналісти розміщували в соціальних мережах фото, на яких зображені загиджені умови проживання, а також скаржилися на відсутність опалення.

Зауважимо, що стільки нарікань на недопрацювання росіян було в умовах, коли на підготовку до спортивного форуму не економили. Навпаки, вкладали кошти "з розмахом".

До того ж, у лютому-2014 Росія була ще не настільки дискредитована в очах світової громадськості, як зараз - анексія Криму, війна на Донбасі, збитий літак малазійських авіаліній, міжнародні економічні санкції. За три роки цей список російських "досягнень" може значно розширитися, забезпечивши Путіну нову порцію ганьби.