Рецепти боротьби з корупцією від Михайла Саакашвілі
Екс-президент Грузії, радник президента України Михайло Саакашвілі в ефірі "Вечірнього телеекспресу" детально розповів про те, як подолати корупцію в нашій державі, зокрема, на прикладі грузинського досвіду
У влади є консенсус щодо боротьби з корупцією
По-перше, відповідь на це питання є, з одного боку, легкою, а, з іншого боку, – складною. Зараз є консенсус у суспільстві, що завжди був, що корумпованої влади не має бути. Водночас є і перший крок: що влада має консенсус щодо того, що продовжувати жити, як раніше, – неможливо технічно, ідеологічно, політично.
До боротьби з корупцією мають долучитися нові кадри через прозорий конкурс
Це мають зробити нові кадри з суспільства, які повинні посісти всі нові місця за конкурсом. Зараз дуже важливий процес відкритих конкурсів, припустимо, у прокуратурі. Нині триває велика суперечка – чи варто це робити? Звичайно, варто набирати за відкритим конкурсом. Також нині Мінздрав оголошує відкритий конкурс. У всіх міністерствах має бути конкурс, по-перше.
Децентралізація, деолігархізація, дебюрократизація, дерегуляція
По-друге, кілька речей повинно здійснитися в Україні:
-децентралізація, тобто рішення мають ухвалюватися там, де вони діятимуть ефективніше;
-дебюрократизація, тобто звичайний підхід повинен бути замінений швидким ухваленням рішень;
-деолігархізація, тобто заможні бізнесмени можуть бути, але вони не можуть мати своїх депутатів, прокурорів, "кишенькових" суддів, вони не повинні конкурувати нечесними методами;
-дерегуляція, коли, припустимо, чому всі будівлі такі жахливі, немає нових гарних будівель, тому що, щоб отримати дозвіл, треба платити хабар, у податковій треба платити хабар, на митниці – хабар. Система по-іншому не працює - тому потрібна дерегуляція. Багато вимог до бізнесу, до звичайних людей, яких не повинно бути. У людей не повинні це вимагати і не "пити останню кров".
І коли все це буде зроблено - це все призведе до деокупації України.
Жабам не можна доручити осушити болото
Тому дуже важливо привести максимально нову кількість людей усюди. Так, як жабам не можна доручити осушити болото. Також не можна доручити людям, які все життя пропрацювали у прокуратурі, у міліції, боротися з корупцією. Тому новий патруль Києва, який нині набирається, - це дуже важливий крок. До нової патрульної поліції прийшли дійсно нові люди, які продемонстрували дуже хороший результат на іспитах; це ж треба зробити у прокуратурі, судовій системі. У судовій системі пересаджати треба багатьох: у Грузії ми посадили 39 суддів, взяли їх на гарячому. Це буде першим етапом, щоб дійсно почати боротьбу з корупцією та очистити цю систему.
Ось є вже в Україні неурядові організації в Одесі, які відмовилися платити хабарі. Є айтішніки, які не хочуть платити хабарів. Є енергія велика в суспільства, яке не хоче жити, як раніше.
Для суспільства важливіше, щоб корупціонери повернули гроші, а не були арештованими
Для мене також важливо, щоб всі корупціонери повернули гроші, які вони отримали шляхом корупції. І коли вони повернуть гроші – це буде важливіше для суспільства, ніж їхній арешт.
- Актуальне
- Важливе