Українське кіно після Майдану: Чи допомогла революція українським фільмам стати популярнішими на Заході

Події в Україні привернули увагу всього світу на нашу країну. Колись не відома західному світу Україна за останні 2 роки стала цікава всім у всіх її проявах, зокрема у культурному

Події Революції Гідності знайшли відображення в багатьох художніх та документальних стрічках українських та зарубіжних режисерів. Багато наших фільмів про Майдан були показані за кордоном і отримали схвальні відгуки. Так, у Франції, Канаді та США показали стрічку творчого об'єднання "Вавілон'13" "Зима, що нас змінила". На Каннському кінофестивалі у рамках спеціального показу представили "Майдан" Лозниці, а нещодавно в Німеччині на кінофестивалі goEast показали стрічку Течинського "Все палає". І це незавершений список. Світу стало цікаве українське кіно, і найбільшої уваги нині приділяють темам сучасних подій на Сході та Майдану.

Журналісти Еспресо.TV запитали в українських режисерів, чи став світ більше цікавитися українським кіно саме через Майдан і чи саме революція відкрила Заходу наш кінематограф.

Михайло Іллєнко – кінорежисер: "Звичайно, що всі ці події загострили увагу до нашого кіно, але, об’єктивно кажучи, у нас дуже непоганий фестивальний результат був і до цього. Інша справа, що фестивальний результат і результат прокатний – це різні речі. Якщо призи є, то прокату і повернення грошей з прокату - не лише за кордоном, а й всередині України - нема. Щодо режисерів, у мене нема жодних сумнівів, що у нас дуже високий і великий потенціал".

За словами українського режисера, українське кіно має зараз чимало проблем, але пов’язані вони не з недостатністю кадрів, або їхнім професіоналізмом, а з фінансуванням. "Помітно, що начебто зміни починаються, але хочеться побачити ще й результат цих змін", - додав Михайло Іллєнко.

На думку кінорежисера та продюсера Максима Стецкова, немає нічого дивного в тому, що світ цікавиться українськими фільмами про Майдан. "Коли особисто я дивлюся наші фільми про Майдан, я дізнаюсь правдиву інформацію, вивчаю, так би мовити, реальну історію. Ці фільми цінні своєю інформативністю", - каже Стецков. Сам режисер знімає фільми іншого жанру. Переважно, це короткометражні та повнометражні трилери.

Кінорежисер Іван Сауткін, який входить до об'єднання "Вавілон'13" вважає, що українське кіно про сучасні події в Україні цікаве і своєю тематикою і гарною роботою режисерів. "Тут одне за інше чіпляється. Ми ("Вавілон'13" – Еспресо.TV) возили багато своїх фільмів по фестивалях, показували їх. Фільми хороші, багато з них цінні саме тим, що це просто цікавий матеріал, тому можна говорити про всі фільми про Майдан як про якесь одне явище. Щодо того, що саме Майдан розповів світу про українське кіно, сказати так не можна, бо, наприклад, фільм "Плем'я", тематика якого зовсім інша, здобув безліч нагород на всіх можливих фестивалях просто тому, що це хороший фільм", - зазначив Сауткін.

Іван Сауткін також відзначив і перебій з фінансуванням. Це, в свою чергу, позначилося на тому, що українське кіно зараз знімається мало. 

Але в нинішніх умовах Майдан таки зіграв свою роль. "В принципі, цивілізований світ не дуже добре знав про Україну. Зрозуміло, що останні 2 роки Україна цікава всім у всіх її проявах. І культурних зокрема. Наші "вавілонівські" фільми ми возимо по Європі, і одна з наших цілей - це показати фільми про події в АТО, на Майдані. Це, так би мовити, наша політична місія - боротьба в інформаційній війні. Ці фільми пояснюють людям в Європі, що відбувається, тому що ЗМІ часто дуже сильно спотворюють події. Будь-які події журналісти можуть інтерпретувати, спотворювати, показувати з різних, не найправильніших ракурсів. Кінематографія ж апелює до емоційного. Що стосується "вавілонівських" фільмів та інших українських фільмів, які знімають в АТО і знімали на Майдані, їх дивляться саме з цієї причини", - зауважив режисер.

Сауткін додав, що знімати зараз будь-що у відриві від того, що відбувається в Україні, дуже складно. Тому поява кіно про Майдан і АТО – цілком природнє явище, яке, водночас грає на руку Україні в інформаційній війні проти агресора.