ТОП-10 книжок для відпустки

Дехто вважає, що відпустка - не найкращий час для серйозної літератури та міркувань про складне. Але ж в інші дні на це також може не вистачити сил та емоцій, чому б не використати відпочинок також і для мандрів вигаданими світами?

Еспресо.TV пропонує огляд книжок, які зроблять відпочинок більш змістовним.

Сергій Жадан. "Господь симпатизує аутсайдерам"

"Господь симпатизує аутсайдерам" — на сьогодні найповніше зібрання творів Сергія Жадана. Більшість з десяти збірок, які "Клуб Сімейного Дозвілля" поєднав однією обкладинкою,  вже давно не знайдеш в книгарнях, тому ця книжка — подарунок як давнім фанатам Жадана, так і його новим поціновувачам.

Як будь-яка ретроспектива — це гарна можливість подивитись, яких метаморфоз зазнала творчість поета упродовж двадцяти років. Порівняти, згадати або відкрити для себе такого несподівано різного Сергія Жадана.

За зізнанням самого автора, для нього ця книга також дуже важлива, бо нагадує йому родинний альбом з фотографіями всіх рідних та близьких.

Джордж Орвелл. "1984"

Роман "1984",  який англійський публіцист і письменник Джордж Орвелл написав 1948 року, стабільно посідає перші місця у рейтингах найкращих книг усіх часів і  народів. Якщо ви ще не читали цю моторошну книгу, яка досі не втратила своєї актуальності, мабуть, зараз найкращий час це зробити.  А якщо читали, можливо, варто перечитати її вдруге. Адже, Старший Брат досі спостерігає за всіма нами. Попри те, що Радянського Союзу, який найбільше нагадував тоталітарне суспільство, зображене Орвеллом, вже немає. Імовірно, зараз у читача виникнуть інші асоціації…

До речі, у Радянському Союзі антиутопія була видана лише 1989 року. Втім, певну небезпеку цього твору визнавали навіть у США, де роман свого часу був заборонений.

Українською мовою "1984" вийшов у перекладі Віктора Шовкуна. 

Ірина Цілик. "Червоні на чорному сліди"

Книжка прозаїка, поетки, кінорежисерки Ірини Цілик складається з кількох оповідань, написаних у різні роки. Авторка з документальною точністю фіксує життя непримітних і, на перший погляд, не дуже цікавих людей, яких ми часто просто не помічаємо поруч із собою. Продавчиня насіння, патронажна сестра, інвалід… Пильне око Ірини Цілик помічає все. Мабуть, тому ці історії чужих людей, людей з іншого світу, що написані так пронизливо та щиро, не можуть не зачепити. Ба більше — інколи вони б’ють під дих. Ця книжка ніби знімає броню зі звиклого до всього серця, змушує плакати, співчувати, жаліти.

І ось ти вже вдивляєшся в обличчя людей на вулиці, ковзаєш поглядом по сусідах в метро, зовсім по-іншому дивишся на своїх рідних.

Фредерик Беґбедер. "Уна і Селінджер"

Після п’ятирічної перерви Фредерик Беґбедер написав новий роман. Цього разу у фокусі уваги Беґбедера — історія кохання п’ятнадцятирічної доньки відомого драматурга Уни О’Ніл та двадцятиоднорічного письменника Джерома Селінджера.

Треба відразу зауважити: документальний біограф з Беґбедера кепський. Достеменно про ці стосунки відомо лише одне — Селінджер і Уна були знайомі і деякий час зустрічалися. Потім він потрапив на фронт, а вона одружилась з Чарлі Чапліном і народила вісьмох дітей.

На цьому факти закінчуються. Все інше, разом з листами, — плід уяви автора бестселера "99 франків". Щоправда, письменник цього і не приховує, означивши жанр роману як "faction": від англійського "fact" ("факт") плюс "fiction" ("вигадка").

Хоча французьке видання "La Cause Littéraire" вже встигло назвати "Уну і Селінджера" найкращою книгою Беґбедера, думки прихильників письменника відносно цього твору кардинально розділилися.

З французької роман переклав Леонід Кононович.

Олег Лишега. "Поцiлунок Елли Фiцджеральд"

До книжки, яка побачила світ у видавництві "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА",  вже після смерті письменника увійшли не лише есеї Олега Лишеги, а й його переклади міфів та легенд американських індіанців, щоденник американського натураліста Генрі Торо, вірші Робінзона Джеферса.

Ця книга затягує якимось особливими магічним ритмом. Кілька речень - і ось ти вже пливеш, рухаєшся, мандруєш відомими, але, по-своєму, невідомими світами. Вдивляєшся, вслухаєшся  і якось зовсім по-іншому відчуваєш звичні речі.

"Поцiлунок Елли Фiцджеральд" — книжка, яку не можна читати швидко. Краще розтягувати насолоду, щоб розв’язувати це майже щоденникове медитативне плетиво думок та спогадів якомога довше.

Володимир Єрмоленко. "Далекі близькі"

Книжка есеїв філософа та публіциста Володимира Єрмоленка про класиків, чиї прізвища вже давно увійшли до списків обов’язкового прочитання студентів гуманітарних вузів. Втім, чи стали вони від того ближчими та зрозумілішими сучасному читачеві, питання риторичне. Що, крім коротких енциклопедичних довідок, відоме більшості з нас про справжнє життя Руссо чи Флобера, Дерріди чи Ґарі?

12 есеїв, що написав Єрмоленко, в першу чергу  не про філософів і письменників, вони про людей. Ця книжка — спроба осмислення, як вплинуло реальне життя цих непересічних особистостей з відомими всьому світу прізвищами на створення їх текстів, висновків, вчень.

Автор "Далеких близьких" розповів, що для того, щоб краще зрозуміти своїх героїв, він уявляв їх своїми сусідами, звичайними людьми, з якими зустрічаєшся зранку в ліфті. Можливо, тому всі герої Володимира Єрмоленка — люди із плоті і крові. Вони кохають, уболівають, помиляються, тобто живуть.

Генрі Форд. "Моє життя і робота"

Ця книга буде цікава не лише власникам бізнесу чи натхненним автомобілістам. Як не дивно, мемуари автомобільного короля можуть привабити і читачів, далеких від цих світів. Батьки дізнаються, навіщо треба привчати дітей інвестувати в себе, а мрійники та фантазери зрозуміють, як правильно організувати працю, щоб досягти мети. Також Форд багато роздумував про бідність, гроші, війну. Щоправда, він сподівався, що в майбутньому бізнесмени зрозуміють, що мир є найкращим активом бізнесу, і припинять розглядати війну, як законний засіб для швидких прибутків. "Навіть жадібність колись похитнеться перед тією непопулярністю і спротивом, з якими зіткнуться воєнні спекулянти",- писав майже сто років тому один з найбагатших людей в світі. На жаль, він помилявся.

Дзвінка Матіяш. "Історії про троянди, дощ і сіль"

Оповіді, що з такою любов’ю зібрала у триптих по 15 коротеньких епізодів Дзвінка Матіяш, зігрівають своїм теплом навіть тоді, коли книжка вже дочитана. Неважливо, сумні вони чи радісні, всі 45 історій сповнені любов’ю до цього світу та увагою до людей. У них йдеться про прості речі, без яких, однак,  важко уявити наше життя. Вони про стосунки між людьми, про долю, кохання і, звісно, про троянди, дощ і сіль.

Авторка пильно досліджує чарівні переплетіння різноманітних людей, подій, речей. Взаємозв’язок всього з усім. Кожна історія, кожен герой — ніби шматочок смальти з великої мозаїчної панорами.

Лесь Подерв’янський. "Африка, сни"

До найповнішого зібрання творів культової персони українського андеграунду, драматурга  та художника Леся Подерв’янського увійшли як добре відомі читачеві тексти, так і зовсім нові твори. Отже, уперше публікуються нова редакція "Павліка Морозова", оповідання, а також повнометражна комедія-екшн "Ваша Галя балувана".

За словами самого Леся Подерв’янського, до книжки потрапили всі твори, за які йому "не соромно".

Рей Бредбері. "451 градус за Фаренгейтом"

Ця фантастична книжка побачила світ 1953 року, втім, чим більше часу проходить від дати її написання, тим ближчий і реальніший стає для нас світ, який вигадав Рей Бредбері.

У романі детально описується суспільство споживачів, в якому зберігання книг є злочином, а люди, які ще здатні критично мислити, виявляються поза законом. Світ без емоцій та переживань, без почуттів, без повільних прогулянок, без читання книжок, без розмов з друзями. Все це замінили телевізійні шоу та серіали, які заколисують свідомість, одурманюють мозок…

Що станеться з тим світом? Яка перспектива у нашого?..

До речі, у видавництві "Навчальна книга – Богдан" книжку Бредбері перевидали у надзвичайно зручному для різноманітних подорожей кишеньковому форматі.