live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Поліція національного значення

Які повноваження отримають співробітники нового правоохоронного органу – Національної поліції

Верховна Рада  ухвалила у другому читанні закон про Національну поліцію. "За" її утворення проголосували 278 народних депутатів. Документ ще має підписати президент, але старт реформи покладено. Еспресо.TV оцінив потенціал можливостей майбутніх поліцейських.

Хто кому підпорядковується?

Закон має 72 сторінки. Відповідно до нього Національна поліція – це центральний орган  виконавчої влади, що фінансується з держбюджету. Він підпорядковується Кабміну через голову Міністерства внутрішніх справ. Але органи місцевого самоврядування зможуть проголосити недовіру територіальним органам національної поліції. Отже, вони не позбавлені можливості впливати на діяльність правоохоронців.

Керівника поліції призначає центральна влада. Але він самостійно формує структуру поліцейської вертикалі – тобто призначає людей на посади та складає кошторис відомства.

Як і хто потрапить до нового правоохоронного органу

Вступити до лав Національної поліції громадяни віком від 18 років та з відповідною до стандартів фізичною підготовкою зможуть на основі конкурсного відбору і після проходження тестування на поліграфі. Той, хто вперше буде працювати поліцейським, пройде первинне професійне навчання. Але ця вимога не стосується тих, хто навчається у профільних вишах. З новими поліцейськими укладається контракт на два, чотири або п'ять років, залежно від посади. Чим вона нижча, тем коротша дія контракту.

Безпосередньо до складу Національної поліції увійдуть: кримінальна поліція, патрульна поліція, поліція охорони, спеціальна поліція, поліція особливого призначення. Повноваження нового правоохоронного органу викладені в 25 пунктах – від профілактичної роботи, до досудового розслідування. Все залежить від напрямку діяльності структурного підрозділу.

Із застосуванням сили

Поліцейським заходам примусу присвячено окремий розділ закону. Перелік засобів, завдяки яким правоохоронці можуть їх здійснювати є вичерпним та складається з 13 позицій. Отже передбачено, що поліцейські можуть застосовувати:

- гумові та пластикові кийки;

- електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії;

- засоби обмеження рухомості (кайданки, сітки для зв’язування тощо);

- засоби, споряджені речовинами сльозогінної та подразнюючої дії;

- засоби примусової зупинки транспорту;

- спеціальні маркувальні та фарбувальні засоби;

- службових собак та службових коней;

- пристрої, гранати та боєприпаси світлозвукової дії;

- засоби акустичного та мікрохвильового впливу;

- пристрої, гранати, боєприпаси та малогабаритні підривні пристрої для руйнування перешкод і примусового відчинення приміщень;

- пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

- засоби, споряджені безпечними димоутворюючими препаратами;

- водомети, бронемашини та інші спеціальні транспортні засоби.

Стріляти чи не стріляти?

Використання поліцейським вогнепальної зброї, звичайно, не може не турбувати звичайного громадянина. Законом зазначено, що це можливо у "виняткових випадках" і після попередження:

- для відбиття нападу на поліцейського, у випадку загрози його життю і здоров’ю;

- для захисту осіб від нападу, що загрожує їхньому життю і здоров’ю;

- для звільнення заручників або осіб, яких незаконно позбавлено волі;

 - для відбиття нападу на об’єкти, що перебувають під охороною, конвої, житлові та нежилі приміщення, а також звільнення таких об’єктів у разі їх захоплення;

- для затримання особи, яку застали під час учинення тяжкого або особливо тяжкого злочину і яка намагається втекти;

- для затримання особи, яка чинить збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю і здоров’ю людей і (або) поліцейського;

- для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров'ю людей і (або) поліцейського.

Без попередження поліцейський може стріляти в районі проведення АТО, якщо до його зброї намагаються дотягнутись чи доторкнутись або намагаються заволодіти чиєюсь іншою вогнепальною зброєю, в разі збройного опору чи нападу, якщо зловмисник тікає з місця тяжкого злочину на авто.

Сподівання та надії

Представляючи закон у Верховній Раді, голова фракції "Блок Петра Порошенка" Юрій Луценко наголосив, що цей документ є комплексним. Саме завдяки ньому будь-хто може розібратися в можливостях та повноваженнях поліції. Але, незважаючи на те, що депутати проголосували за реформу, в них залишилось багато поправок. Отже, очевидно, уточнення ще будуть.

новини партнерів

8 серпня, 2020 субота

8 серпня, 2020 субота

7 серпня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати