Топ-10 найгучніших трансферів українських клубів

У середу "Шахтар" здійснив черговий гучний трансфер, продавши за 30 млн євро до мюнхенської "Баварії" бразильського півзахисника Дугласа Косту. Еспресо.TV пригадує найбільші в історії угоди за участю українських клубів

10. Тайсон

12,5 млн євро, "Металіст" – "Шахтар" (2013)

В 2013 році "Шахтар" здійснив найбільший трансфер за участю двох українських клубів. Донеччани придбали у "Металіста" бразильського півзахисника Тайсона, який був покликаний замінити на лівому фланзі півзахисту свого співвітчизника - Вілліана, який перейшов у "російський "Анжі".

Покупка виявилася вдалою – Тайсон, який став одним із кращих легіонерів українського чемпіонату ще в "Металісті", заграв і в команді Мірчі Луческу, за два роки перетворившись на незамінного лідера.

9. Каха Каладзе

16 млн євро, "Динамо" – "Мілан" (2001)

Каха Каладзе став одним із небагатьох гравців легендарної команди Валерія Лобановського зразка кінця 1990-х років, якому вдалося перейти в солідний іноземний клуб. У "Мілані" грузинський захисник провів десять сезонів, але лише в чотирьох із них займав тверде місце в основі.

За великим рахунком, в Італії Каладзе не реалізував весь свій потенціал та догравав у скромній "Дженоа". Незважаючи на це, популярність капітана збірної Грузії на батьківщині виявилася неймовірною, що дозволило йому згодом зробити успішну політичну кар’єру та обійняти пост віце-прем'єра в уряді.

8. Сергій Ребров

18 млн євро, "Динамо" – "Тоттенхем" (2000)

Сергій Ребров - ще один представник видатного покоління "Динамо", яке у 1999 році допомогло клубу дійти до півфіналу Ліги чемпіонів. Нападника киян вважали одним із найсильніших в його амплуа гравців Європи, але сповна проявити себе за кордоном Реброву не вдалося.

В англійському "Тоттенхемі" він не зміг потрапити до основи і з'являвся на полі лише епізодично. Не набагато вдаліше форвард грав за турецький "Фенербахче" та англійський "Вест Хем", врешті повернувшись у 2005 році до рідного "Динамо". Але й кияни переживали не найкращі роки, а легенді клубу знайшлося місце лише у півзахисті. Тож догравав Ребров у російському "Рубіні".

Втім, чергове "пришестя" Сергія Реброва до рідного клубу виявилося тріумфальним – минулого сезону він уже у якості головного тренера повернув "Динамо" після шестирічної перерви чемпіонський титул.

7. Андрій Шевченко

23 млн євро, "Динамо" – "Мілан" (1999)

Андрій Шевченко став найуспішнішим українським легіонером у історії. Його трансфер у "Мілан" довгий час залишався рекордним для наших клубів. Український форвард зумів стати справжньою легендою італійської команди. В 2003 році він виграв разом з міланцями Лігу чемпіонів, а наступного року став володарем найпрестижнішого особистого трофею світового футболу – "Золотого м’яча".

Втім, на злеті кар’єра Шевченка стрімко пішла вниз. Українець схибив, спокусившись в 2006 році на пропозицію англійського "Челсі", який заплатив "Мілану" 43 млн євро, та переїхав до Лондону. В чемпіонаті Англії нападник і близько не нагадував гравця, який виблискував на італійських полях.

Потім було невдале повернення до "Мілану" та більш успішні останні роки кар’єри, проведені у "Динамо".

6. Дмитро Чигринський

25 млн євро, "Шахтар" – "Барселона" (2009)

Кар'єра захисника "Шахтаря" Дмитра Чигринського розвивалася стрімко. В 22 роки він вже встиг виграти з донеччанами Кубок УЄФА, стати основним гравцем збірної України та зажити слави одного з кращих оборонців Європи.

В 2009 році на гравця звернула увагу сама "Барселона", яка "відвалила" за футболіста небачені для його амплуа 25 млн євро. Та у каталонському суперклубі в українця справи не склалися і наступного сезону він повернувся до Донецька. Але й у складі "гірників" Чигринський не зміг собі повернути місце в складі, більше часу витрачаючи на лікування, ніж на гру та тренування.

Минулого сезону захисник залишив "Шахтар" та перейшов до "Дніпра", де поки теж вважається запасним.

5. Бернард

25 млн євро, "Атлетіку Мінейру" – "Шахтар" (2013)

В 2013 році Бернард став найдорожчим гравцем в історії чемпіонату України та досі утримує це звання. "Шахтар" купив талановитого півзахисника у "Атлетіку Мінейру" за 25 млн євро у статусі основного гравця збірної Бразилії.

Але у Донецьку атакувальний хавбек почувається не найкращим чином. Він, переважно, виходить на заміни. Непотрапляння у основу "гірників" коштувало Бернарду й місця у стартовому складі національної збірної. Врешті, півзахисника взяли на домашній чемпіонат світу у 2014 році, але для бразильців виступ на турнірі завершився крахом – півфінальною поразкою 1:7 від збірної Німеччини.

4. Генріх Мхітарян

27,5 млн євро, "Шахтар" – "Борусія" (2013)

"Шахтар" в 2011 році здійснив дивовижну знахідку, придбавши за 5,85 млн євро у донецького "Металурга" вірменського півзахисника Генріха Мхітаряна. Гравець одразу ж забронював за собою місце в основі і вдалою грою у Лізі чемпіонів примусив про себе говорити всю Європу.

Як підсумок - вже у 2013 році хавбека придбав фіналіст Ліги чемпіонів – дортмундська "Борусія". Перший сезон у німецькому клубі Мхітарян провів вдало, але потім команда опинилася у кризі та довгий час перебувала у "зоні вильоту". Не найкращим чином на цьому тлі виглядав й Мхітарян.

3. Дуглас Коста

30 млн євро, "Шахтар" – "Баварія" (2015)

"Шахтар" перехопив Дугласа Косту у європейських конкурентів у 2010 році ще у 19-річному віці. За бразильського юнака донеччани заплатили "Греміу" 8 млн євро. Півзахисник одразу ж почав відробляти вкладені гроші, вразивши всіх своїм блискучим дриблінгом та результативністю.

Але після яскравого початку Дуглас Коста дещо засумував у Донецьку та виглядав вже не так переконливо. Причина була в бажанні бразильця залишити "Шахтар" та продовжити кар’єру в одному з європейських топ-чемпіонатів.

Зрештою своїми виступами у Лізі чемпіонів Дуглас Коста підтримував інтерес до себе з боку грандів і досягнув свого - став гравцем "Баварії". "Шахтар" теж залишився у виграші й отримав вагомі 30 млн євро.

2. Вілліан

35 млн євро, "Шахтар" – "Анжі" (2013)

Вілліан в 2007 році також перейшов до "Шахтаря" у 19-річному віці. Але на відміну від Дугласа Кости заграв він у команді не одразу. Головний тренер донеччан Мірча Луческу підпускав півзахисника до основи поступово. За терпіння румунський фахівець був винагороджений сповна.

Потрапивши до стартового складу, Вілліан почав демонструвати неймовірну гру, привернувши до себе увагу елітних європейських клубів. Тому взимку 2013 року бразилець спантеличив весь світ, перейшовши до російського "Анжі" за 35 млн євро. На щастя для бразильського таланта, надовго він у Махачкалі не затримався і вже влітку став гравцем "Челсі", який заплатив російському клубу все ті ж 35 млн євро.

Наразі в Лондоні кар’єра Вілліана складається вдало – минулого сезону він став з "Челсі" чемпіоном Англії.

1. Фернандінью

40 млн євро, "Шахтар" – "Манчестер Сіті" (2013)

Найдорожчим гравцем в історії українського клубного футболу став ще один бразилець – Фернандінью. Він перейшов у "Шахтар" в 2005 році з "Атлетіко Паранаенсе" та примусив багатьох дивуватися – чому донеччани заплатили так багато - 8 млн євро. Атакувальний півзахисник володів чудовою технікою, але був слабкий фізично.

Та поступово Фернандінью зміцнів. А ключовим у кар'єрі півзахисника стало рішення Луческу перевести його на позицію опорного хавбека. Бразилець став справжнім конструктором атак клубу, який однаково вдало діяв у відборі та атаці. Тож, "Манчестер Сіті" не пошкодував за футболіста 40 млн євро. Фернандінью віддячив вже у наступному сезоні вагомим внеском у чемпіонство клубу в Англії.