"Термінатор: Генезис": Навіщо Сара Коннор вбиває свого сина

Минулого четверга в українському прокаті стартувала одна з найочікуваніших прем’єр – "Термінатор: Генезис". Новий фільм франшизи залишив чимало питань, відповіді на які суперечливі

Коментуючи прем’єру "Термінатор: генезис" музикант і письменник Олександр Фоззі Сидоренко признався в тому, в чому готовий признатися далеко не кожен його колега – раз на рік передивляється класику. Мається на увазі така кінокласика, як "Міцний горішок", "Чужий", "Матриця" і, звісно, обох "Термінаторів". Тому він пішов у кіно, аби зайвий раз переконатися – класика не старіє, жоден переспів не повторить успіху першоджерела. Подібну мотивацію мали, без перебільшення, всі, хто вперше подивився фільми зі Шварценеггером у відеосалонах за 1 рубль на затяганих піратських копіях. 

Команда, яка працювала над п’ятим "Термінатором", вирішила розказати історію від самого початку. Тобто, наново. Або – самі претендуючи створити зразок класики жанру "кіно про Термінатора", або – намагаючись об`єднати в кінозалах батьків та дітей, як росіяни у випадках із "Іронією долі. Продовження" чи новим "Службовим романом". Звісно, перспектива зібрати касу лишається на першому місці, проте все ж варто схилитися до другої версії. Намір змусити тата й сина посперечатися, що краще – класика чи нова версія, прочитується більш явно. Що дивним чином переносить екшен із Арнольдом у категорію "сімейного кіно". 

Але в тих, хто знає класику напам’ять і щороку передивляється, до нового "Термінатора" виникає щонайменше три питання. І відповісти на них дітям батьки не завжди зможуть. Далі пропонуємо їх у порядку надходження.

1. Який смисл у "Термінаторі 4"?

2009 року на екрани вийшла стрічка "Термінатор: Спасіння прийде". Інформаційний супровід повідомляв: це – перша частина нової трилогії. Перший цикл був закритий провальним "Термінатор: Бунт машин" ще 2003 року. Прибуткову франшизу згортати не хотілося, і з конвеєра вийшло згадане кіно, один із епізодів якого являє нам намальованого Арнольда Шварценеггера, молодого, часів створення першого "Термінатора". Він виходив із якоїсь лабораторії в хмарі білого диму, нагадуючи про зв’язок цієї історії з класичною. Творці "Бунту машин" робили на голограмі Арні рекламну кампанію. При цьому наголошуючи: цей та два інших фільми будуть принципово без каліфорнійського губернатора. На сцену нарешті вийде в усій красі ватажок повстанців Джон Коннор, котрий із новим другом, Маркусом Райтом, проникне у серце "Скайнету", аби зрозуміти причину повстання механізмів.

Виглядає, проект тепер похований остаточно. А сам "Термінатор 4" взагалі не має права бути частиною легендарної франшизи. Бо, по факту, його сюжет тепер не має ані жодного зв’язку з класикою та новотвором, ані – жодного смислу. 

2. Для чого героям рідкий ворог?

Трейлери "Термінатора-5" приваблювали, серед іншого, реінкарнацією в сюжеті робота з рідкого металу. Його звуть Т-1000, і 1992 року персонаж став не лише головною фішкою "Термінатора-2", а й загалом – проривом у плані створення спецефектів. Актора Роберта Патріка, чию зовнішність Джеймс Камерон дав у фільмі рідкому роботу, після прем’єри інакше не називали. Принаймні, в Україні: "Бачив новий бойовик? Знаєш, хто там грає? Рідкий робот!" Це означало певну якість.

Секрет створення Т-1000 старанно приховували, але відтоді технології зробили багато кроків уперед, тому здивувати сьогодні глядача людиною трансформером із рідкого металу навряд чи вийде. Через те не зрозуміла функція оновленого Т-1000, якого в новій стрічці грає кореєць Лі Бен Гон, актор, співак та модель. Справа в тому, що у "Термінаторі 2" рідкий ворог, котрого нічого не бере, був запрограмований на вбивство Джона Коннора. І переслідував його від початку до кінця. Таку саму місію у "Термінаторі 3" виконувала модель Т-Х у виконанні Крістіанни Локен. Тобто, була головним ворогом Термінатора і врятованого ним для нащадків Джона. 

У новому фільмі рідкий робот з`являється невідомо, для чого – ну, хіба як добра пам`ять про класику франшизи. Припустімо, він хоче вбити Сару Коннор. Але вже після першої години його успішно вколошкає сам Термінатор, розчинивши нездоланого в рідкому ж металі – вбив подібне подібним. Таким чином, сценаристи руками Шварценеггера вбили головну ідею перших трьох стрічок: безперервне переслідування жертви, яке веде заявлений від початку та вбитий у яскравому фіналі ворог. 

3. Хто тепер урятує світ від "Скайнету"?  

Історія "Термінатора" почалася з того, що в 1984-му році повинен народитися хлопчик Джон, котрий згодом очолить повстання й буде єдиним, здатним перемогти "Скайнет" та придушити бунт машин. Для цього з майбутнього в минуле засилають Термінатора. Він повинен убити потенційну матір хлопчика – Сару Коннор, котра навіть не знає про свою місію. Далі Т-1000 починає полювати вже за підлітком Джоном Коннором, і тепер Термінатор, перепрограмований, захищає його і Сару. Нарешті, "Термінатор-3" - те ж саме, порятунок юного Джона, рятівника світу. Якщо вилучити з переліку історію подвигів зрілого Джона Коннора, в фіналі нової стрічки бачимо буквально наступне: Сара Коннор сама вбиває Джона Коннора, бо його перепрограмував "Скайнет". 

Можна зробити поправку на те, що творці "Генезису" пропонують альтернативну версію культової казки. Ну, є ж "Людина – павук" і "Нова Людина – павук". Проте діти, подивившись нову історію, мають повне право запитати батьків: для чого було в класичних фільмах так завзято боронити життя Джона Коннора, якщо він усе одно не врятує людство. Бо "Скайнет" - він не дурний. Напевне знав, що вдасться заволодіти Джоном в останній момент. На дідька, скажіть, було городити попередні городи, якщо той, хто "Скайнету" заважає – "Скайнету" допоможе…

Хіба що автори нового "Термінатора" претендували явити шанувальникам класики щось, за силою варте античної трагедії. Матір вбиває свого сина, за життя якого боролася від 1984 року, світ нема, кому рятувати. Є в цьому щось апокаліптичне, навіть філософське.