П’ять причин, чому дешевшає нафта

Останні кілька місяців ціна "чорного золота" трималась в середньому на рівні $60. Цього тижня вона пішла вниз

Греція сказала "ні"

У неділю греки на референдумі сказали дружнє "ні" і стали на крок ближчі до виходу з єврозони. З цієї новини у понеділок, 6 липня, почалося зниження ціни барелю.

Ціна марки Brent впала майже на 5%, до $58 за барель. Американська марка WTI – на 8%, до $53 за барель.

Логіка тут така. Можливий вихід Греції з зони євро означає здешевлення єдиної європейської валюти. Долар, відповідно, дорожчає. Відповідно, дорожчають доларові контракти для торговців, які тримають заощадження в інших валютах.

"З нестабільністю у Європі ціни на нафту найближчим часом не відновляться", - прогнозує оглядач порталу Oilprice.com Еван Келлі.

Китай лихоманить

Промисловість Піднебесної - один із найбільших покупців нафти. Останнім часом попит з її боку стабільно падає.

До цього додався ще й рекордний обвал на китайському фондовому ринку. Загалом, із середини червня акції китайських компаній подешевшали на 30%. За 15 торгових днів китайські компанії втратили $3 трлн номінальної вартості.

Тож інвестори поспішають позбутися ризикованих активів. А це поганий сигнал для тих, хто розраховував на дорогу нафту.

Іран чекають на ринку

З 2011 року експорт нафти з Ірану через міжнародні санкції скоротився з 2,5 млн барелей на день, до приблизно 1 млн на день, пише Reuters.

Угода про зняття санкцій ще не підписана. Країни "шістки" і Тегеран збиралися зробити це 7 липня. Тепер дедлайн відсунуто на 10 липня.

"Після майже двох років (переговорів. - Авт.) дипломати кажуть, що вони ближче, ніж будь-коли, до підписання угоди, яка допоможе Ірану позбутися санкцій та підштовхнути торгівлю", - пише Bloomberg.

"Ринок готує себе до збільшення обсягів нафти", - цитує портал стратега компанії Confluence Investment Management Білла О'Грейді.

"Прогрес останніх тижнів, схоже, переконав нафтові ринки, що повернення іранської нафти вже ось-ось стане реальністю", - пише також Еван Келлі.

Аналітики американського банківського холдингу Morgan Stanley, на яких посилається Reuters, вважають, що у другій половині 2015 або першій 2016 року Іран експортуватиме до 700 тисяч барелей на день.

Американські свердловини

Здешевлення нафти призвело до певного скорочення її видобутку в США. Сланцевий бум зменшив оберти. На торгах дуже уважно слідкують за інформацією щодо зміни кількості бурових установок, які виконують розвідку, буріння та видобуток нафти й газу у Штатах.

Новини щодо їх зменшення сприймаються як сигнал того, що видобуток падає, а отже ціна зростає.

Цього тижня кількість бурових вперше за кілька місяців почала збільшуватися. Поки що не надто сильно – всього на три бурових більше, ніж минулого тижня. Але ринок вже сприйняв цю новину як знак того, що скорочення видобутку в американців відтерміновується.

Море нафти

Тим часом основні гравці на ринку не збираються скорочувати об’єми видобутку "чорного золота".

Виробництво нафти країнами OPEC досягло трирічного максимуму. Про це свідчать дані дослідження аналітичної компанії Platts, повідомляє UPI.

Найбільшу кількість нафти постачають Саудівська Аравія та, як не дивно, Ірак. Багдад втратив контроль над частиною своєї території у війні з ІДІЛ. Тим не менше нафтодобувні поля на півдні лишаються під контролем уряду.

Чи подешевшає бензин для українців?

Падіння світових цін впливає на ціну літра бензину на українських АЗС. Але відбувається це не завжди і не одразу.

"Сьогоднішнє падіння світових цін на нафту не стане вагомою причиною для роздрібних торговців поміняти цінники на стелах", - пояснив Еспресо.TV аналітик компанії UPECO Олександр Сіренко.

За його словами, ціна має утримуватись на новому, більш низькому, рівні хоча б кілька тижнів, щоб вартість бензину на заправках знизилась.

"Зазвичай, ціна на АЗС міняється, якщо ціни на зовнішніх ринках змінюються на 5-10%", - говорить експерт.

"Але на ціну також впливають курсові коливання, адже імпортне паливо ми купляємо за валюту. "У вівторок та понеділок курс долара виріс", - нагадав він.

Нарешті, ціна може не тільки знизитись, а ще й вирости, якщо уряд таки підвищить акцизи на паливо.

У середу до 12:00 ціна барелю марки Brent вже знизилась до $56,28. Це падіння становило приблизно на 7% порівняно з минулим тижнем. Тож якщо нинішнє падіння затягнеться, українці можуть сподіватися на зниження ціни на АЗС. Якщо, звичайно, уряд не підвищить найближчим часом акциз, а долар не підскочить.