Чому Шокін "кошмарить" українську освіту

Генпрокуратура, яка захлинається від хабарницьких скандалів, влаштувала показову діяльність у сфері освіти

Вчора під час брифінгу генпрокурор Віктор Шокін заявив, що ГПУ проводить обшук в Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО). "Ми маємо обгрунтовані підозри, що керівництво цього центру зловживало службовим становищем і скоїло низку тяжких злочинів", - повідомив він. Про які саме злочини йшла мова - тоді було ще невідомо.

Пізніше виявилось, що обшук проводиться у кабінеті директора УЦОЯО Ігора Лікарчука. Основна версія ГПУ - працівники центру підозрюються у вчиненні корупційних дій, а саме в "підтасуванні" результатів ЗНО.

"Такі дії надавали цим особам незаконні переваги у доступі до вищої освіти, отримання відзнак (медалей) та оплаті навчання за бюджетні кошти, одночасно обмежуючи доступ до освіти обдарованій молоді", - повідомили в ГПУ.

"Мажори-неуки", або син-митник

Сам Ігор Лікарчук одразу після обшуку  в ефірі одного з телеканалів повідомив, що обшуки в УЦОЯО є помстою за результати ЗНО.

"Моя версія одна - це помста за результати зовнішнього оцінювання", - зазначив Лікарчук, підкресливши, що інших версій у нього немає.

За декілька днів до обшуку, Лікарчук в інтерв'ю газеті "Факти" розповів, що до нього приходили впливові чиновники і просили "додати бали" їхнім дітям. Версію мотивів помсти батьків "мажорів" підтримують і експерти з питань освіти. 

Зокрема, нардеп і голова комітету Верховної Ради з питань освіти і науки Лілія Гриневич зазначає, що гучна заява генпрокурора про "ряд важких злочинів" в УЦОЯО - чергова спроба підірвати довіру до системи зовнішнього незалежного оцінювання.

"Цього року також виявилося багато колишніх і новоспечених чиновників, які не змогли задовільнити свої побажання по підвищенню балів ЗНО, а тому готові на все, щоб дискредитувати систему", - наголошує вона.

Заступник міністра освіти Інна Совсун також згадує нескіченні приклади "прохачів" за мажорів.

"Я цілий день згадую всіх тих, хто до мене приходив з проханням "накинути пару балів дитині на ЗНО", "допомогти вирішити питання зі вступом"... Кому тільки не доводилось відмовляти - і заступникам міністрів, і депутатам..", - написала вона у своєму Facebook після обшуку ГПУ.

До речі, вперше за історію існування незалежної України, під керівництвом Лікарчука було складено та оприлюднено рейтинг шкіл України за рівнем надання освіти. Тоді Лікарчук зазначив, що "у першій десятці, навіть в першій 50-ці ви не знайдете ті заклади, які в Києві називать "крутими".

Окрім "підтасування" балів та помсти, існує ще одна версія обшуку.

Син Ігора Лікарчука, Костянтин, віднедавна обіймає посаду заступника голови Державної фіскальної служби і очолює українську митницю.

Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін припускає, що саме посада сина може бути причиною тиску на Ігора Лікарчука.

"Важливий штрих по обшуках в УЦОЯО. Його очолює Ігор Лікарчук, син якого віднедавна очолює українську митницю.. Майстри в погонах люблять класничну схему "заручники". Нічого не стверджую, але якось все це дуже мутно", - написав у своєму Facebook Шабунін додавши, що у Ігора Лікарчука бездоганна репутація.

Також Шабунін повідомив, що обшук проводили під керівництвом заступника генпрокурора Юрія Столярчука. Варто зазначити, що Столярчук разом з іншим заступником Шокіна Володимиром Гузирем, "засвітилися" в скандальній справі "діамантових-прокурорів"

Репутація Лікарчука

У Міністерстві освіти не надають офіційних коментарів, бо не знають достеменно причину обшуку.

Керівник Міносвіти Сергій Квіт розповів, що відомству досі не було надано ніяких фактів і документів, які б пояснювали заяву генерального прокурора України.

"Однак я хочу наголосити, що багато років знаю Ігоря Леонідовича Лікарчука як порядну і професійну людину", - додав Квіт.

В освітніх колах більшість в унісон наголошують на чесності та об'єктивності Лікарчука.

"Поки що не надано жодного доведеного факту про зміну результатів у базі, проте підривається репутація фахівців, які самовіддано і добре виконують свою роботу", - написала у своєму Facebook Лілія Гриневич.

А головний редактор сайту найкращих вишів України "Лови момент!" Іван Примаченко вважає, що Лікарчук - один із найшанованіших людей в українській освіті.

"Ігор Лікарчук відомий своїм зразковим професіоналізмом, а також нетерпимістю до корупції та профанації в освіті... Чесних професіоналів його рівня в Україні і так можна перерахувати по пальцях - віддавати їх на поталу прокурорам, які істерично намагаються відвернути увагу громадськості від власних злочинів, ми не можемо", - зазначає Примаченко.

ЗНО та $130 тисяч

Сьогодні, 22 липня, стало відомо, що ГПУ викликала на допит 4 керівників УЦОЯО. 

Заступник генерального прокурора України Олег Заліско на брифінгу повідомив, що була проведена не лише перевірка, а й обшуки в центрі оцінювання якості освіти і вдома у окремих працівників центру.

"Були вилучені, зокрема, комп'ютерна техніка, грошові кошти в розмірі $130 тис, а також виявлене листування, що дає підстави підозрювати окремих працівників у втручанні в єдину систему оцінки освіти та реєстру осіб, які пройшли ЗНО", - повідомив він.

Також Заліско сказав, що наразі відомо про близько 10 незаконних втручань за 2015 рік. "Хоча в ході проведених обшуків ми одержали такі відомості і за 2014 рік", - додав він.

У свою чергу Інна Совсун з посиланням на протоколи вилучень прокуратури повідомила, що ніяких $130 тис у працівників центру не знаходили. "Чашки і 5 тисяч гривень - це весь улов власне у "керівництва".

"Після "спілкування" з міліцією Винник зараз у травмпункті - підозра на струс мозку, оббиті лікті, ґуля на лобі...Міносвіти жодних документів чи доказів порушень ніхто не надав, тому підстави для будь-яких адміністративних дій у нас відсутні, а оцінити реалістичність звинувачень не можливо. Нікого не затримали і не висунули обвинувачень", - написала Совсун у своєму Facebook.

На час проведення розслідування Кабмін вирішив відсторонити Ігоря Лікарчука від виконання обов'язків голови Центру оцінювання якості освіти. Водночас Квіт запевнив, що таке рішення уряду ніяк не вплине на хід вступної кампанії.

Відсутність нормальних пояснень обшуків від ГПУ та чимала кількість дивних збігів щодо Лікарчука залишає багато питань щодо адекватності дій відомства Шокіна. Адже гепрокуратура, яка захлинається в справах "прокурорів-хабарників", вирішила влаштувати показову дієздатність чомусь саме у сфері української освіти.