Як Ахметов пнеться заробити на Америці

Власник "Шахтаря" та його менеджери постійно намагаються брати на озброєння досвід провідних клубів Європи, плануючи за їхнім прикладом вдруге відправити "гірників" у міжнародне турне та завітати наступної зими до Бразилії

Тим часом європейські гранди на світових "гастролях" вже давно навчилися заробляти шалені гроші та збільшили кількість своїх фанів до сотень мільйонів.

Світові гастролі

Цього тижня генеральний директор "Шахтаря" Сергій Палкін несподівано почав "готувати сани влітку" та заговорив про плани донецького клубу на наступну зимову паузу в чемпіонаті України. Зокрема, він розповів, що "гірники" до другої частини сезону готуватимуться на американському континенті - у США, а, можливо, знову у Бразилії, де команда Мірчі Луческу провела турне минулої зими.

Вочевидь, на таку заяву донецького менеджера надихнули останні футбольні враження, які вболівальники в час, коли ще не розпочалися топові європейські чемпіонати, черпають з чисельних турне провідних клубів різними куточками світу.

Скажімо, мадридський "Реал" зараз перебуває "на гастролях" в Австралії, а потім спрямує свій шлях до Китаю. За аншлагу на стадіоні у Мельбурні мадридці вже провели товариську гру з італійською "Ромою", здолавши її в післяматчевих пенальті. А попереду місцевих фанів чекають такі вишукані "страви" у приготуванні Роналду та компанії, як протистояння з англійським "Манчестер Сіті" та італійськими "Інтером" та "Міланом".

"Барселона" в цей час перебуває у турне по США. Там вона допомогла місцевому клубу Головної футбольної ліги (MLS) – "Лос-Анджелес Гелаксі" встановити історичний рекорд відвідуваності для клубів MLS – на матч американців з каталонцями прийшло понад 93 тисячі глядачів.

Німецькі "Баварія" та "Борусія", англійські "Ліверпуль", "Челсі", "Арсенал" та "Тоттенхем", французький "ПСЖ" та італійський "Ювентус" – зараз важко знайти європейський суперклуб, який би не долучився до подібних міжконтинентальних виступів. Їхня географія не менш вражаюча – Малайзія, Таїланд, Гонконг, Південно-Африканська республіка, Канада.

Шалені прибутки

Відповідь на запитання, чому клуби жертвують своїм часом та здійснюють виснажливі трансатлантичні перельоти, примушуючи "зіркових" футболістів відчувати на собі всі принади акліматизації – проста. Футбол давно перетворився на бізнес, а клуби - це ті самі бренди, які потрібно просувати у різних куточках світу. Кращого способу, ніж турне – з ажіотажем, натовпами шалених фанів, автограф-сесіями - вигадати важко.

Чого вартий лише потенціал Азії, де мешкають сотні мільйонів потенційних фанів, які завтра побіжать купувати у фірмові магазини футболки своїх кумирів та стануть відданими прихильниками тієї чи іншої команди.

Серед іншого, подібне розширення аудиторії гарантує в подальшому зростання сум спонсорських контрактів. Наприклад, "Манчестер Юнайтед" ще у 2003 році мав десять млн вболівальників по всьому світі – нині їх 350 млн.

Не випадково в усіх провідних клубів зараз безліч іншомовних версій сайтів. Так, про "Манчестер Юнайтед" можна прочитати арабською, китайською, японською, корейською, іспанською та французькою мовами. "Реал" та "Барселона", окрім перерахованих, має ще й індонезійську версію.

Нарешті, подібні турне – це ще й можливість непогано заробити тут і зараз. За даними англійських ЗМІ "Челсі", "Манчестер Юнайтед" та "Ліверпуль" за один зіграний в турне матч отримують від 3 до 5 млн фунтів. А найбільші апетити у "Реала", який заробляє за однісіньку зустріч сім - вісім млн євро.

Донецькі піонери

Звичайно, українські клуби про таку популярність та прибутковість можуть лише мріяти та свої передсезонні матчі проводять на тренувальних галявинах – влітку в Австрії чи Швейцарії, взимку – у теплих Іспанії та Португалії.

Першим, хто наважився на повноцінне турне, був "Шахтар". Донеччани не випадкова обрали Бразилію. По-перше, їхній склад наполовину укомплектований футболістами з цієї країни. А по-друге, на думку  Сергія Палкіна, "гірники" мають всі шансі, щоб здобути у цій країні неабияку популярність.

"Ми хочемо бути там першими, щоб застовпити місце, стати впізнаваними, і потім почати генерувати звідти прибуток", - сказав Палкін.

У січні та лютому донецькі футболісти зустрілися з бразильськими "Байєю", "Фламенго", "Атлетіко Мінейро", "Інтернасьоналем" та "Крузейро". Матчі збирали по 20 - 30 тисяч глядачів, що для товариських зустрічей не так і погано.

Та про прибутки говорити поки рано. Схоже, що "Шахтар" зі своєю "бразильською" ініціативою запізнився років на десять. За цей час європейські суперклуби перетворили світові турне на прибутковий бізнес та геть розібрали всіх "вільних" фанів. А в тій же Бразилії з більшим задоволенням дивитимуться на гіпотетичного Неймара, ніж на умовного Алекса Тейшейру.

Так що загалом  намагання донецького клубу брати приклад з кращих клубів схвальне. Але  як не намагається Рінат Ахметов та його менеджери перетворити "Шахтар" на копію суперклубу – оригінали залишаються кращими.