Як безгрошів’я примусило футбольні клуби дати шанс юним талантам

Українські команди вимушені шукати підсилення серед власних вихованців, які стають альтернативою дороговартісним легіонерам

Вимушений крок

Декілька останніх років український футбол неабияк відчуває на собі наслідки фінансової кризи. Чимало клубів пішли в небуття – криворізький "Кривбас", київський "Арсенал" та донецький "Металург", який оголосив про банкрутство за кілька днів до початку нинішнього чемпіонату.

Прем’єр-ліга ледве нашкребла 14 клубів для виступів у вищому дивізіоні, а Федерація футболу України була вимушена крізь пальці дивитися на борги багатьох учасників змагань перед гравцями та тренерами, коли видавала їм атестати на участь у турнірі.

Але не було б щастя, та нещастя допомогло. Значний відтік легіонерів з чемпіонату України призвів до того, що клуби стали шукати підсилення серед своїх юних виконавців, завдяки чому шанс отримала талановита молодь, якій раніше було складно пробитися до основного складу.

Перші ластівки

Скажімо, головним відкриттям минулого сезону став 19-річний півзахисник "Дніпра" Валерій Лучкевич, який допоміг своїй команді вибороти "бронзу" національної першості та дістатися фіналу Ліги Європи.

Яскраво виблискував й інший гравець молодіжної збірної України – Віктор Коваленко. Спочатку він разом з "Шахтарем" дійшов до фіналу юнацької Ліги УЄФА, де донеччани поступилися англійському "Челсі". А потім хавбек відмінно відіграв на молодіжному чемпіонату світу для гравців віком до 20 років.

19-річний півзахисник забив у ворота суперників п’ять м’ячів та став кращим бомбардиром турніру, на якому українська команда зупинилася у 1/8 фіналу.

Своєю результативністю Віктор Коваленко привернув увагу провідних європейських клубів – до "Шахтаря" надійшли пропозиції про купівлю гравця від іспанської "Барселони" та англійських "Манчестер Юнайтед", "Челсі" та "Ліверпуля".

У донецькому клубі відповіли відмовою. У підсумку талановитий футболіст почав регулярно виходити на заміни, відзначився результативною передачею у матчі за Суперкубок України проти "Динамо", а в грі проти турецького "Фенербахче" дебютував у Лізі чемпіонів.

Недитячі ігри

Луцька "Волинь" пішла ще далі та внесла до заявки на чемпіонат 15-річного Владислава Дмитренка, який може стати наймолодшим гравцем в історії чемпіонатів України.

Ще в минулому сезоні юнак виступав у Дитячо-юнацькій футбольній лізі серед гравців до 15 років та забив за "Волинь" 16 м'ячів в 19-ти матчах, а в позаминулому Владислав відзначився сім разів в семи іграх.

Поки головний тренер "Волині" Віталій Кварцяний не ризикнув довірити Дмитренку місце у складі, але якщо він наважиться на це, то зробить футболіста автором національного рекорду, який тримається 23 роки. У 1992-му році півзахисник "Таврії" Юрій Фенін дебютував у вищій лізі у віці 15 років 221 день. У Дмитренка в запасі ще є декілька місяців.

Значно омолодили свої склади й інші клуби Прем’єр-ліги. Приміром, запорізький "Металург" також вніс до заявки багатьох футболістів, які нещодавно грали у юнацькій першості. В одну з найбільш молодих команд вищого дивізіону перетворився й одеський "Чорноморець".

Видатні попередники

Тож, можливо українські вболівальники незабаром стануть свідками народження нових зірок. Адже відомо чимало випадків, коли гравці, дебютуючи у юному віці, швидко мужніли та перетворювалися на футболістів найвищого рівня.

Андрій Шевченко дебютував у "Динамо" у 1994 році, коли йому ледве виповнилося 18 років. А вже незабаром забив у Лізі чемпіонів у ворота німецької "Баварії" свій перший гол. Того ж сезону обдарований форвард зіграв у складі збірної України та став беззаперечним гравцем основного складу киян.

У 23 Шевченко вже виблискував у італійському "Мілані", а в 2004 році здобув "Золотий м’яч" кращому гравцеві світу.

Ще раніше на високому рівні почав грати нинішній головний тренер "Динамо" Сергій Ребров, який дебютував у "Шахтарі" у 17 років, а вже у наступному сезоні отримав запрошення від київського клубу, де згодом склав з Шевченком найгрізніший дует форвардів у Європі.

Рано почав грати й Андрій Ярмоленко, який зіграв у "Динамо" у 18 років, а наступного сезону вже був гравцем основного складу. Схожий шлях пройшов і інший лідер збірної України Євген Коноплянка, який вперше зіграв у Прем'єр-лізі за "Дніпро" у 17 років. 

Безліч подібних прикладів і за кордоном. Кріштіану Роналду, Ліонель Мессі, Дієго Марадона, Пеле – усі вони почали юнаками, а у 20 років вважалися "зірками" світового масштабу. Тож  якщо у футболіста є талант, то виявляється він ще у юному віці. Головне - вчасно дозволити гравцям його продемонстрували. Десятки українських гравців такий шанс зараз отримали.