Синьо-жовтий жах Кремля. У Росії судять московських руферів

Сьогодні у Таганському суді Москви починаються слухання у так званій "справі руферів" – витівці, завдяки якій зірка на московській висотці стала жовто-блакитною

Судять чотирьох парашутистів, які своєї провини не визнали. Справжній герой цієї історії, руфер Мустанг, встиг сховатися в Україні.

Коли синьо-жовтим засяяла зірка над Москвою і на сталінській висотці замайорів український прапор, тріумфувала не тільки Україна. За кілька днів до Дня Незалежності, в розпал російської агресії на сході, витівка припала до душі багатьом, зробивши із руфера на прізвисько Мустанг справжнього героя.

Невдовзі після повернення додому Павло Ушивець (справжнє ім’я руфера) отримав американську премію Troublemaker Award, якою нагороджують найшаленіших за порушення громадського порядку. Преміальні $10 тис. хлопець одразу ж перерахував батальйону "Донбас". Від українського МВС отримав іменну зброю "За зразкове виконання завдання".

Імідж супергероя за Павлом остаточно закріпився, коли одного ранку Батьківщина-матір прокинулася у вінку. У переддень Дня примирення, який тепер українці святкують 8 травня, Мустанг і його команда прикрасили пам’ятник вінком із маків – так, що один із символів радянщини на кілька днів перетворився на ікону проукраїнськості. За це Мустангу подякував уже сам президент особисто, під час зустрічі з генсеком ООН Пан Гі Муном 8 травня у Києві.

У Росії за голову Мустанга віддали би багато. Зухвалий ляпас, на який наважився Ушивець, довго веселив українські та зарубіжні ЗМІ. У будь-якому разі своєрідний акт мистецтва класифікують не інакше, як хуліганство і вандалізм за мотивами політичної ненависті. Руфера очікувала би така сама доля, як Надії Савченко, Олега Сенцова та багатьох інших українців, чия провина вигадана, а справа – показова.

Але звичка ризикувати життям під небесами і скакати з даху на дах розвинула у руфера неабияку спритність: одразу ж після акції хлопець утік додому. І, на щастя, встиг. Інтерпол на прохання Росії оголосив митця у розшук, але батьківщина-матір свого героя тепер так просто не віддасть.

Руфер Мустанг воював у полку "Азов"

Однак тієї синьо-жовтої ночі на російському хмарочосі Мустанг був не один. І його побратимам пощастило значно менше: сьогодні у Москві відбувається перше слухання у "справі руферів". Під "роздачу" потрапили п’ятеро росіян, які також захоплюються подорожами по дахах і які зранку 20 серпня 2014 року стрибнули зі сталінки з парашутом.

34-річний Олександр Погребов, 27-річні Олексій Широкожухов і Євгенія Короткова та 26-річна Анна Лепьошкіна пробули під домашнім арештом майже рік. Володимир Подрєзов, 23-річний фігурант справи, весь цей час провів у слідчому ізоляторі. Лепьошкіна нині вагітна, народити має у жовтні.

За словами російських руферів, вони тієї ночі дійсно були у будинку на Котельницькій набережній. Але про акцію Мустанга не знали, і стрибали з парашутами з іншого даху, нижче від зірки. За версією слідства, вони стрибнули для того, щоб привернути увагу до акції Григорія Мустанга, а отже винні. Навесні у Подрєзова змінився адвокат, і хлопець зізнався, що це він перефарбував зірку. Разом зі свідком Кирилом Ішутіним заявив також, що парашутисти знали про акцію. Російський правозахисний центр "Меморіал" визнав усіх їх політув’язненими.

Сергій Давидис, член Ради правозахисного центру сказав у коментарі російській службі Радіо "Свобода", що ані пофарбування зірки, ані вивішування прапора, який не є забороненим у Російській Федерації, не є злочином. Однак російська система правосуддя не вміє визнавати помилок і не зізнається, що звинувачення є абсурдним, як і сама справа. Правозахисник стверджує, що росіян, швидше за все, очікує умовний термін, амністія або в гіршому разі – невеликий термін.

Справа – абсурдна, і давати великі терміни ув'язнення навіть винним у пофарбуванні зірки суд, думаю, не наважаться, - сказав Давидис.

Ушивець після повернення з Росії уже встиг послужити у полку "Азов" та навіть воювати в Донецькому аеропорту. Нещодавно він змінив ім’я і прізвище на "Слава Україні". Судячи з його останніх фото у Facebook, літо хлопець проводить у Європі.

Павло Ушивець на даху Храму Святого Сімейства, Барселона, Іспанія