Три найгучніші допінгові скандали в українському футболі

Півзахисник "Шахтаря" Фред став далеко не першим гравцем українського клубу, якого впіймали на вживанні заборонених препаратів у міжнародних матчах

2012 року через допінг дворічну дискваліфікацію отримав інший гравець донецького клубу голкіпер Олександр Рибка, а 1997 року аналогічний термін відсторонення від футболу отримав півзахисник "Дніпра" Сергій Нагорняк.

З Бразилії з "привітом"

Старт нового єврокубкового сезону обернувся для донецького "Шахтаря" гучним скандалом. Ще перед першою грою третього раунду кваліфікації Ліги чемпіонів до офісу донеччан надійшла неприємна звістка – бразильського легіонера "гірників" Фреда впіймали на допінгу.

Позитивний результат на заборонені препарати дала проба А, яку у гравця взяли у червні під час Кубка Америки, де футболіст грав за збірну Бразилії. Як повідомили у донецькому клубі, у організмі півзахисника було виявлено хлортеазід.

Попри це у "Шахтарі" пішли на ризик і виставили футболіста, який перебував під підозрою у вживанні допінгу, 28 липня у Стамбулі на матч Ліги чемпіонів проти "Фенербахче". Головний тренер команди Мірча Луческу навіть не взяв до уваги той факт, що клуб отримав від УЄФА листа, у якому донеччанам рекомендували не випускати Фреда на поле.

У "Шахтарі" пояснили, що мали право ставити бразильця, оскільки не отримали від УЄФА жодних документів. Попри це генеральний директор клубу Сергій Палкін заявив: якщо відповідні заборонні папери найближчими днями не надійдуть, то Фред зіграє й у матчі-відповіді.

Донецька безвихідь

Звичайно, "Фенербахче" одразу ж скористався ситуацією, що склалася. Турецький клуб через кілька днів після зустрічі, яка завершилася унічию 0:0, подав до УЄФА апеляцію, в якій вимагав зарахувати "Шахтарю" технічну поразку 0:3.

Хоча, випадки, коли через допінг у одного гравця карають усю команду, є рідкістю, Луческу неабияк ризикував. Очевидно, це сталося після того, як у понеділок стало відомо, що підозри у вживанні Фредом допінгу підтвердилися – позитивний результат також дала повторна проба B.

Тож тепер залишилося чекати лише вердикту УЄФА, який може виявитися досить суворим, зважаючи на ігнорування "Шахтарем" рекомендацій. Фреду "світить" відсторонення від футболу на рік. Донеччанам швидше за все бажану турками технічну поразку не зарахують, а от оштрафувати цілком можуть.

Чому у "Шахтарі" поводилися так необачно, можна пояснити відсутністю кваліфікованих виконавців у опорній зоні. Донеччани влітку продали до італійської "Сампдорії" іншого бразильця – Фернанду. Натомість до команди з оренди в "Зорі" повернувся Максим Малишев, який на такому високому рівні як Ліга чемпіонів, ще не грав. То ж виходить, що Луческу обирав з двох зол менше.

Справа Рибки

Це вже не перший випадок, коли "Шахтар" потрапив у епіцентр гучного допінгового скандалу. У сезоні 2011/12 донеччани також у розпал боротьби у Лізі чемпіонів залишилися без основного гравця – голкіпера Олександра Рибки.

Його на вживанні заборонених препаратів заскочили у січні 2012 року під час тренувальних зборів. У організмі футболіста було виявлено фуросемід. Гравець взяв усю провину на себе, відмежувавши від маніпуляцій медичний персонал "Шахтаря" та заявивши, що препарат йому порекомендувала дружина для боротьби з зайвою вагою.

Покарання Рибки було надзвичайно суворим – він отримав два роки дискваліфікації, які ледве не коштували йому продовження кар’єри. Футболіст перебував у 24 роки на злеті – він чудово відіграв за "Шахтар" на груповому раунді Ліги чемпіонів та, на думку фахівців, був у тих матчах кращим гравцем своєї команди.

Завдяки успішним виступам за клуб Рибка отримав виклик до збірної України та перетворився на головного претендента на місце у її воротах на домашньому Євро-2012. Все перекреслив допінг.

Тож наступні два роки Олександр Рибка підтримував форму у київських "Оболоні" та "Арсеналі", та виявився врешті потрібен "Динамо". Після того, як минув термін дискваліфікації, голкіпер захищає ворота команди Сергія Реброва, але на свій попередній рівень він поки не вийшов.

Першопрохідник Нагорняк

З інших допінгових справ, які сколихнули український футбол, виокремлюється скандал 1997 року, який став першим за роки незалежності. Після стикового матчу чемпіонату світу-1998  між збірними України та Хорватії, що відбувся у Загребі та завершився поразкою нашої команди з рахунком 0:2, на допінгу впіймали Сергія Нагорняка.

Аналізи підтвердили, що футболіст вживав бромантан - препарат який, незадовго до інциденту, потрапив до списку заборонених та раніше порушниками вживався для маскування інших речовин.

Спалахнув великий скандал, який почасти зіпсував мікроклімат у збірній України. У матчі-відповіді вона зіграла з хорватами унічию 1:1 і не потрапила на світову першість.

Нагорняк повідомив, що вживав препарат за рекомендацією Леоніда Левченка - лікаря клубу, де він виступав - дніпропетровського "Дніпра". Обох фігурантів справи дискваліфікували на два роки. Відсторонено від українського футболу було й тодішнього головного тренера "Дніпра" В'ячеслава Грозного, але заборону з спеціаліста незабаром зняли.

Нагорняк після повернення до футболу навіть потрапив до складу "Шахтаря", але заграти, як раніше, теж не зміг. Зараз він є асистентом головного тренера "Дніпра" – Мирона Маркевича. Продовжує працювати у великому футболі й Грозний, який нині очолює ужгородську "Говерлу".

Загалом в українському футболі було ще кілька допінгових справ, але стосувалися вони винятково внутрішніх змагань. Лише Нагорняк, Рибка і Фред влаштували скандали європейського рівня.