Майже вже не президент: 10 фактів про Броніслава Коморовського

Історик, дисидент та прихильник української євроінтеграції Коморовський допрацьовує останній день на посту президента Польщі

5 серпня – останній день роботи Броніслава Коморовського в якості президента Польщі. Його повноваження будуть тривати до півночі, а 6 серпня відбудеться інаугурація новообраного президента. Він поступився в боротьбі молодому політику – націоналісту Анджею Дуді. Соціологи вважають, що поляки зажадали нових облич у владі. Коморовський не став сперечатись із більшістю та без скандалів полишає посаду.

Нащадок аристократів

Броніслав Марія Коморовський народився 4 червня 1952 року в родині графа Зігмунта Леона Коморовського, далекого родича королеви Бельгії Матильди.

Незважаючи на титул, в комуністичній Польщі батьки не були заможними. Батько був професором, мати – доцентом. Броніслав став їх другою дитиною серед трьох.

Дисидентство та захоплення історією

З 16 років Коморовський почав брати участь в антирадянських мітингах. Він співпрацював з Комітетом захисту робочих та Рухом на захист прав людини та громадянських прав.  В 1971 році його вперше заарештували.

Незважаючи на відверто антикомуністичну позицію, він зміг вступити на історичний факультет Варшавського університету. В 1977 році отримав диплом та три роки поєднував непоєднуване -  антикомуністичну діяльність та роботу в прокомуністичній газеті "Slowo Powszechne".

Проте з 1980 року громадянська позиція перемогла. Коморовський очолив Мазовецьке відділення незалежного профсоюзу "Солідарність". Цього вже йому не пробачили, та в 1982 році (під час введення військового стану в Польщі) взяли під варту. До зміни режиму в країні він викладав історію в семінарії та видавав антиурядовий журнал "АВС".

Президентство

Його політична діяльність розпочалась з 1989 року. Він працював в міністерських апаратах, був міністром народної оборони, маршалком Сейму. Саме після цієї посади, що є другою за значенням після президента, Коморовський став виконуючим обов'язки президента Польщі. Це сталось після авіакатастрофи 10 квітня 2010 року, коли під Смоленськом розбився літак з Лехом Качинським та представниками польської політичної еліти.

Президентом Коморовського обрали на дострокових виборах 4 липня 2010 року. Він виборов перемогу у брата загиблого Леха Качинського – Ярослава.

Через п'ять років Коморовський програв вибори Дуді, який називає качинського своїм вчителем.

Янукович та діти на Майдані

Коморовський під час свого спілкування з Віктором Януковичем неодноразово піднімав питання звільнення Юлії Тимошенко. Він вважав її ув'язнення однією з найбільших проблем у відносинах України та ЄС.

Президент Польщі оптимістично сприймав євроінтеграційні наміри Януковича. Коли останній не підписав угоду про асоціацію з ЄС, досить стримано прокоментував це рішення.

"Я президента Януковича знаю кілька років, з часу, коли він ще був в опозиції, і знаю одне - він завжди буде керуватися своїми інтересами, свого оточення і своєї країни ", – сказав тоді Коморовський.

Він пророкував Майдан, констатувавши, що в разі вигоди Януковича у відмові від асоціації "дуже скоро громадська думка в Україні буде розчарована, як вже зараз розчарована віддаленням європерспектив".

Сталось саме так – люди вийшли на Євромайдан, а Коморовський підтримав протестувальників. Він приїздив в Київ, засуджував застосування сили проти людей. Згодом він обмовився, що на Майдані були і його діти.

"Треба згадати про важливу роль, яку для зближення наших народів грають і можуть зіграти контакти молодих людей. Тому я переконливо виступаю за більш активні контакти людей молодого покоління. Не забувайте про присутність молодих поляків. Я завжди з гордістю згадую моїх власних дітей на українських майданах, їх фізичну і духовну суспільну солідарність", - сказав він.

Адвокат України

Коморовській взяв рішучий курс на співпрацю Польщі та Європи. В нього, на відміну від Качинського, склались теплі стосунки з канцлером ФРГ Ангелою Меркель. Під час подій на Донбасі він постійну перебуває у контакті з президентом Франції Франсуа Олландом. Експерти зазначають, що європейським лідерам до вподоби респектабельність та поміркованість Коморовського. Отже, друг ЄС мав і певний вплив щодо українського питання.

"Ми говоримо Європі про те, що ситуація в Україні - це наш пріоритет… На наших очах виростає проєвропейська Україна. Тій України, яка виросла на Майдані, близькі наші, європейські цінності. Я не бачу, щоб країна перебувала під тягарем націоналізму. Ця Україна дуже нагадує Польщу 20-30 років тому, коли йшлося про демократію та державу права, про боротьбу з корупцією. Моє покоління теж думало, що це ілюзії, але ми все це отримали. З Україною буде те ж саме ", - заявив він в інтерв'ю польському виданню Rzeczpospolita.

Війна на Сході України та допомога Польщі

Незважаючи на вербальну підтримку України та її дій на Сході, Коморовський не лобіював переговори щодо постачання українській державі летальної зброї.

"Так от я скажу, що я ніде не чув, щоб було якесь ембарго на продаж зброї Україною. Якщо Україна буде в цьому зацікавлена, то, звичайно ж, Польща абсолютна відкрита до таких розмов", - сказав Коморовський

Щодо направлення на Схід польських солдат він був категоричним.

"Польща є перевіреним партнером і союзником України, але не настільки, щоб направляти польських солдатів на війну в Донбас", - додав Коморовський.

Питання УПА

Коморовський позитивно сприйняв прагнення України до декомунізації. Але обурився прийняттям закону про визнання воїнів ОУН-УПА борцями за незалежність України.

"Без діалогу не може бути й мови про примирення Польщі з Україною ... Біда цього закону полягає в тому, що він робить неможливим в принципі польсько-український історичний діалог", - сказав він.

Президент Петро Порошенко пообіцяв Коморовскому подати до парламенту законопроект про зміни до цього документу.

Путін та змови

Пан Коморовський досить скептично висловлюється щодо президента Росії Володимира Путіна. Після заяв Путіна про те, що "бойовиків для Майдану" готували в Польщі, Коморовський заявив, що росіянину, через особливості його мислення, всюди ввижаються агенти та змови.

"Видно, у когось не вміщується в голові, що джерелом цих подій можуть бути просто людські пориви, а не політична змова", - сказав він польськім ЗМІ.

Коморовський під час глобального безпекового форуму Globsec 2015 в Братиславі заявив, що Путін "щодня, лягаючи спати, думає, чому розпався Радянський Союз і чи може він його відновити".

Він відмовився приїхати на військовий парад на честь 9 травня до Москви.

"Невдовзі, на 9 травня, Червона площа в Москві знову перетвориться на броньовану площу. Там знову показуватимуть силу підрозділи, які нещодавно, на очах світу і на наших польських очах, здійснили агресію на сусідню Україну", - сказав Коморовський.

Українські реформи

"Якщо Україна зробить втечу на захід і матиме схожі параметри розвитку економіки, як ми, то це буде найкращим прикладом для росіян і надією, що вони також будуть хотіти так жити", - заявив Коморовський.

В той же час, він каже, що для України "найбільшою загрозою є зовсім не Володимир Путін". Він наголошує на реформах, які необхідно провести. В іншому випадку "найбільшою загрозою для України може бути сама Україна".

Вільний час для полювання

Судячи з усього після президентства Коморовський буде відпочивати. Як довго – питання відкрите. Він заявив, що не розглядає можливість участі в осінніх виборах у Сейм.

Коморовському поки буде чим зайнятись. В нього велика родина – дружина Анна та п'ятеро дітей: Софія, Тадеуш, Марія, Петр та Ельжбета. Є хоббі – полювання. До того ж він може знайти час для історії, якій колись вирішив присвятити життя.