Путіну потрібний інший глобус

Кремль витрачає на свою пропагандистську машину мільярди доларів

Для керівництва Росії доказ особливої ​​ролі країни і видатних здібностей її президента - така ж важлива задача, як зміцнення армії. І якщо в минулому головними союзниками Росії були армія і флот, то в наш час до них додалося ще й телебачення.

Так от, з телебаченням можна прощатися. Єдине, на кого дійсно впливає російський "ящик", - так це на власних громадян. І впливає, підозрюю, не тому, що ефективно працює. А тому, що багато громадян Росії керуються тими ж моральними - вірніше, аморальними - нормами, що і їхня влада.

З рештою світу не так. Дослідження фонду Pew Research Center в 40 країнах світу зафіксувало негативне ставлення до Росії в різних державах на всіх континентах. Путін встиг "відмітитися" всюди, так що не дивно, що до його країни найгірше ставляться в Польщі та Йорданії. Так-так, саме ці держави не довіряють Росії найбільше – по 80 відсотків. І справа не тільки і не стільки в історії. Поляки бачать, що Путін робить в Україні. Йорданці бачать, кого Путін підтримує в сусідній Сирії. Для обох країн слова "Росія" і "війна" - синоніми.

Сама Україна у своєму негативному ставленні до Росії пропустила вперед і Ізраїль, і Японію. Це, до речі, до питання про "проросійські" настрої в єврейській державі - вибачте, нема дурних. Багато ізраїльтян досить довго жили в Росії і СРСР, щоб приймати пропаганду за чисту монету. Інші - бачать, що Путін робить на Близькому Сході. Але, що найцікавіше - до Росії негативно ставляться 74 відсотки ізраїльтян і 52 відсотки жителів Палестинської автономії. Так що і тут союзників не знайти.

І так - всюди. США, Канада, Німеччина, Франція, Великобританія, Італія, Іспанія, Туреччина, Ліван, Японія, Австралія, Бразилія - ​​це я перераховую тільки країни, в яких кількість негативного ставлення до Росії перевалила за 60 відсотків. У країнах БРІКС до Росії позитивно ставляться тільки в Індії та Китаї. Але в Китаї таких відгуків 51 відсоток проти 37! Це в авторитарному Китаї! Так що єдиною країною з пропагандистською монополією Росії залишається, як не дивно, В'єтнам з 75 відсотками підтримки. Хоча чому дивно? У В'єтнамі продовжує рулити компартія. І її війська і спецслужби 40 років тому влаштували на півдні країни такий самий кошмар, який Росія влаштовує на Донбасі. Тоді демократичному світові не вдалося захистити південний В'єтнам від експансії Радянського Союзу і його союзників на півночі країни. Антивоєнні демонстрації проходили всюди, їх учасників хвилювали долі солдатів і трагедія жителів комуністичного В'єтнаму, а про жителів півдня країни ніхто не думав. І ось тепер ми спостерігаємо результат. Радянська пропаганда була ефективнішою за російську.

І це доводить рівень недовіри до самого Путіна. Тут цифри взагалі зашкалюють. Кремлівського жителя не люблять практично у всіх провідних країнах світу. З погляду довіри тут попереду все той же В'єтнам (70 відсотків), відстають від в'єтнамських комуністів Китай (54 відсотка) і Гана (49). Рівень же недовіри до Путіна починається від 92 відсотків в Іспанії. Решта країн не набагато відстають. У Канаді це 76 відсотків, у США - 75, у Польщі - 87, у Франції - 85, у Німеччині - 76, в Україні - 84, в Ізраїлі - 74, в Туреччині -60, у Венесуелі (так-так) - 70... Дослідники до того ж порівнюють таку неприємну для росіян річ, як рівень довіри до Путіна та Обами. Краще б не порівнювали. До президента США з повагою ставляться всюди. До президента Росії - ніде. У Європі пропорція 75 проти 15, в Африці - 77 проти 32, в Азії - 69 проти 29, у Латинській Америці - 51 проти 20.

Може бути, Кремлю варто подумати про інший глобус? До речі, саме там і згодилися б трансляції Russia today.