Як Старогнатівкою бойовики розпочали передвиборчу кампанію на Донбасі

Бойовики черговою атакою на Донбасі примушують Україну легалізувати місцевих маріонеток Путіна

Цей тиждень на Донбасі розпочався черговим військовим загостренням: терористи пішли у наступ в районі Волновахи. Майже одразу президент провів засідання Військового кабінету, силовики країни були переведені в режим підвищеної бойової готовності. Все говорить про те, що загострення під Старогнатівкою було очікуваним.

Українські військові атаку відбили та контратакували, просунувшись вперед до підконтрольного терористам села Новоласпа. В рамках виконання Мінських домовленостей силам АТО невдовзі довелося звідти піти, закріпившись на вигідних позиціях Старогнатівки, які раніше були під бойовиками. Армія "ДНР", отримавши по зубах, трохи збавила темп, але це місце й досі залишається гарячою точкою на мапі бойових дій.

Нова кров для виборів

На минулому тижні США ввели черговий пакет санкцій проти Росії, які торкнулися людей, наближених до друзів Путіна - Ротенберга і Тимченка. В свою чергу Росія відповіла тільки в одній можливій для себе площині – у військовій. Кремлю зараз вкрай потрібні великі резонансні втрати з боку України, як колись в Іловайську та Дебальцевому, щоб примусити Київ до миру на своїх умовах.

"На великий ривок у Кремля сил немає, тому потрібно пролити максимально багато крові українських солдатів. Росія традиційно сторіччями не зважає на власні втрати. Вони засипають землю трупами на будь-якій війні, а Україна демонструє трохи інший підхід і там дуже добре намацали цю слабинку", - коментує для Еспресо.TV політолог Антон Круть.

Захід вже виснажився у постійній боротьбі та несе великі збитки через санкції. США, Європа і Україна знову опинились в глухому куті мирних переговорів з Росією. Кремль демонструє повну недоговороспроможність.

Тому, за логікою Путіна, якщо убити максимально багато українських військових, замість нового пакету санкцій на Заході можуть натиснути на Україну і змусити її першою піти на поступки.  

За головну мету там взяли проведення виборів на території "Новоросії" без відведення армії Росії і без відновлення Україною контролю на кордоні. У так званій "ДНР" вибори заплановані на 18 жовтня, в "ЛНР" - на 1 грудня. Нещодавно на Донбас прибув начальник сухопутних збройних сил РФ Олександр Лєнцов, який, вочевидь, і має координувати цей процес.

ОБСЄ легітимізує вибори

За інформацією Антона Крутя, Росія вже провела раунд переговорів з ОБСЄ щодо присутності їхніх спостерігачів на місцевих виборах окупованого Донбасу без участі української сторони. Мовляв, дивіться, ОБСЄ було присутнє і гарантувало демократичність виборчого процесу на підконтрольних бойовикам територіях.

Паралельно з переговорами терористи тиснуть на ОБСЄ всіма можливими способами: підпалюють машини, влаштовують мітинги.

А потім, коли Путін виконає план і поставить в "ЛНР" і "ДНР" своїх маріонеток, можливо, зробить реверанс і відведе війська чи дозволить закрити кордон, щоб інтегрувати терористів до України.  

Утилізація бойовиків

Іншою, більш прозаїчною причиною для загострення бойових дій може стати бажання Кремля влаштувати "чистку" в лавах бойовиків. Часто буває, що затишшя під час війни розслаблює та дезорганізує солдатів. А тут мова йде не про військову структуру, а про банди, які і за часи жорстких протистоянь не відрізнялись особливою дисципліною.

Тому, з метою дресирування, необхідно час від часу організовувати якісь сутички, щоб тримати "місцевих шахтарів" в тонусі.

Цю ж думку поділяє і військовий експерт Ігор Козій.

"Дві проблеми, які існують в армії – криміналізація військових формувань і їх деморалізація. Щоб не відбувалось послаблення напруги саме з середини бандформувань, Росія підтримує у них певний моральний дух через локальні бої", - вважає він.

Читайте також: Коли Путін піде в наступ на Донбасі

Рано чи пізно війна на Донбасі завершиться і захисники "руського міра" повернуться додому, ставши черговим головним болем для господаря Кремля. Поки ж вони на Донбасі, для Путіна відкривається унікальна можливість позбутися зайвих проблем чужими руками.

"Отримавши відгул на Донбасі, вся ця різношерста маса злочинців і бойовиків кинеться на безкраї простори матінки Росії, додавши їй проблем. Саме тому Путін прагне якнайшвидше утилізувати все генетичне сміття "ДНР"/"ЛНР", а зовсім не тому, що прагне захопити нові території", - пише в своєму Facebook політолог Тарас Березовець.

З яких би причин не розпочалося нове масове кровопролиття, зрозуміло, що воно стане черговим випробуванням для країни. І осінь, здається, не обіцяє спокою.