Ціна адвокатури

Глава київської адвокатури Інна Рафальська видає підроблені свідоцтва адвокатам за ціною 30 тис. грн за кожне. Результатом цих махінацій є не тільки втрата грошей, а й неможливість надання ефективного захисту клієнтам

Молоді адвокати Києва не можуть ефективно представляти інтереси своїх клієнтів. Загроза правам клієнтів прийшла, звідки не чекали, - з боку керівництва столичної адвокатури, глави Ради адвокатів Києва Інни Рафальської.

Заковика в тому, що в столиці адвокатам видають свідоцтва, які тільки схожі на затверджені Радою адвокатів України зразки. При цьому глава місцевої ради адвокатів не приховує, що спеціально для цих потреб куплений принтер.

Про деякі особливості адвокатури столиці говорять давно: то в реєстр інакше, ніж скрізь по Україні, вносяться відомості, то у адвокатів документи іншого зразка. Поки в державі не помінялися порядки, це працювало - старі зв'язки з місцевими прокурорами-слідчими дозволяли вести справу за дещо іншим документом. Але в якийсь момент щось пішло не так, і адвокати, переважно молоді люди, які тільки-тільки прийшли в професію, зіткнулися з тим, що не можуть скористатися правом на професію, а значить, і захистити своїх клієнтів.

4 липня ц.р. у засіданні Ради адвокатів України взяла участь група адвокатів з Києва, що поставили перед вищим органом адвокатського самоврядування питання: як їм реалізувати право на професію, маючи на руках липові свідоцтва та посвідчення при відсутніх даних у Єдиному реєстрі адвокатів України?

Проблема викладена у відкритому листі адвоката Романа Кириченко.

 

Згідно Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", затверджує зразки свідоцтва Рада адвокатів:

Согласно Закону Украины "Об адвокатуре и адвокатской деятельности", утверждает образцы свидетельства Рада адвокатов:

 

Відповідні рішення були прийняті ще на першому засіданні Ради адвокатів України 17 грудня 2012 року, а коригування внесені 27 вересня 2013. Згідно з актами Ради, адвокатські свідоцтва та посвідчення повинні виглядати так:

 

Зараз всі свідчення та посвідчення для адвокатів України виготовляються за 1-2 дні підприємством "Ем Джі Принт", єдиною недержавною поліграфічною компанією, яка має технології, що дозволяють виготовляти документи з таким ступенем захисту.

Всі документи адвокатів друкуються на спеціальних бланках, закуплених у США. Там же був створений спеціальний голографічний захист, який можна наносити тільки спеціальним чином на спеціальному принтері.

Підприємство вже викупило для потреб НААУ партію бланків, і поступово, по кілька штук, друкує. При цьому Асоціації запропонували не тільки найвищий ступінь захисту: мікротекст, спеціальна голограма, приховані символи, а й кращу ціну, яка, незважаючи на постійно зростаючий курс долара (а закуповували все обладнання за долари), залишається колишньою. Вартість посвідчення для адвоката, який хоче замінити собі старе паперове, становить 185 грн. Для порівняння: виготовлення одного посвідчення приблизно такої ж якості на державних комбінатах, приміром, на комбінаті «Україна» або в концерні "ЄДАПС", обходиться в 800 грн.

За свідоцтва та посвідчення нових адвокатів платять регіональні раді адвокатів за рахунок внесків. При цьому замовлення на друк документів для адвокатів має право розміщувати винятково НААУ - щоб не допустити зловживань.

Свідоцтва та посвідчення адвокатів Києва виглядають так:

 

Були віддруковані такі документи безпосередньо в київській раді адвокатів з проставленням на посвідченнях підпису Інни Рафальської замість підпису голови Національної асоціації. Крім іншого, на них відсутній  будь-який захист, передбачений рішенням Ради адвокатів України: ні голограм, ні мікротексту. Навіщо це зроблено - розсудливій людині пояснити складно.

Адвокати повсюдно скаржаться, що внаслідок невідповідності документів встановленим зразкам (а слідчі і судді сьогодні уважно за цим стежать) вони не змогли надати послуги своїм клієнтам.

Як вийти із ситуації, адвокати не знають. Вони, дотримуючись закон та рішення органів адвокатського самоврядування, сумлінно склали іспити, заплативши внесок у розмірі трьох мінімальних зарплат, потім пройшли піврічне стажування за 20 мінімальних зарплат, потім сплатили внесок на забезпечення адвокатського самоврядування (одна мзп), а зараз не можуть заробити як адвокати навіть гривні!

За майже 30 000 гривень (3654 + 24360 + 1218 = 29232) вони отримали фільчину грамоту.

У НААУ кажуть, що ніяк не можуть допомогти адвокатам, яких «кинула» керівник Ради адвокатів м.Києва Інна Рафальська. Вона вже давно і систематично ігнорує рішення вищестоящої раді і навіть з'їзду адвокатів України, і жертвами свого особистого конфлікту зробила сотні адвокатів столиці.

"З Києвом ситуація дуже складна. Чому саме керівникові цієї ради не зрозумілі рішення Ради адвокатів України, складно сказати. Вона їх не оскаржить, не пропонує альтернативи, а просто ігнорує. І якщо з питанням про відрахування на НААУ частини внесків за адвокатів ми вирішили питання через суд, щоб не постраждали адвокати, то з невідповідними зразкам свідоцтвами ми нічого не можемо зробити. Точно так -  з посвідченнями.

У НААУ система обліку адвокатів автоматизована. Є певні алгоритми, за якими вона працює. Якщо коротко, то після видачі свідоцтва місцева рада вносить дані до ЄРАУ на першому рівні і направляє документи про адвоката з номером свідоцтва та іншими персональними даними. Адміністратор другого рівня тут в НААУ звіряє дані, внесені адміністратором першого рівня, підтверджує їх або відмовляє в підтвердженні. Якщо в систему внесений номер свідоцтва, який складений інакше, дані про адвоката просто не буде видно адміністратору другого рівня, і він не зможе їх підтвердити. А це означає, що у відкритому ЄРАУ не буде даних про такому адвокаті, тобто слідчий, прокурор, суддя або хто-небудь інший може обгрунтовано засумніватися: прийшов до нього адвокат або просто юрист? "- пояснив адвокат з Києва, заступник голови Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Юрій Грабоський.

Таким чином, відповідь на питання про те, хто реально заробляє на адвокатських посвідченнях, очевидна. Причому адвокатам за 30000 гривень продається не свідоцтво, а шматок паперу, який нічого не підтверджує і не породжує правових наслідків. Скільки людей постраждало від таких дій, сказати складно, «кинуті» адвокати все ще намагаються довести, що законно отримали право на професію. Шукає шляхи виходу з глухого кута і НААУ, на яку Інна Рафальська вішає відповідальність за спровоковану нею самою проблему. Хоча впору задуматися і дати оцінку шахрайським діям голови столичної адвокатури. Але адвокати про це говорять неохоче і не під запис. Вони не хочуть залучати до вирішення своїх питань правоохоронні органи. Сподіваються, що вдасться навести порядок в київській адвокатуру без залучення на свою територію прокуратури.