"Могилянці" - 400. Як святкує день народження найстаріший університет України

15 жовтня, 2015 четвер
12:19

Від братської школи до сучасного університету з європейськими принципами, від провідного освітнього центру до повного закриття та відродження у вже незалежній Україні, - "Києво-Могилянська академія" святкує свій День народження

Коридорами "Києво-Могилянської академії" ходили мандрівний філософ Григорій Сковорода, гетьмани Павло Полуботок і Пилип Орлик, російський вчений Михайло Ломоносов, поет Петро Гулак-Артемовський, композитор Артемій Ведель. За всі часи існування зі стін "Могилянки" вийшли видатні політики, громадські діячі, науковці, поети. Саме могилянська спільнота стояла на початках двох визначальних подій в історії сучасної України: Помаранчевої революції та Революції Гідності. І саме цьому навчальному закладу вдалося пережити часи, здавалося би, повного забуття і відродитися в новій іпостасі разом з Українською державою, тим самим підтвердивши свій девіз: "Час плинний – "Києво-Могилянська академія вічна!"

Все почалося з жінки

У середині жовтня далекого 1615 року київська шляхтянка Галшка Гулевичівна пожертвувала свої приватні маєтності для братської школи. Так почалася історія найстарішого вищого навчального закладу України. На початку свого існування Київська братська школа мало нагадувала сучасний університет. З тих часів до сьогодні зберіглося хіба лише кілька будівель: Староакадемічна бібліотека - білий будинок із чорною маківкою церкви на Контрактовій площі та два навчальні корпуси на березі Дніпра, збудовані у стилі козацького бароко.

null

Життя сучасних студентів кардинально відрізняється від умов навчання спудеїв Київської братської школи. Так, на початку 17 століття тільки чоловіки мали право здобувати освіту. За словами історика Максима Яременка, освіта тоді потребувала значних коштів, а тому матеріально була доступна далеко не всім.

Спудеї жили разом у великих корпусах. Їм було добре відомо, що таке голод і холод. Деякі учні помирали під час навчання від голоду та хвороб. А от найбільш спритним вдавалося цупити дерев’яні колоди, які сплавляли по Дніпру, аби опалювати ними холодні приміщення взимку. Через це між спудеями та міськими сторожами часто траплялися сварки, нерідко доходило і до бійок.

Система оцінювання знань спудеїв також значно різнилася від сучасної 100-бальної системи. "Це були швидше не оцінки, а характеристики. Могло бути по 40 різних характеристик успішності. Дуже розумного студента могли охарактеризувати у відомості як "цвіт між іншими". Навпроти імені неуспішного студента професор міг написати: "у навчанні тупий" або "старанний, але тупий", - зазначає історик Максим Яременко.

Згодом Академія, отримавши назву від свого покровителя і викладача Петра Могили, стала називатися "Києво-Могилянською". Перший президент НаУКМА В’ячеслав Брюховецький наголошує, що університет став спадкоємцем прогресивних європейських вищих шкіл в Україні. "Визначальна риса цього закладу полягала в модерній, європейсько спрямованій програмі навчання. Петро Могила студіював у високих школах Речі Посполитої, Голландії, Франції, знав їхню систему освіти і почав її впроваджувати в Україні", - наголошує Брюховецький.

null

Дух непокори 

Уже з початку свого існування "Києво-Могилянська академія" була центром непокори до всякого одноосібного правителя, який намагався нав’язати Школі свої правила. Як зазначає дослідниця історії "Києво-Могилянської академії" Зоя Хижняк, проводячи ворожу політику щодо України, "спрямовану на знищення бодай будь-яких ознак автономії й історичної пам’яті, позбавляючи її таких демократичних національних надбань, як гетьманство, Запорізька Січ, козацький адміністративний устрій, російський царизм знищив і Києво-Могилянську академію".

За розпорядженням уряду у 1817 році її було закрито. Натомість через два роки у стінах "Могилянки" було створено Київську Духовну академію. Вона проіснувала майже сто років. І тільки 1991 року, через три тижні після здобуття Україною незалежності, "Києво-Могилянська академія" була відроджена як університет. Згодом він став іменуватися Національним університетом "Києво-Могилянська академія". Її сучасним батьком та першим президентом став літературознавець і громадський діяч В’ячеслав Брюховецький.

null

Протестні настрої студентів проти системи виявилися з початком Помаранчевої революції. Так, саме студенти "Києво-Могилянської академії" були першими активними учасниками масових акцій протесту. Все почалося з того, що президент Академії В’ячеслав Брюховецький закликав студентів до політичного страйку. Сьогодні напроти будівлі НаУКМА на Контрактовій площі стоїть невелика кам’яна брила як згадка про ті дні. На брилі вирізьблений напис: "На цьому місці 6 листопада 2004 року українські студенти розгорнули перше наметове містечко Помаранчевої революції".

Тож не дивно, що наприкінці листопада 2013 близько тисячі студентів разом з викладачами Університету зібралися на першому подвір’ї - або плацу, як його називають у "могилянському" середовищі, - під українськими та європейськими стягами.

null

Організатори були оснащені тільки гучномовцями, учасники і того меншим: українськими стрічками на одязі, прапорами і термосами з чаєм. Вся колона пішки вирушила з Подолу на Майдан Незалежності, час від часу вигукуючи гасла "Україна - це Європа!" та "Слава Україні!". Так почалася нова сторінка в історії України під назвою "Революція Гідності", яка триває і до тепер. 

Зокрема президент НаУКМА Андрій Мелешевич наголошує на сучасних викликах для вишу: "Як організація університет буде розвиватися, перш за все, як інноваційний дослідницький університет ХХІ століття, котрий сприяє реалізації в Україні ідеї освіченої нації, рівноправного члена міжнародного суспільства. У цьому контексті ми бачимо своє завдання у творенні нових знань, ідей та смислів, інноваційних наукових досліджень, конкурентоспроможних у глобальному контексті".

"Чистий Сковорода", черепаха Альма і "Хома Брут"

Тепер студенти "Могилянки" воліють зватися спудеями - так, як називали себе перші учні братської школи. Одна з найвідоміших сучасних спудейських традицій пов’язана з пам’ятником Григорію Сковороді, що на Контрактовій площі. Називається вона "Чистий Сковорода".

Щороку 15 жовтня на День академії студенти беруть відра, воду, ганчірки, щітки, драбини і йдуть до мандрівного філософа, затверділого у камені. Декілька годин усі охочі миють пам’ятник по черзі. Вважається: якщо помити Сковороду саме цього дня, то успішна сесія - гарантована. Дійство супроводжується музикою, а "лицедії" на високих ходулях з могилянського театру водять хороводи на Контрактовій площі. Останнє відро води виливає на пам’ятник голова студентського братства.

null

До пам’ятника Сковороді студенти ставляться з особливим пієтетом: його вважають одним зі знакових символів Академії. Щороку наприкінці червня під час Конвокації - випускного - спудеї вдягають на пам’ятник спеціально виготовлені мантію та бонет - академічний головний убір з китичкою. Прикрашений Сковорода "святкує" випуск увесь день разом зі студентською громадою і стає головною принадою для фотокамер перехожих.

null

А познайомитися із талісманом Академії - черепахою на ім’я Альма - можна щороку на церемонії посвяти першокурсників у спудеї НаУКМА. Альму "Могилянці" подарували одні з її перших випускників на початку 90-х років минулого століття. Спудейськими колами шириться легенда, що коли на посвяті доторкнутися до Альми і поглянути їй просто в очі, то всі роки навчання в Академії будуть успішними. Тому "битва" за Альму - невід’ємна частина кожної церемонії посвяти так само, як клятва спудеїв та спів латиномовного "Гаудеамуса".

null

З гумором та самоіронією на кафедрі історії НаУКМА щороку "присуджується" відзнака імені гоголівського персонажа Хоми Брута. "Для цього конкурсу викладачі збирають упродовж року найсмішніші "афоризми", які трапляються у студентських письмових роботах або письмових відповідях на іспитах, і публікують цю колекцію на великій дошці біля кафедри. Імена авторів не розголошуються", - розповідає доцент кафедри історії Максим Яременко.

Студенти, однак, відповіли на викладацькі кпини тією ж монетою: вони збирають найяскравіші гумористичні вислови своїх вчителів і визначають найкращі в конкурсі Ipse dixit (з латинської — "сам сказав").

У День народження Академії, очевидно, з особливою старанністю спудеї миють пам’ятник Григорію Сковороді і співають "Гаудеамус". Засновник першого в Академії творчого простору KMArt Yard Віктор Килимар говорить, що масштабні святкування ювілею триватимуть з полудня до самого вечора. Згодом передбачена пряма трансляція виступу Президента України на великому екрані з головного подвір’я університету. А у п’ятницю своїм концертом могилянських студентів привітає гурт "Плач Єремії".

null

Студенти НаУКМА жартують, що "Могилянка" - це не просто університет. Це - особливий стан душі. Це, коли можна - і навіть треба - сперечатися на парах з викладачами, коли на День академії сувеніри купують не за гривні, а за "Брюхи" - унікальну "валюту", на якій зображений перший президент Брюховецький, коли охоронець корпусу чи продавчиня в їдальні стають майже членами сім’ї, коли їх знають в обличчя і по імені. "Києво-Могилянська академія" - це те місце, де можна певною мірою сховатися від світу, аби він тебе не спіймав.


 

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
12:10
руйнування
Виплати за програмою єВідновлення погодили для понад 65 тис. українців
12:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Консульські репресії: від цього виграє тільки Росія
12:01
Новини компаній
на фото Якоб Ааруп-Андерсен і Володимир Зеленський
СЕО Carlsberg Group Якоб Ааруп-Андерсен зустрівся з президентом України
12:00
Огляд
Православна церква України
Чи можна жінкам ходити в храм у штанях та без хустки: що насправді прописано в Святому Письмі. Пояснення від ПЦУ
11:48
На фото: Постер фільму "Я, "Побєда" і Берлін"
Український фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Скрябіна вийде у прокат в Польщі
11:40
електроенергія
Україна четвертий день поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
11:37
Ексклюзив
Росіяни втратили спокій у Криму: військовий експерт Селезньов про наявність ATACMS у ЗСУ
11:31
Ілля Вітюк
НАБУ перевіряє дані про елітну нерухомість голови департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна досі не виробила плану перемоги, а Лондон продовжує фінансувати Кремль через купівлю нафти. Акценти світових ЗМІ 25 квітня
11:16
КНДР, Північна Корея
ЄС готує санкції проти суден, що возять зброю з КНДР до РФ, і танкерів - порушників стелі цін на нафту, - Reuters
11:15
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Арешт заступника Шойгу став найсерйознішим скандалом в міноборони РФ з 2012 року, - британська розвідка
11:12
на фото готель "Україна"
Готель "Україна" в Києві внесли до списку об'єктів приватизації
10:40
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
10:34
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горять три ємності з нафтопродуктами
10:20
прикордонник
На Сумщині прикордонники відбили наступ російської ДРГ
10:16
Оновлено
РФ ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі. Білий дім відреагував
10:12
Дональд Трамп
Аризона звинуватила 18 соратників Трампа у спробі зірвати президентські вибори
10:04
Анонс
Онлайн-інкубатор для стартапів з соціальною метою StartUp4Good
Онлайн-інкубатор для стартапів із соціальною метою StartUp4Good: триває прийом заявок
10:00
OPINION
Тарас Загородній
Як змусити Захід прийняти Україну в НАТО без умов?
09:48
Сі Цзіньпін та Путін
Китай обрав сторону й не може претендувати на нейтралітет у війні між РФ та Україною, - посол США в НАТО
09:44
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
Відчувається, що в росіян уже теж не вистачає боєприпасів: боєць ЗСУ про ситуацію біля Часового Яру
09:23
Китай утримує в порту судно "Ангара"
Китай пустив у порт судно, що постачало зброю з КНДР до Росії, - Reuters
09:08
діти, злочини росії
РФ розробила пропаганду для дітей із ТОТ і планує вчити їх "патріотизму" в таборах відпочинку, - Луганська ОВА
09:03
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія виробляє більше зброї, ніж їй треба для війни в України, - міністр оборони Німеччини
08:43
За 10 років окупації Криму РФ засудила 320 жителів через політичні мотиви, - активісти
08:29
Оновлено
СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври УПЦ МП митрополита Арсенія
Настоятеля Святогірської лаври, який зливав позиції ЗСУ, арештували
08:25
Ексклюзив
ЗСУ
"Ворог стогне від роботи артилерії ЗСУ": Братчук про плацдарм у Кринках
08:08
Білий дім
Деякі чиновники Білого дому не до кінця впевнені, що Україна зможе перемогти навіть із новим пакетом допомоги, - Politico
08:05
OPINION
Володимир Цибулько
Інцидент у Good Wine. Татаров — монстр?
07:59
Українські військові проходять підготовку до польотів на F-16 у Франції, - ЗМІ
07:38
Оновлено
розбита російська техніка
Засіб ППО, 13 танків та 1040 військових: втрати армії РФ за добу війни в Україні
07:24
Ємен, хусити
Хусити намагались атакувати корабель над Аденською затокою балістичною ракетою: військові США знищили ворожу ціль
06:56
Україна, Португалія
Україна почала перемовини з Португалією про безпекову угоду
06:53
Дмитро Лубінець
РФ заявила про "перші очні переговори" з Україною щодо обміну дітей, Лубінець спростував заяву і уточнив формат
06:43
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони просунулися біля Кринків: ISW оцінив ситуацію на фронті
06:42
OPINION
Микола Княжицький
Чи блокуватиме Польща інтеграцію України з ЄС?
06:21
Telegram логотип
"Щоб залишатись у доступі": Дуров попередив про зміни для українських користувачів Telegram
05:59
ракета ATACMS
В ISW припустили, що могло стати ціллю удару ЗСУ ракетами ATACMS під Бердянськом
05:36
Руйнування Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі
Італія підпише угоду з Україною та ЮНЕСКО про відбудову Одеси
Більше новин