Щоб "Молодість" не минула марно: 10 фільмів, які варто побачити

Хоча через проблеми з фінансуванням організатори 45-го Київського міжнародного кінофестивалю "Молодість" були змушені істотно скоротити програму, серед уже заявлених двохсот фільмів можна знайти чимало таких, що здатні забезпечити українських кіноманів приємними спогадами про 2015-й

45-а "Молодість" пройде з 24 жовтня по 1 листопада. Фестивальним центром в черговий раз стане кінотеатр "Київ". Також покази фестивалю пройдуть у "Кінопанорамі", "Сінема Сіті" та "Кронверк". У "Жовтні" цього року кіноогляд "Молодості" не відбудеться.

"Браво!", Реж. Раду Жуде

Один із чільних представників румунської Нової хвилі (нашому глядачеві він відомий за пронизливою ​​і неймовірно кумедною драмюо "Усе в нашій сім'ї", яка 2012-го демонструвалась у конкурсній програмі Одеського МКФ) зняв чи не першу в сучасному румунському кіно картину, яка присвячена не повсякденню і не свинцевим гидотам "соціалістичного" минулого, а часам набагато віддаленішим - і при цьому здобула визнання критиків. Дія цієї чорно-білої стрічки, що отримала "Срібного ведмедя" за режисуру, розгортається на просторах екзотичної і відсталої Валахії середини позаминулого століття, теренами якої в пошуках втікача раба-цигана нишпорять двоє жандармів - батько і син.

"Горобці", реж. Рунар Рунарссон

Ісландський режисер, якого завсідники "Молодості" пам'ятають як автора потужної драми "Вулкан" з конкурсу 2011-го, на цьогорічному фестивалі представить свою другу повнометражну роботу, яка стала переможцем МКФ у Сан-Себастьяні. Якщо "Вулкан" було присвячено літній подружній парі, то "Горобці" розповідають про юнака з неблагополучної сім'ї, для якого непрості взаємини з батьком і однолітками виявляються своєрідною ініціацією у доросле життя.

"Голуб сидів на гілці, розмірковуючи про буття", реж. Рой Андерссон

Заключний фільм так званої екзистенціалістської трилогії Андерссона отримав "Золотого лева" на торішньому Венеційському кінофестивалі. Як і попередні картини - "Пісні з другого поверху" і "Ти, що живе" - "Голуб" являє собою зібрання коротких історій, в якому реальність нудно благополучного західноєвропейського суспільства набуває фантасмагоричного відтінку, стає кумедною і лякаючою, а її представники починають нагадувати казкових істот, мешканців чи то сонного царства, чи то печери гірських тролів.

"Діпа", реж. Жак Одіар

Блискучий французький постановник у своїй картині, що стала володарем "Золотої пальмової гілки", немов передбачив нинішню кризу з біженцями. Герої "діпсправиа" - кілька тамілів, які осіли в Парижі, тікаючи від розправ, які чинить влада Шрі-Ланки після розгрому "тамільських тигрів". Життя безправних, переслідуваних нелегалів дозволяє Одіару з несподіваного ракурсу глянути на французьке суспільство. При цьому автори картини використовують епізоди з класичного роману Монтеск'є "Перські листи", в якому французькі закони і звичаї описувалися з погляду перських аристократів.

"Здалеку", реж. Лоренцо Вігас

До конкурсної програми "Молодості", яка, як відомо, є змаганням дебютів, нечасто потрапляють лауреати престижних нагород, і вже в цьому відношенні стрічка Лоренцо Вігаса, яка перемогла на останньому Венеційському МКФ, є безумовною удачею відбірників. За сюжетом ця венесуело-мексиканська картина нагадує лайт-версію роману Фернандо Вальєхо "Богоматір убивць": немолодий чоловік платить підліткам з неблагополучних кварталів за можливість милуватися їхніми оголеними тілами, не заходячи далі, поки до одного з них, вуличного бандита, не виникають почуття, які заважають боротися зі спокусою. але начебто дозволяють здолати класові й вікові відмінності.

"Ішканул", реж. Хайро Бустаманте

Ще один іменитий фільм–учасник конкурсу, який отримав на Берлінському МКФ нагороду Альфреда Бауера, яка присуджується за новаторство  і переміг на Картахенському кінофестивалі, присвячено конфлікту міста і села, традиційної культури й сучасної цивілізації. Головній героїні, дівчині-майя, доводиться переконатися, що кожна зі сторін заражена упередженнями й нетерпимістю.

"Мустанг", реж. Деніз Гамза Ергювен

Ця франко-турецька картина (кандидат на "Оскар" за кращий іншомовний фільм від Франції) повинна особливо припасти до смаку відвідувачам фестивалю, оскільки вона здобула перемогу на Одеському МКФ саме за результатами глядацького голосування. Історія про сестер-школярок, яким доводиться терпіти абсурдні утиски від своїх близьких, що звинувачують їх у непристойній поведінці, зручно розглядати як приклад безглуздого безправ'я жінок у деяких східних країнах. Між тим, і багатьом з наших співвітчизників було б корисно засвоїти урок, що міститься в цій картині: фарисейське нав'язування родинних цінностей нерідко лише руйнує сім'ї або ж перетворює їх на притулок лицемірства і насильства.

"По той бік", реж. Олександр Литвиненко

Скільки б картин, що прогриміли на престижних фестивальних майданчиках і зняті авторитетними режисерами, не було у програмі "Молодості", далеко не кожен з фільмів фестивалю привертає таку увагу, як український учасник повнометражної секції конкурсу - незалежно від його художніх чеснот. Трейлер цієї містичної драми про молоду вчительку, яка відвідують видіння загадкових убивств, наявності таких чеснот наче й не обіцяє, але не будемо квапитися з висновками.

"Подія", реж. Сергій Лозниця

Нову документальну картину Лозниці слід віднести до жанру "монтажного фільму" (в якому режисер створив "Блокаду", один зі своїх головних шедеврів), оскільки її повністю змонтовано з кінозаписів, зроблених у дні серпневого путчу на вулицях Ленінграда. Фільм був тепло прийнятий публікою Венеційського МКФ, де відбулася його прем'єра, але адресовано  його насамперед нашим співвітчизникам, яким добре зрозумілі тривоги й тих, сподівання тих, хто чверть століття тому вийшов на вулиці, щоб перешкодити спробам відновити диктатуру (воцарінню якої, як ми тепер знаємо , не завадило навіть перейменування Ленінграда на Санкт-Петербург).

"Шнайдер проти Бакса", реж. Алекс ван Вармердам

Картину одного з найбільш значущих нідерландських режисерів, постійного гостя "Молодості" (його попередня картина "Боргман" два роки тому стала найпопулярнішим фільмом фестивалю), витримано у звичній для ван Вармердама інтонації абсурдистської чорної комедії. У центрі сюжету - смертельне протистояння двох немолодих, обтяжених професійними й особистими турботами чоловіків, письменника і найманого вбивці.