У нас все ж таки вибори

Глава адміністрації президента Росії Сергій Іванов висловив сумнів у демократичності місцевих виборів в Україні

Ці свої сумніви путінський соратник пов'язав з врегулюванням кризи на Донбасі - якщо вже у себе не можуть провести демократичні вибори, то як забезпечать демократію на південному сході?

У нас і самих чимало запитань до місцевих виборів. Але думаю, що у мене і Іванова - як і у будь-якого громадянина Росії та громадянина України - різні уявлення про те, що взагалі таке демократія і вибори.

Почну з того, що в Росії ніяких виборів взагалі немає. І питання навіть не в фальсифікації підсумків голосування. По суті, реальні шанси на успіх у парламентських та місцевих виборах має тільки четвірка клоунів - "Єдина Росія", "Справедлива Росія", ЛДПР, комуністи. "Єдина Росія" завжди перемагає, решта зображує опозицію в непринципових питаннях, а в найбільш важливих для Кремля - ​​наприклад, окупація Криму і Донбасу - підтримують Путіна і його банду. Партії зі своєю позицією - такі як "Яблуко" - можуть розраховувати хіба що на невеликі фракції в містах, де ще є освічене населення. При цьому депутатів-демократів виганяють з місцевих рад при першій же можливості. На губернаторських виборах завжди перемагають тільки "єдинороси" - висуванці Кремля. Коли нещодавно на виборах губернатора Іркутської області переміг комуніст, це було сприйнято як сенсація. Хоча хто такий комуніст? Теж буде працювати на Кремль. На мерських виборах трапляються несподіванки. Але переможців від опозиції або виганяють з посад, або саджають до в'язниці.

Тому росіяни - не громадяни. Вони - піддані Путіна. У Путіна - 90 відсотків офіційного рейтингу. Як їм Путін каже - так вони і голосують. І Іванов - він же теж підданий. Що він може знати про демократію? Він нікого в житті не обирав, його ніхто не обирав. Його  досвід громадянина - досвід 15-річного підлітка. І в цьому сенсі будь-який український громадянин розумніший і доросліший за кремлівського чиновника.

Тому що у нас - демократія. Так, недосконала. Так, з гречкою. Так, зі спробами фальсифікації. Так, без чітких політичних програм - але з телевізійними шоу. Однак ніхто ніколи не скаже вам сьогодні, хто переможе в Україні завтра. А в Росії все це відомо вже вчора.

І коли Росія проводила вибори в окупованому Криму - це вже були її, російські вибори, вибори Аксьонова. І в "народних республіках" окупованого Донбасу вибори проходили за російським сценарієм - придумали партії клоунів, допустили їх до виборів і розділили місця між пройдисвітами.

Коли Крим і Донбас повернуться додому, там ніколи таких недовиборів не буде і жителі цих регіонів не будуть рабами кремлівських сценаріїв.

Це я Іванову обіцяю.