Міф про "пивний алкоголізм" розвінчали

Згідно підрахунків дослідницьких компаній, тільки один з двадцяти українців п’є пиво практично щодня

Скільки б не існувало видів пива, у світі зазвичай їх п’ють згідно двох традицій: американської та європейської.

Американська традиція – це коли легкі сорти пива з мінімальним вмістом алкоголю вживаються, в основному, у спеку з метою освіжитися. А ось згідно європейської традиції, пиво є невід’ємною частиною прийому їжі та святкового частування.

Обидві традиції об’єднує те, що і в першому, й у другому випадку пиво не є засобом напитися – лише отримати задоволення від улюбленого напою. Особливо якщо напій подається у гарному фірмовому посуді, під смачну їжу в затишному закладі та в компанії щирих друзів.

До речі, про "напитися". Вищезгадані американці, попри активне промо пива у кінострічках та музичних відеокліпах, п’ють не так вже й багато: 87 літрів пива на рік на людину. А от для європейців ж пиво дуже часто є частиною трапези: чи то вечеря у колі родини, чи то посиденьки із друзями. Тому і пива вони п’ють дещо більше за американців. Приміром, поляки випивають близько 100 л на рік на людину. Німці ж – близько 114 л. А абсолютним лідером Європи вже багато років лишаються чехи: близько 147 л пива на рік на людину.

А що в Україні? Всупереч поширеній думці, що «нація от-от сконає від «пивного алкоголізму», пиво у нас вживають дуже помірно. Середньостатистичний українець випиває за рік 54 л пива (це близько пів-склянки на тиждень). Власне, за споживанням пива ми знаходимося на останніх місцях в Європі: менше од нас бурштинового напою п’ють лише у традиційно "винолюбних" країнах, на кшталт Греції або Франції. І навіть у Росії, яка вважається "горілчаною" країною, пива п’ють більше, ніж у нас: 63 л на людину на рік.

До речі, фахівці відносять до «горілчаних» країн й Україну. Чому? А тому, що з усіх напоїв найбільше у нас полюбляють пити горілку. В перерахунку на чистий спирт, 60% всього спожитого алкоголю в Україні припадає на горілку, і лише 30% дістанеться пиву. А от, приміром, у сусідній Польщі ситуація дзеркально протилежна: горілка займає лише 30%, на пиво ж припадає 60%. У таких країнах, як, наприклад, Франція, Німеччина, Норвегія чи Швеція міцний алкоголь полюбляють ще менше (20% у загальній структурі споживання).

Як же ж так? Країні, нібито, загрожує міфічний "пивний алкоголізм" – але, в реальності, пива ми п’ємо значно менше, ніж європейці, які в очі не бачили й не чули такого діагнозу. Більше того, середньостатистичний європеєць здивується і не на жарт образиться, якщо його назвуть "пивним алкоголіком» (а то й позиватиметься за це до суду). А професійний нарколог підніме такого "діагноста" на глум. Тому що не існує такої хвороби, як "пивний алкоголізм" – і, відповідно, немає такого діагнозу.

У світі існує єдиний і обов’язковий для фахівців медичної галузі реєстр діагнозів, укладений Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Цей реєстр регулярно переглядається та оновлюється – і містить виключний перелік усіх можливих медичних діагнозів. Так от, діагнозу «пивний алкоголізм» у списку немає: є лише «алкогольна залежність». А вона, у свою чергу, жодним чином не поділяється на підвиди типу "горілчана", "пивна", чи залежність від шампанського або кріплених вин. Відповідно, хвороба може виникнути від зловживання будь-яким з алкогольних напоїв – і пиво не виняток.

Тим часом, статистика демонструє, що міфічний «пивний алкоголізм» – це не про українців. Так, згідно підрахунків дослідницьких компаній, тільки один з двадцяти українців п’є пиво практично щодня. Інші роблять це значно помірніше: від пари разів на тиждень до разу на місяць і рідше. При цьому, середня норма споживання пива на тиждень у наших співвітчизників складає 0.5 або 0.33 л (так відповіли 50.2% та 16.3% опитаних тощо). Ці цифри точно сподобалися б ВООЗ, представники якої офіційно рекомендують фізично та психічно здоровим повнолітнім чоловікам споживати не більше однієї пляшки пива на добу. Жінкам – ще й менше: 0.33 л на добу. До речі, вагітним, а також жінкам, які годують грудьми, споживання пива, як і будь-якого іншого алкоголю, категорично заборонено.

При цьому, все ж таки, варто не забувати, що пиво містить алкоголь, тож цим напоєм зловживати не варто. Зайвий кухоль може призвести не лише до соціальних негараздів, але й негативно позначитися на вашому самопочутті та здоров’ї. Тому завжди пам’ятайте про помірність і смакуйте улюблене пиво під добрі страви у гарній компанії.