Як Україні здолати прокляття перемог у перших матчах плей-офф

Збірній України з футболу, попри перемогу над Словенією у першому матчі плей-офф відбору Євро-2016, не можна заспокоюватися перед повторною грою у Маріборі

Шоста спроба

Цього року збірна України вшосте випробовує долю у стикових матчах відбору великих турнірів. П’ять попередніх спроб таким чином кваліфікуватися на чемпіонати світу та Євро виявилися невдалими, через що матчі плей-офф для українців стали справжнім прокляттям.

Чергова спроба припала на відбір Євро-2016, куди команда Михайла Фоменка не змогла пройти "напряму", пропустивши вперед у групі збірні Іспанії та Словаччини.

А у матчах на виліт українці натрапили на старих знайомих зі Словенії, які не пустили наших футболістів на Євро-2000 попри те, що українці вважалися у тих зустрічах беззаперечними фаворитами.

Швидкий гол

Тож недарма на трибунах "Арени Львів" у суботу майорів величезний банер "Хай перемога буде помстою". Хоча Михайло Фоменко перед матчем запевняв, що про жоден реванш не йдеться, адже грають вже зовсім інші покоління виконавців, українці вийшли на поле максимально змобілізованими та зарядженими на боротьбу.

Понад те, тренер відступив від притаманної йому обережної тактики та, вочевидь, зробив ставку на швидкий гол. Збірна України вже на першій хвилині створила гостроту біля воріт суперника, агресивно пресингувала та домінувала на полі.

Старання господарів були винагороджені на 22-й хвилині, коли після розіграшу кутового атака продовжилася другим темпом після навісу Євгена Коноплянки словенський голкіпер Самір Хандановіч вибив м'яч прямо на Андрія Ярмоленка, який прибрав на замаху одразу трьох опонентів та влучно пробив під дальню стійку.

Андрій Ярмоленко (зліва) та Артем Федецький святкують перший гол у ворота збірної Словенії 

Залишені питання

Втім, команда Сречко Катанеця швидко отямилася та добряче попсувала українцям нерви у другій половині першого тайму. На другий тайм наша збірна вже вийшла набагато сконцентрованішою та змогла відзначитися вдруге, коли після атаки правим флангом, розпочатої Андрієм Ярмоленком, простріл Артема Федецького замкнув Євген Селезньов, який закотив м'яч у порожні ворота.

До честі українців, вони на цьому не зупинилися, а спробували остаточно зняти питання у протистоянні зі словенцями ще у першому матчі. Але вийшовши один на один з Хандановичем, Селезньов влучив у стійку і залишив питання про путівку до фінальної частини Євро-2016 відкритим. Україна перемогла з рахунком 2:0

 

Неприємні спогади

Напевне, українські вболівальники після фінального свистка мимоволі пригадали матчі плей-офф дворічної давнини проти Франції у відборі до чемпіонату світу-2014. Тоді команда Михайла Фоменка теж перемогла на своєму полі з рахунком 2:0 та могла забивати третій гол. Але все закінчилося невиразною гостьовою грою та розгромною поразкою 0:3, яка відкрила шлях на мундіаль до Бразилії суперникам.

У плей-офф відбору ЧС-2014 збірна України не змогла відстояти домашню перемогу над Францією 

А у 2010 році у схожій ситуації опинилася молодіжна збірна України з Євгеном Коноплянкою, Андрієм Ярмоленком, Денисом Гармашем, Тарасом Степаненком, Ярославом Ракицьким та Романом Зозулею у складі. Після блискучої перемоги над Нідерландами на виїзді з рахунком 3:1 команда Павла Яковенка вирішила зіграти вдома на утримання рахунку і ледве за це не була покарана. Українці поступилися 0:2, але врешті вийшли до фінальної частини турніру завдяки забитому у Роттердамі голу.

Словенські "психологи"

Тож у суперечці зі Словенією заспокоюватися ще рано. Завтра у Маріборі на збірну України очікує дуже важкий матч. Адже дії наших футболістів в обороні у Львові були далеко не ідеальними, і гості кілька чудових шансів для взяття воріт отримали.

Схоже, добре вивчили словенці і психологію українців. Наприклад, Мілівоє Новаковіч ледве не спровокував експансивного Євгена Хачеріді на вилучення. Партнерам по команді довелося гуртом тримати нашого захисника, аби той не наробив дурниць – врешті все обмежилося жовтою карткою.

Можна не сумніватися, що суперники будуть використовувати провокації, брудні прийоми та симуляції й у вівторок – на жаль, вони завжди були невід'ємною частиною стилю балканських збірних.

Уроки минулого

Не випадково збірна України, яка раніше двічі грала зі Словенією на виїзді, не змогла завершити ці матчі у повному складі. У 1995 у відборі до чемпіонату Європи українці через вилучення Ігоря Жабченка з 16-ї хвилини діяли у меншості та програли 2:3.

У 1999 році гостьову стикову гру Євро-2000 проти словенців українці взагалі завершували вдев'ятьох – на 60-й хвилині червону картку отримав Дмитро Парфьонов, на 88-й хвилині був вилучений Андрій Гусін, а наша команда програла з рахунком 1:2.

Словенія знайшла слабкі сторони у грі українців у плей-офф кваліфікації Євро-2000

Про ці результати, попри те, що минуло багато років, в жодному разі не можна забувати. Як не слід грати й на утримання рахунку. Один пропущений гол, умовна червона картка, суддівська помилка  можуть миттю перекреслити львівські здобутки команди Михайла Фоменка.

Відео: vk.com/ukrainian_football