Загибель басейну

Донецький індустріальний басейн помер. Це найголовніший наслідок російської окупації промислового регіону

Можна як завгодно довго тішити себе ілюзіями щодо того, що після відновлення територіальної цілісності України потенціал Донбасу можна буде відновити і все буде як раніше. Але до економічної реальності ці ілюзії не мають рівно ніякого відношення. Більше того, з кожним новим днем ​​окупації ймовірність того, що на Донбасі взагалі залишиться якась промисловість, зменшується в геометричній прогресії.

Причина цього дуже проста - втрата ринків і преференцій. Продукція донецьких підприємств більше не надходить ні в Україну, ні на Захід. У Росії вона теж не дуже потрібна. Необхідно розуміти, що до окупації Донбас був частиною не просто промислового комплексу України, він був частиною олігархічного механізму. Підприємства могли розраховувати на преференції, сприяння влади, пільгові ціни на енергоносії, банківські кредити. Зараз нічого цього немає. Відбувається саме те, про що компетентні експерти попереджали задовго до Майдану - загибель басейну як наслідок його інтеграції з Росією.

Радянське керівництво обговорювало питання про закриття шахт Донбасу ще наприкінці 80-х. Росія свою частину басейну давно ліквідувала - в Ростовській області досі живе чимало колишніх заслужених шахтарів, які залишилися без професії. Багато українських шахт залишалися державними або напівдержавними через те, що не могли б вижити без підтримки. І ось вони опинилися під фактичним контролем країни, якій вони абсолютно не потрібні. Яка зацікавлена ​​в тому, щоб вони не працювали.

Що буде далі? Те, що бувало завжди в таких випадках. Донбас спорожніє. Велика частина його жителів змушена буде шукати собі нову роботу і нове місце проживання. Той, хто виїхав, не повернеться. Чи з'явиться в регіоні нове виробництво буде залежати виключно від того, чи повернеться регіон під український контроль. Тому що тільки Україна зможе бути гарантом інвестиційних вкладень і сприяти заселенню регіону новими жителями. У окупаційних властей таких можливостей просто немає. І тому фраза, що Донбас може бути або українським, або безлюдним - не гарний образ. Це економічна правда.