Сім бід, які спіткали "Шахтар" у Лізі чемпіонів

Еспресо.TV аналізує причини невдачі донецького "Шахтаря" у Лізі чемпіонів, який спромігся здобути на груповому етапі турніру лише 3 очки

Невдале жеребкування

У цій Лізі чемпіонів "Шахтарю" відверто не пощастило з жеребкуванням. Суперниками донеччан по групі A стали одразу два європейські топ-клуби – іспанський "Реал" та французький ПСЖ.

Ці команди мають величезні фінансові ресурси та укомплектовані одними з найкращих футболістів світу. Не дивно, що обидва клуби традиційно вважаються одними з головних фаворитів Ліги чемпіонів. "Реал" у 2014 році найпрестижніший клубний турнір вигравав, а ПСЖ в останні сезони стабільно дістається чвертьфіналу.

Мрії парижан цією стадією турніру зовсім не обмежуються, адже близькосхідним власникам клубу вже приїлися успіхи у чемпіонаті Франції, де ПСЖ переміг у трьох минулих сезонах поспіль. Головним завданням парижан шейхи визначили тріумф саме у Лізі чемпіонів.

Приреченість з грандами

Втім і великі клуби почасти довго розкачуються на груповій стадії головного єврокубку, чим їхні конкуренти не раз користувалися. У випадку з "Шахтарем" склалося враження, що він ще після жеребкування погодився на другорядну роль.

Головний тренер донеччан Мірча Луческу теж нагнав смутку та після двох стартових поразок – від "Реалу" (0:4) та ПСЖ (0:3) заявив, що його команді світить лише третє місце та продовження виступів у Лізі Європи. З таким настроєм подвигів не здійснюють.

"Гірники" у підсумку встановили власний антирекорд за всі роки виступів на груповому етапі Ліги чемпіонів, здобувши лише 3 бали.

Показово, що вони навіть не спромоглися в останньому турі відібрати очки у ПСЖ, який усі свої завдання вирішив і грав напіврезервним складом. "Шахтар", навпаки, ще продовжував зі шведським "Мальме" заочну боротьбу за путівку до Ліги Європи, але поступився французам 0:2.

Прямолінійність Луческу

Безпорадність "Шахтаря" багато в чому стала причиною одноманітної тактики, яку використовує Мірча Луческу. Він є прихильником атакуючого футболу та привчив своїх футболістів домінувати на полі й грати першим номером.

Це виправдовує себе у матчах з командами рівного або нижчого класу, але не працює в іграх з суперниками, які самі переважають донеччан за рівнем майстерності. Намагання перевершити у наступальній грі "Реал", ПСЖ, а навесні в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів німецьку "Баварію" завершилися невдачами. Наприклад, від мюнхенців "гірники" зазнали своєї найбільшої поразки в історії єврокубків, поступившись з рахунком 0:7.

При цьому "Шахтар" неодноразово доводив, що вміє блискуче контратакувати, але для цього необхідно ще й терпіти та вправно захищатися. Цього сезону команда Луческу це робила невдало, пропустивши у шести матчах групи 14 голів.

Ляпас від аутсайдера

Ще однією запорукою фіаско "Шахтаря" став його провал у гостьовому матчі з аутсайдером квартету A – шведським "Мальме". У третьому турі для донеччан перемога у матчі з ним була саме тією рятівною соломинкою, яка дозволяла сподіватися на продовження боротьби за вихід до 1/8 фіналу Ліги чемпіонів.

Але "гірники", окрилені впевненою перемогою над головним конкурентом у чемпіонаті України "Динамо" (3:0), приїхали до Швеції зі сподіванням досягти успіху малою кров’ю і були покарані за зухвалість, зазнавши поразки 0:1.

Скандинавам команда Луческу помстилася у Львові, реваншувавшись з рахунком 4:0, що врешті й дозволило продовжити боротьбу у Лізі Європи. Втім місце там можна було собі гарантувати раніше, а не в заключному турі.

Незвичний шлях

Ще однією з причин негараздів у нинішній Лізі чемпіонів є й незвичний шлях, який "Шахтарю" довелося долати до групового раунду турніру. За попередні п’ять сезонів донеччани звикли, що вони на правах чемпіонів України розпочинають виступи одразу з основного раунду змагань.

Але цього разу національне "золото" у "гірників" відібрало "Динамо", примусивши їх розпочинати виступи з кваліфікації Ліги чемпіонів. Мірча Луческу був змушений на це зважати та форсувати фізичну форму своїх футболістів. У відборі це себе виправдало, коли "Шахтар" впевнено пройшов "зірковий" турецький "Фенербахче" (0:0, 3:0) та впорався з непоступливим австрійським "Рапідом" (1:0, 2:2). Але потім настав неминучий спад, через який донеччани, ймовірно, недорахувалися кількох очок.

Втрати лідерів

Неспроможність "Шахтаря" в одному темпі витримати весь турнірний шлях у Лізі чемпіонів також стала наслідком кадрових втрат, яких клуб зазнав у літнє міжсезоння. Команду залишили три основні гравці – Дуглас Коста перейшов до німецької "Баварії", Фернанду поповнив ряди італійської "Сампдорії", а Луїс Адріану влаштувався в іншому клубі з Апеннін - "Мілані".

У півзахисті головне навантаження лягло на Алекса Тейшейру, який цього сезону став справжнім лідером команди, але не завжди отримував належну підтримку від Тайсона, Марлоса та Бернарда. А на вістрі атаки фактично не було альтернативи Олександру Гладкому, який за європейськими мірками є досить посереднім форвардом та марнує забагато гольових моментів.

Не пішли на користь і експерименти на лівому фланзі захисту, де впродовж сезону жодному виконавцю – В’ячеславу Шевчуку, Ісмаїлі та Марсіу Асеведу - так і не вдалося здобути міцного місця в основі.

Відео:Shakhtar.com

Неповага до вболівальників

Ще однією з причин невдалого виступу "Шахтар" у цій Лізі чемпіонів є неможливість проводити домашні матчі в Донецьку. Принаймні, так вважає Мірча Луческу. Через окупацію рідного міста російськими бойовиками "гірники" другий сезон поспіль грають домашні єврокубкові матчі у Львові.

Минулого року донеччан "Арена Львів" підтримувала не менш гаряче, ніж "Донбас Арена". Все зіпсував сам Луческу разом зі своїми футболістами, обурившись, що у чемпіонаті України львівські трибуни, за старою традицією, підтримували "Динамо" та "Дніпро", а не "Шахтар", та пообіцявши переїхати зі Львова. Не дивно, що публіка помітно до "гірників" охолола і в цій Лізі чемпіонів ходила радше на ПСЖ та "Реал", ніж на віце-чемпіонів України.

Фото: shakhtar.com