Підсумки року: Мінськ-2 провалено, що далі?

Підписані під час жорстких боїв за Дебальцеве Мінські угоди не виконані, і це не можна трактувати лишень як зраду. Але чіткого плану, що робити далі, не має жодна зі сторін

Власне, всі ті люди, які підписували Мінські домовленості, напевно знали, що виконати їх неможливо.

Що, власне, відбулося в Мінську у лютому цього року? На фоні жорстких боїв за Дебальцеве, які означали остаточний зрив Мінська-1, в білоруській столиці зустрілася "нормандська четвірка": прем'єр-міністри Німеччини та Франції Ангела Меркель і Франсуа Олланда та президенти Росії і України Володимир Путін та Петро Порошенко.

Після того, як протягом 16-годинних переговорів вони нібито домовились, було підписано так званий "Комплекс заходів з виконання Мінських угод". Він складається з 13 пунктів. У першому йдеться про припинення вогню з 15 лютого, а в 13-му – про інтенсифікацію діяльності Тристоронньої контактної групи. А між ними закладено багато вибухонебезпечних фраз.

І це майже не метафора. Троє нацгвардійців загинули 31 серпня через те, що з натовпу мітингувальників біля стін Верховної Ради жбурнули гранату. Парламентарі в той день ухвалили в першому читанні зміни до Конституції, яких від України вимагали згідно з 11-м пунктом Мінських домовленостей.

Його не виконано, як і жоден інший. Починаючи з першого: вогонь з боку бойовиків по нашим військовим ведеться майже щодня.

Відведення озброєння калібром більше 100 мм відбулося лише на папері - то тут, то там на лінії фронту помічають важке озброєння бойовиків. Не виведено іноземні збройні формування і військову техніку. Не проведено обмін полоненими по формулі "всіх на всіх".

Відповідно, мова не йде про амністію тих, кого в угодах дипломатично назвали "особами, що пов'язані з подіями, які мали місце в окремих районах Донецької та Луганської області". Ні на крок не просунулася справа з місцевими виборами і не почався прив'язаний до них процес повернення контролю України над лінією кордону.

Що далі? Можливо кілька варіантів розвитку подій.

Перший варіант – обидві сторони заплющать очі на порушення строків виконання угод і продовжать процес далі. Зокрема, у січні планується остаточне голосування в Раді за децентралізацію. Втім, далеко не факт, що під це знайдеться 300 голосів. Ходять чутки про те, що з проекту реформи Конституції вилучать пункт про надання особливого статусу Донбасу, який у серпні спровокував протести.

Росія, звісно, протестуватиме, що це шахрайство і мирний процес затягнеться і підвисне. Можна буде говорити про остаточне "замороження конфлікту". Як свідчить досвід Нагорного Карабаху, в режимі, коли обидві сторони чи не щодня стріляють одна в одну без переходу в масований наступ, можна існувати багато років поспіль.

Покласти край такому стану речей може зміна режиму в Росії. Є кілька варіантів того, як би це могло статися. Головне, щоби в українських штабах у цей момент не розгубилися, як завжди.

Другий варіант – перехід конфлікту в гостру фазу. Це може статися, якщо в Путіна на тлі невдач у Сирії зірве чергову клепку і він дасть наказ про наступ, наприклад, на Маріуполь.

Схоже, що на Заході розуміють цю небезпеку і саме тому час від часу згодовують російському лідеру чергову заспокійливу пігулку у вигляді обіцянок переглянути режим санкцій чи взяти до уваги кремлівські пропозиції щодо мирного врегулювання у Сирії.

Третій варіант – визнання всіма сторонами того, що домовленості зірвано, та спроба влаштувати Мінськ-3. На цьому, зокрема, могли би наполягати європейці, яким давно набридла війна поблизу їхніх кордонів. Та сумнівно, що зараз можна домовитись про щось, що можна виконати, і що суттєво відрізнятиметься від Мінську-2.

Що українцям лишається робити за таких умов? Не перейматися занадто витівками наших народних обранців. Не забувати про Крим, який взагалі винесли за рамки Мінських угод. Пам'ятати, що почала цю війну Росія і вона має відповідати за це. Допомагати українській армії, яку держава все ще нездатна нормально утримувати.