live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Рік навчань, переозброєння і волонтерство: Як силовики нарощували м'язи в 2015-му?

Журналіст програми “Репортажів і розслідувань з Артемом Шевченком” Станіслав Мельничук нагадує про основні реформи Збройних Сил та Нацгвардії, відновлення оборонки і зусилля волонтерів упродовж року, що минув

У 2015-му Україні вдалося утримувати чисельність особового складу Збройних Сил з урахуванням резервів на рівні 250 тисяч військовослужбовців. Їх, згідно нинішніх загроз з боку незаконних збройних формувань та Росії, достатньо для забезпечення безпеки держави. Крім цього Україна наростила чисельність Національної гвардії до понад 40 тисяч контрактників. Людей до силових структур залучали різними способами: в 2015-му пройшли 3 хвилі мобілізації, були введені нові форми короткострокових контрактів в ЗСУ, завдяки чому було залучено більший відсоток контрактників.

На відміну від першого року проведення антитерористичної операції, в 2015-му всіх мобілізованих вчили воювати на полігонах. За рік було проведено понад півтисячі заходів з бойової і тактичної підготовки, в тому числі із залученням іноземних інструкторів на двох міжнародних армійських полігонах “Яворів” на Львівщині і “Широкий лан” на Миколаївщині, а також на полігоні Нацгвардії в Нових Петрівцях.

Крім Збройних Сил, свою міць протягом року наростила і Національна гвардія. На Яворівському полігоні британські та американські інструктори, які пройшли Афганістан та Ірак, три місяці ділилися досвідом з нашими нацгвардійцями, які приймали участь в АТО на Донбасі.  

null

У 2015-му Міністерство оборони було профінансоване на рівні 45,8 млрд грн, або 2,7% від валового внутрішнього продукту. Це, до речі в 1,7 рази більше, ніж було позаторік. Зростання військових видатків заплановане і в 2016-му, коли вперше за всю історію незалежної України на оборону і безпеку держави планується витратити 5% ВВП, а це понад 113 млрд грн. Тепер є ресурси і затишшя на фронті, щоб здійснювати переозброєнння, відновлювати оборонне виробництво і створювати нові робочі місця. Модернізація військової техніки вже відновилася: запрацювали ремонтні заводи, а силовики отримали для закупівель новітні зразки вітчизняної техніки та озброєнь, такі як бронемашини “Дозор”, БТР-3, БТР-4, танки “Булат” і “Оплот” тощо. Між нішим, живучі “Булати” цілком виправдали себе в боях за Дебальцеве.

“В десятки разів зросла боєздатність української армії. Лише за один рік прогрес є очевидним. І до кінця року планується поставити на озброєння ще 18 зразків нової техніки. Поставити на озброєння понад 300 одиниць бронетанкової техніки, 400 одиниць автомобілів 30 тисяч ракет та боєприпасів велику кількість стрілецької зброї”, - заявив Президент України Петро Порошенко.

“З нової техніки модернізовано та виготовлено першу партію “Дозорів”, абсолютно нового автомобіля. Нарощуються обсяги серійного виробництва БТР-4 і досить велика кількість його модифікацій різного призначення. Ми також чекаємо сталого замовлення на виробництво танків “Оплот” в досить великій кількості. Так всі епопеї, пов'язані з модернізацією танку Т-64, можна буде припинити, фактично переозброївши наше військо”, - заявив заступник генерального директора концерну “Укроборонпром” Юрій Пащенко.

2015-й — це також рік українського волонтерського руху. Небайдужі громадяни цілий рік на свій страх і ризик возили на фронт допомогу, а також зі своїми пропозиціями реформ прийшли в Міністерство оборони. За рік “волонтерський десант” зміг створити нову уніформу, нову структуру тилового забезпечення, впровадити електронні закупівлі, нові меню харчування і започаткувати багато інших іновацій.

“Електронні закупівлі — це дуже великий проект, який ми запровадили влітку. Їхня суть полягає в тому, що в інтернеті є платформа, де кожен постачальник може зарєструватися і взяти участь в тендерах Міноборони. Відбір кращого постачальника відбувається анонімно, електронно і ніхто не може на це вплинути”, - пояснив інновацію керівник проектного офісу реформ Міністерства оборони України Андрій Загороднюк. 

null

За новими стандартами тилового забезпечення пильно слідкують та тестують самі бійці, як от “кіборг” Дмитро Марченко. Він на власному досвіді переконався, що уніформа в армії застаріла років так на 30-ть у порівнянні з уніформою військ країн НАТО.

“Якщо узяти елементарний флісовий костюм, який вдягається під форму. Тут все продумано до дрібниць: замки внутрішньої та зовнішньої куртки. Ми не вигадуємо велосипед, а просто впроваджуємо стандарти НАТО”, - каже Дмитро Марченко.

nullКрім армії, Національна Гвардія не пасе задніх і навіть іде в реформах вперед — в НАТО. Перша бригада легкої піхоти Нацгвардії — це яскравий приклад підрозділу цілковито за НАТОвськими стандартами. 

“Я бачу, що хлопці тут дуже підготовлені, що у них є бажання. І ця військова частина, як невід'ємна частина Збройних Сил України має майбутнє. Я в це вірю, оскільки в нас є гарні інструктори“, - розповідає заступник міністра внутрішніх справ Тігран Авакян і підкреслює: “Головна ідея -  створити бригаду, яка буде відповідати глобально стандартам армій країн НАТО! Тобто нам в Україні потрібні більш якісні військові стандарти, якісніші стандарти планування і підготовки, в тому числі кращі стандарти спілкування між бійцями і офіцерами. Крім цього, бійцям важливо знати англійську мову. Тобто, ця нова бригада легкої піхоти - це один з дієвих експериментів, які ми здійснюємо разом на практиці“.

null

Минулий рік — це також 12-ть місяців складних дискусій про Сили спеціальних операцій всередині Збройних Сил. З одного боку, старі генерали і десантники “старої закалки” зі своїм мисленням. А з іншого — досвідчені старші офіцери, які пройшли АТО. Генштаб Муженка захотів об'єднати спеців з десантниками, але за НАТОвськими стандартами “спецоперації” - це окремий підрозділ. Очевидне протиріччя: або стрибати на противника з парашутами, або точково знищувати й перешкоджати його планам.   

2015-й — це рік в тому числі і стабільності в командуванні силовими структурами. На тлі шаленої критики Генштабом Збройних Сил за дорученням Президента продовжив керувати генерал Віктор Муженко. Весь рік на своїй посаді провів і міністр оборони Степан Полторак. Щоправда, наприкінці грудня Нацгвардія отримала нового командувача, яким став генерал-лейтенант Юрій Аллеров, а з армії пішов командувач Сухопутних військ генерал Анатолій Пушняков.

новини партнерів

26 січня, 2020 неділя

25 січня, 2020 субота

26 січня, 2020 неділя

25 січня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати