Сурогатний алкоголь. Експертиза в домашніх умовах

Незабаром починаються Новорічні та Різдвяні свята. За святковим столом українців чільне місце посідатимуть алкогольні напої. Бажання зробити святковий вечір унікальним штовхає людей на пошуки елітного, але дешевого спиртного. Та чи буває таке - в експерименті-розслідуванні журналіста програми "ШУСТРОВА LIVE" Руслана Гришка

Руслан Гришко, журналіст:

Щороку, впродовж Новорічних свят, більшість наших громадян, прикрашаючи ялинку, проводжаючи Старий рік, зустрічаючи Новий, готуючи Різдвяний стіл, ходячи один до одного в гості, зловживають алкоголем. І, певна річ, нічим добрим це закінчується.

Україну накрила хвиля підроблених спиртних напоїв. За даними Національної ради з питань охорони здоров'я, щороку від отруєнь ними вмирає близько десяти тисяч українців. Такий алкоголь дешевший, адже за його виробництво і реалізацію не платять податки і мита. І придбати його дуже просто. Зробити це можна, навіть не виходячи за поріг свого будинку, - в інтернет-мережі.

- Добрий день, у вас можна купити алкоголь?

- Так.

- Коньяк скільки у вас коштує?

- 45 гривень літр.

- Він без акцизу, так?

- Без...

- А він нормальний? Ніхто потім вам не телефонував і не казав, що отруївся?

- Та боже упасі...

В інтернет-магазині ми замовили і популярну серед споживачів горілку. Спонукає людей до таких небезпечних покупок здорожчання легального алкоголю. Адже після суттєвого підвищення акцизів навіть заможні люди шукають варіанти, як би зекономити. Проте вживання такої продукції може призвести до фатальних наслідків. Лише цьогоріч працівники міліції з незаконного обігу вилучили спиртних напоїв на суму один мільярд сто шістнадцять мільйонів гривень, припинена діяльність 113-ти виробництв та розпочато 367-м кримінальних проваджень за фактами незаконного виробництва та реалізації сурогатного алкоголю.

Подібні рейди та затримання відбулися в усіх регіонах України. Але, незважаючи на конфіскацію сировини та обладнання, підробленої продукції на ринку менше не стало.

Руслан Гришко, журналіст:

- Магазин “Море вина” пропонує великий асортимент вин. Правда, якої вони якості? Зараз ми його придбаємо, а потім вам повідомимо про результат.

- Добрий день, а які у вас є вина на розлив?

- Каберне, мускат, портвейн...

- А хто виробник?

- Одеський завод..

- А вони якісні?

- Ну, напевно, що так....

Вино ми придбали, залишилося дізнатися, якої воно якості...

Варто пам'ятати, що висока ціна на спиртне - не показник його хорошої якості. Адже задля збільшення прибутку та обсягів збуту, нелегальні виробники маскують сурогат під елітний алкоголь. Наприклад, ми купили віскі, всього за 39 гривень за чвертку. Хоча, за середніми розцінками по Києву, коштувати він мав би учетверо дорожче.

Тож як убезпечити себе від неякісних спиртних напоїв? Увесь придбаний нами підозрілий алкоголь ми зараз перевіримо за допомогою надзвичайно простих методів.

Руслан Гришко, журналіст:

- Якщо ж із якихось причин у вас виникла підозра, що алкоголь підроблений, - спробуйте перевірити його в домашніх умовах. Вино можна перевірити на справжність за допомогою високої концентрації звичайної харчової соди, яка є практично в кожному будинку. Для цього необхідно сипати її у вино доти, поки вона не перестане розчинятися. У якісного напою колір повинен змінитися. У червоного вина - потемніти, стати темно-синім. Так само можна протестувати і біле вино. Якщо напій якісний, його колір має стати темно-коричневим, - тоді це означатиме, що при виготовлені напою не використовувались барвники. Якщо ж відтінок залишився незмінним, то перед вами підробка. Бачимо, що колір не змінився. Отже, перед нами — підробка! До речі, харчова сода допоможе визначити і натуральність шампанського. Прозорий алкоголь можна також перевірити за допомогою звичайної картоплі — кидаємо її маленький шматочок у розчин — якщо при виробництві дотримані усі норми, то вона не змінить колір, якщо ж використовувався технічний спирт, то картопля матиме рожевий відтінок. Принципі, колір картоплі не змінився, тож можна вважати, що цю продукцію виготовили з дотриманням норм і її можна вживати. Якщо підпалити міцний напій на основі етилового спирту, то він повинен горіти синім полум'ям, у той час як метанол, що палає, має зелений колір.

Метанол – отруйна безбарвна рідина, яку ще називають “технічним” спиртом. Шкідливо діє на нервову і судинну системи людини. При потраплянні в організм може призвести до важкого отруєння, сліпоти чи навіть смерті.

Ви самі могли пересвідчитись, що полум'я у цього спиртного напою було зеленим, тобто у ньому міститься метанол. Тож вживати цю продукцію небезпечно для вашого життя.

Українські виробники підтверджують: проблема є, і вже набула загрозливих масштабів. Задум чиновників з підняттям акцизу не змусив українців менше пити. А навпаки призвів до того, що практично кожна друга пляшка оковитої в Україні — підроблена. Зупинити масове отруєння населення, можливо, якщо державні контролюючі органи візьмуть стежитимуть за інтернет-торгівлею і почнуть реально карати крамниці та кафе за поширення нелегальної продукції. А ще, як і в новорічну ніч, так і зазвичай, найкраще правило — не зловживати.

Руслан Гришко, журналіст:

- Хочу сподіватися, що, дізнавшись, який алкоголь продається в наших магазинах, ви, дорогі глядачі, якщо не перестанете пити, то хоча би будете ставитися до спиртних напоїв і небезпеки, яку вони несуть, більш уважно та обережно. Звісно ж, вибір за вами — зустріти свята у родинному колі або ж на лікарняному ліжку, а то і куди гірше.