Як змінять світову атлетику російські допінгові рекорди

Після скандалу навколо російської збірної з легкої атлетики, яка систематично вживала допінг і вигравала медалі, почастішали заклики обнулити світові рекорди

Першими заговорили про це британці. Нещодавно глава Федерації легкої атлетики Великобританії Ед Уорнер запропонував обнулити всі світові рекорди в цьому виді спорту через допінгові скандали. За його словами, настав час для радикальних реформ.

Цю ідею одразу ж підхопив президент Європейської легкоатлетичної асоціації (ЕАА) Свейн Арне Хансен. Причому він вже пропонує реальні кроки – найближчими місяцями створити спеціальну проектну групу, яка може прийняти рішення переглянути європейські рекорди. За словами Хансена, таким чином Європейська асоціація стане прикладом і для Міжнародної асоціації легкоатлетичних федерацій (IAAF).

Відзначимо, що проблеми з допінгом є не лише в росіян. Проте по-крупному попалися лише вони, через що можуть постраждати і представники інших країн.

За повідомленням британських ЗМІ, підозрілі показники допінг-тестів були виявлені у 225 спортсменів з 39 країн світу. З них - 58 росіян, 25 кенійців, трьох олімпійських чемпіонів Лондона-2012, безлічі інших переможців Ігор і чемпіонатів, чинних та екс-рекордсменів світу. Проте допінгову пальму першості впевнено тримає Росія. Її домінування в цьому настільки беззаперечне, що її легкоатлетів можуть навіть не допустити до Олімпійських ігор-2016 в Ріо. Зазначимо, що наразі росіянам заборонили виступати на міжнародних турнірах.

Якщо рекорди вирішать анулювати, росіяни втратять не так і багато. Зосередимося на змагання на відкритих стадіонах, адже чемпіонати світу в приміщеннях не такі престижні. Отож, серед світових рекордсменів значиться п'ять росіян. При цьому важливо, з якого року розпочнуть шерстити рекорди, адже чимало світових досягнень датуються 90-ми і навіть 80-ми.

Швидше за все, під дискваліфікацію підпадуть 2000-ні. І ось тут маємо росіянок Олімпіаду Іванову (спортивна ходьба на 20 км, 2001), Юлію Печонкіну (400 м з бар'єрами, 2003), Гульнару Галкіну (біг на 3000 м з перешкодами, 2008) та Олену Ісінбаєву (стрибки з жердиною, 2009).

Російськими європейськими рекордсменами є Тетяна Жиркова (біг на 100 км, 2004), Лілія Шобухова (5000 м, 2008), Олена Лашманова (спортивна ходьба на 20 км, 2012), Іван Ухов (стрибки у висоту, 2014), а також згадані вже Галкіна, Ісінбаєва та Іванова.

Із цього списку героїнями допінг-скандалів вже стали Шобухова та Лашманова. Перша була дискваліфікована в квітні 2014 року. Спочатку трохи менше ніж на два роки. Потім термін дискваліфікації спортсменки збільшили до 3 років і 2 місяців, який пізніше скоротили на 7 місяців. Всі результати росіянки з 9 жовтня 2009 року було анульовано. Спортсменка мала у своєму активі перемоги в трьох Чиказьких (2009 - 2011) і Лондонському (2010) марафонах.

У червні 2014-го Лашманова отримала дворічну дискваліфікацію, термін якої збігає в кінці лютого 2016 року. Та потім через порушення антидопінгових правил (участь у зимовому чемпіонаті Мордовії зі спортивної ходьби, незважаючи на заборону виступати в будь-яких змаганнях) вона нарвалася на нову дискваліфікацію.

Питання в тому, чи наважаться міжнародні легкоатлетичні організації на такий крок – скасувати рекорди. З одного боку, тиск громадськості і масштаби допінгових порушень. З іншого – репутація легкої атлетики, правильність анулювання рекордів. Адже треба справедливо визначити, з якого року переглядати досягнення, а також "чорний" список атлетів. Це в свою чергу потягне перерозподіл медалей і призових, що може спровокувати  нові скандали і звинувачення. І весь цей головний біль через росіян…