Екс-заступник командира 40-го батальйону “Кривбас”: “Нас не знищили в Дебальцевому, бо ми дійсно були бойовою одиницею!”

Артем Шевченко
26 січня, 2016 вiвторок
13:26

Легендарний 40-й батальйон “Кривбас” з Кривого Рогу, який зі своїми мобілізованими бійцями витримав дві найбільші битви антитерористичної операції, а саме під Іловайськом та в Дебальцевому, зараз незаслужено забутий

Адже після звинувачень з боку Генштабу зі здачі дебальцівського плацдарму його розформували. Програма “Репортажі і розслідування з Артемом Шевченком” запросила в студію колишнього заступника командира по роботі з особовим складом 40-го окремого мотопіхотного батальйону “Кривбас” Володимира Саричева, щоб з'ясувати, як це: опинитися крайніми, коли ви виконали бойове завдання.

“Кривбасу” вже немає. Дві найбільші битви цієї війни - Іловайськ і Дебальцеве - були точно героїчними для Вашого батальйону. Розкажіть, що було із 40-м батальйоном і як він воював?

Мене направили до цього батальйону в листопаді 2014-го і я був з ним тільки в Дебальцевому. Події там були дуже складні. Тільки тепер ми розуміємо, що це була справжня битва! Коли ми зайшли в Дебальцеве на ротацію напередодні нового року і стали на позиції, то стало зрозуміло, що буде складно виконати завдання з оборони цього району. Річ у тім, що концепція антитерористичної операції передбачає, що ми утримуємо якісь опорні пункти, а терористи, побачивши нас, повинні злякатися й втекти. Значні проміжки між нашими позиціями не дозволяли створити суцільну смугу чи район оборони. І це, мабуть, стало основною причиною того, що відбулося з дебальцівським плацдармом і чому ми пішли з Дебальцевого.

Так сталося, що саме на позиції Вашого підрозділу був головний удар?

Так, це був напрямок головного удару противника: селище Новогригорівка та ділянки поля на східних околицях міста. Батальйон не очікував такого масованого наступу! Засоби розвідки у нас були незначні. А інформації про підготовку великого наступу з боку так званої ДНР не було. Хоча тепер ми розуміємо і вже відомо, що внаслідок захоплення Дебальцевого і Вуглегірська так звана ДНР стала контролювати майже 80% видобутку вугілля на Донбасі. Було зрозуміло, для чого вони туди йшли й намагалися захопити ці території. Це було прогнозованим. Я гадаю, що вище керівництво це знало. Але для вжиття належних оборонних заходів, можливо, не вистачило засобів чи ще чогось.

Отже, що це був за наступ на Дебальцеве? Постійний вогонь усієї потужної артилерії з ранку і до ночі по позиціях і опорних пунктах Вашого 40-го батальйону, чи не так?

Так, починаючи з другої половини січня 2015-го, значно підсилилася активність сепаратистів на дебальцівському плацдармі. Тривали постійні артилерійські обстріли, але також били з танків. Причому так вийшло, що ми стали на позиції, маючи незначне протитанкове озброєння - переважним чином ручні протитанкові гранатомети та кілька гранатометів СПГ-9. Таке озброєння не дозволяло нам вирішити питання належної вогневої підтримки позицій. В нашого батальйону взагалі не було артилерії, навіть 82-ти міліметрових батальйонних мінометів. Звісно, нас підтримувала артилерія вищого командування, але це відбувалося переважно тоді, коли в них був резерв часу та набоїв. У нас не було власних танків, а бронетехніка була слабенька, тому ефективно боротися проти танків противника майже не було змоги.

Ви були заступником командира 40-го мотопіхотного батальйону по роботі з особовим складом. Чи тяжко було переконувати бійців, що не все втрачено, що треба продовжувати воювати?

Морально-психологічна ситуація в підрозділі була складною. Евакуювати поранених під обстрілами теж було великою проблемою, адже кваліфікована медична допомога знаходилася аж за 45 км в Артемівську! Зранку поранених ми могли витягти з позицій тільки надвечір, коли темніло й зменшувалися обстріли. Тому під час атак на Дебальцеве морально-психологічно наші бійці перебували в стані між двома полюсами: в незначної частини була апатія і страх за своє життя, але значна частина все ж таки зберігала бойових дух і активно протидіяла атакам. Ми утримали позиції. І, як мені здається, дії 40-го мотопіхотного батальйону внесли свою необхідну частку в операцію з оборони Дебальцевого.

Вони скували сили противника?

Ми дійсно скували значну частину ворожих сил. Ми прикривали місто з боку ростовської траси й основних шляхів, які вели вглиб нашої території. І, на мою думку, зараз невиправдано звинувачують 40-й батальйон у поразці українських військ під Дебальцевим.

Що Вам під час оборони Дебальцевого запам'яталося найбільше?

Як кадровий військовий, який прослужив у військах 30  років і багато що бачив, хочу зазначити, що все, що відбувалося навколо Дебальцевого, вкладалося у військові постулати. Було зрозуміло, що ситуація дуже важка. Проте я був радий, що більшість бійців не втрачала бойового духу і мала сильні наміри втримати позиції. Якби була підтримка броньованою технікою та артилерією, я впевнений, що ми б утримали позиції. Особливо, якби вище керівництво дозволило змінити конфігурацію лінії оборони, створити ешелоновану оборону.

Щоб не стояти вкопаними в землю, як мішені, а маневрувати?

Мене це дивувало! Адже не було можливості для маневру та вогневого взаємозв'язку. Взаємодія між підрозділами відбувалася епізодично. Хоча, мушу відзначити, що командували нами і самим батальйоном досвідчені офіцери. Колишній комбат 40 омпб підполковник Віктор Почерняєв є дуже професійним військовим. Завдяки його діям та діям офіцерів управління батальйону ми змогли виконати покладені на нас завдання.

Розкажіть про свій полон!

Мій полон стався несподівано. Дуже важко про це казати. 9-го лютого минулого року, як тільки на дебальцівському плацдармі дещо знизилася інтенсивність бойових дій, ми з командиром батальйону прийняли рішення, щоб я поїхав вглиб нашої оборони до штабу 17-ї танкової бригади, до якої формально відносився 40-й омпб. Треба було вирішити питання по документах, а також відвідати поранених бійців, які лікувалися в госпіталі в Артемівську. Ми виїхали з Дебальцевого по головній дорозі на Артемівськ, яка в жодному разі не мала бути перерізана противником.

Через село Логвинове?

В Логвиновому ми на УАЗику наштовхнулися на танк. Ми не розуміли, що це танк противника, тому що схема взаємного упізнавання була примітивною. Тільки коли ми зупинилися перед танком і на автоматах людей в уніформі побачили георгіївські стрічки, то зрозуміли, що перед нами противник, і, зокрема, незаконні збройні угруповання так званої ДНР.

Перерізання єдиної траси в Логвиновому закрило можливість сполучення плацдарму з тилами. Це був ключовий населений пункт, який сили АТО не повинні були втрачати.

Це ще один міф Дебальцівської операції! В Логвиновому на той момент, коли ми туди потрапили, перебував загін “казачків” в кількості 35-40 осіб, які мали тільки стрілецьку зброю та були на вантажних автомобілях. Вони не готувалися до оборони, не копали окопів. Тому, гадаю, вибити їх звідти було б неважкою реальною справою. Більше того, коли нас захопили, по цьому місцю вже стріляла українська артилерія, тобто вище командування знало, що трасу перекрили. Тому тривале захоплення Логвинового стало ще однією несподіванкою оборони Дебальцівського плацдарму — чому раптом це село стало ключовим в утворенні так званого “котла”? Цього не мало бути! Я, як професійний військовий, бачив це.

Скільки часу ви були в полоні і як звідти вийшли?

Я пробув в полоні майже 3 місяці. Моє звільнення стало можливим завдяки зусиллям керівника центру обміну полоненими “Офіцерський корпус” генерал-полковника у відставці Володимира Рубана. Це була їхня операція — дуже складна, але вдала. Проте трьох бійців нашого 40-го батальйону, яких захопили разом зі мною, досі утримують в Донецьку. Куди б ми не зверталися, нам весь час відповідають, що “процес іде”, мовляв, не хвилюйтеся, вони будуть звільнені, вони є в списках і плані обміну.

Як на тій стороні поводилися з полоненими, коли Ви там були?

Все, що розказують про полон і ставлення до наших бійців, — все це правда.

Маєте на увазі погане ставлення?

Так, погане. Це побиття, погрози і періодичні постріли над головою. До нас в камеру заходив командир загону так званого “війська донського”. З пістолета чи з автомата він і його “казачки” періодично стріляли у нас над головами. Це відбувалося, в основному, коли вони були напідпитку. Загалом, все, що ми в полоні бачили поганого, — все було здійснено бойовиками в стані алкогольного сп'яніння. Проте наші хлопці тримаються!

Завдяки чому 40-му батальйону все ж таки вдалося вийти із загрозливої ситуації на Дебальцевському плацдармі й не бути знищеним повністю?

Тому що це була бойова одиниця! Половина бійців були з 2-ї хвилі мобілізації і воювали під Іловайськом, тому вони створювали бойову основу. Батальйон пішов з позицій під Дебальцевим тільки 17-го — через 3 доби після того, як набуло чинності перемир'я внаслідок переговорів у Мінську. Це був плановий і організований вихід за наказом командира батальйону. Бійці вивели всю техніку, яка могла рухатися. А ту, що була несправна, спалили та знищили. Під час виходу батальйон втратив тільки двох бійців: старшого сержанта Геннадія Медведєва і молодшого сержанта Дениса Козаченка. Тобто основних втрат  ми зазнали на позиціях під час активних бойових дій. Тим не менше, незважаючи на втрату 22 загиблими в Дебальцевому, батальйон “Кривбас” зберігся, як бойова одиниця! Ці втрати мені здаються мінімальними завдяки грамотним діям офіцерів та батальйону в цілому, який вів активну оборону, яка не дозволила противнику збити нас з позицій. На жаль, після звинувачень в поразці на Дебальцівському плацдармі 40-й омпб був розформований та припинив своє існування.

 

Читайте також:
16 жовтня, 2021 субота
Після приходу до влади команди Зеленського парафіям на Київщині не дозволяють переходити з Московського патріархату до ПЦУ, - Епіфаній
17 жовтня, 2021 неділя
Попередження від Романа Безсмертного: Росія готує Харківські угоди - 2
Ілля Кива
16 жовтня, 2021 субота
Зі зброєю в руках Кива проголосив себе "лідером антифашистського руху"
Київ
+10
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.26
  Купівля 26.26
  Продаж 26.48
 • EUR
  Купівля 30.26
  Продаж 30.68
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
18 жовтня
17:06
Томас Бах
Наша миротворча місія вимагає, щоб Олімпіаду сприймали, як політично-нейтральну територію, - президент МОК
16:49
Георгій Бущан
"Барселона" - "Динамо": які гравці киян вирушили на матч Ліги чемпіонів
16:47
Руслан Стефанчук
Рада повернеться до розгляду законопроєкту про скасування переведення годинників, - Стефанчук
16:38
газ
Газпром відмовився бронювати додаткові транзитні потужності України на листопад
16:35
Петро Порошенко зустрівся з тимчасовою повіреною у справах США в Україні Крістіною Квін
16:25
вакцина
МОЗ готує перелік протипоказань до вакцинації від коронавірусу
16:20
Юрій Вітренко
Нафтогаз подав заявку на участь у сертифікації "Північного потоку-2" і виступить проти надання сертифікату, - Вітренко
16:07
Віталій Кличко
"Посилення децентралізації": Кличко пообіцяв ініціювати створення у Києві районних рад
16:03
Перш ніж обкладати податками власників городів, Зеленський має відповісти за $40 млн у офшорах від Коломойського, - Ірина Геращенко
15:51
COVID-19
У Харкові зайняті усі COVID-ліжка з киснем, - міськрада
15:51
Андрій Лунін
Українець Лунін розпочав переговори з німецьким топ-клубом, він вирішив піти з "Реалу"
15:46
Юрій Вітренко
Вітренко розповів, який обсяг газу в українських сховищах насправді належить іноземцям
15:37
Друга партія додаткової військової допомоги від США прибула до України
15:32
вогонь Олімпіади-2022
У Греції запалили вогонь Олімпіади-2022
15:29
Сергій Лавров
РФ зупинить роботу свого представництва при НАТО
15:12
СБУ знайшла бойові схрони диверсантів у Херсоні
СБУ знайшла бойові схрони диверсантів у Херсоні
14:59
вакцинація
Шмигаль доручив МОЗ оновити графіки щеплень від COVID-19 для кожної області
14:59
Олег Міщенко
Спорт поза політикою, в мене немає негативу до Росії, там мої друзі, - вихованець "Динамо" зробив неоднозначну заяву
14:51
ОАСК
ОАСК просять скасувати наказ МОЗ про перелік професій для обов’язкової COVID-вакцинації
14:34
алкоголь
Мінекономіки повторно пропонує підвищити мінімальні відпускні ціни на алкоголь
14:33
Олександр Петраков
Стало відомо, скільки тренер Петраков заробляє у збірній України
14:32
COVID-19
COVID-лікарні у Херсоні заповнені майже на 100%, - мерія
14:10
Телескоп Hubble
Телескоп Hubble сфотографував "танець" двох спіральних галактик
13:54
Поліція з 21 жовтня почне перевіряти COVID-cертифікати за QR-кодом у громадських місцях
13:51
"Реал" - "Шериф"
"Реал" оголосив заявку на матч зі "Шахтарем" у Лізі чемпіонів
13:41
Руслан Стефанчук
"Бліда фантазія, яка обґрунтовується політичним бажанням": Стефанчук щодо заяв Разумкова про підписання закону про олігархів
13:23
Андрій Ярмоленко
Суркіс запропонував Ярмоленку закінчити кар'єру в "Динамо"
13:00
СБУ ліквідувала канал збуту наркотиків на Київщині: знайшли "товару" на майже 1 млн грн
12:55
коронавірус
Кузін: Спад COVID-хвилі очікується із середини листопада
12:39
Еліна Світоліна
Світоліна повернулася у ТОП-6 кращих тенісисток світу
12:35
Віктор Ляшко
Нардепи покликали Ляшка на годину запитань до уряду
12:07
Михайло Радуцький
Кабмін не планує вводити загальнонаціональний локдаун, - Радуцький
11:57
Мінекономіки оцінило зростання ВВП України за вісім місяців у майже 3%
11:51
Володимир Зеленський
Віталій Портников: Зеленський топить і себе, і країну
11:49
"Ювентус" - "Рома"
"Ювентус" переміг "Рому" у центральному матчі чемпіонату Італії
11:46
Володимир Омелян
САП оскаржить виправдувальний вирок ексміністру інфраструктури Омеляну
11:29
Північний потік-2
Перша нитка "Північного потоку-2" заповнена газом і готова до роботи
11:25
карантин
У "помаранчевій" зоні карантину перебувають 14 областей, п'ять - у "червоній"
11:22
Руслан Стефанчук
Рада до 20 жовтня розгляне проєкт бюджету-2022 у першому читанні, - Стефанчук
10:57
СБУ допитала бойовика "ЛНР", який розвідував позиції ЗСУ під виглядом розмінування території
Більше новин