Геніталії проти толерантності. Чи мають європейці підлаштовуватись під ісламські цінності

Під час візиту іранського президента в Римі вирішили прикрити оголені статуї. Тепер ЗМІ сперечаються, коли толерантність перетворюється на відмову від власної культури

Пізніше з'ясувалось, що президент Ірану Хасан Рухані не просив прикривати оголені античні скульптури, які вже багато століть прикрашають галерею в Палаццо Нуово. Саме там відбулась зустріч Рухані та прем'єр-міністра Італії Маттео Ренці, а потім - їхня спільна прес-конференція.

Скандал стався після того, як італійське інформаційне агентство ANSA опублікувало фотографії закритих від ока мусульманського лідера статуй. Ці фотографії розлетілись по світових ЗМІ у вівторок та спричинили хвилю обурення серед італійців у соцмережах. 

Фото: ANSA

Гіпертолерантність

Американський телеканал CBSnews зазначає, що вони називали це "абсурдом" та "соромною і холопською поведінкою". А телеканал CNN повідомив, що на знак протесту в Twitter італійці почали розміщати фотографії оголених статуй з музею з хештегом #statuenude.

"Це капітуляція країни. Можна вести діалог, інколи це необхідно, але робити це треба з гідністю", - написав у редакційній статті для італійської версії видання Huffington Post політичний аналітик Джузеппе Мусмарра.

Лише "неосвічені козли" могли здогадатись заховати статуї, написав на своїй сторінці в Facebook художній критик і телеведучий Вітторіо Сгарбі.

Такий шанс розкритикувати супертолерантність прем'єра не пропустили й опозиційні праві італійські політики. "Це сором для італійців вклонятися іранцям у такий спосіб", - заявив, наприклад, член правоцентристської партії Сільвіо Берлусконі Forza Italia та колишній спікер Даніеле Капеццоне.

Журналісти, звісно, не втримались, та спитали в Рухані прямо – як він ставиться до закритих від його ока статуй. Той, як пише Al Arabiya, розсміявся та сказав, що Іран не робив запитів до керівництва музею щодо прикриття оголених статуй.

"Не було жодних контактів щодо цього", - сказав Рухані. Але подякував італійцям за гостинність та намагання зробити все, щоб гості почувалися умиротворено.

Він також сказав, що свобода висловлювань не має ображати віру інших людей. За його словами, це питання він обговорив  під час зустрічі з Папою Римським Франциском.

До речі, під час офіційних обідів з Рухані на столах не було знаменитого італійського вина. Це, натомість, досить звична частина протоколу, якої дотримуються і європейці, і американці під час візитів до них лідерів мусульманських країн. Тому цей факт отримав набагато менше обурених коментарів у соцмережах.

Мігранти та гроші

Історія з античними скульптурами, можливо, не отримала б такого розголосу, якби не фон та контекст візиту іранського лідера.

Рим вже кілька років ставить руба питання щодо напливу мігрантів до Євросоюзу. Адже саме в Італію прибувають човни з шукачами ліпшої долі з країн північної Африки. Минулого року потужність потоку зросла майже вдвічі, тому питання збільшення кількості мусульман та їхньої асиміляції актуальне як ніколи. Це, власне, одна з причин зростання популярності в суспільстві правих настроїв, які експлуатують різні партії на кшталт Forza Italia Берлусконі або Fratelli d'Italia.

Візит Рухані – це перший візит іранського лідера до Європи взагалі за останні 20 років. Він мав ознаменувати початок "перезавантаження" стосунків з ісламською державою після підписання вистражданої ядерної угоди. З Тегерану зняли санкції, які обмежували його можливості торгувати нафтою. Спочатку візит планувався на листопад, але через теракти в Парижі його відклали.

Як пише The Telegraph, італійський бізнес підписав з іранськими колегами угод на 17 млрд євро. Велика сума, заради якої, вважає видання, у Римі вирішили перестрахуватись щодо чутливості Рухані.

Цілком можливо, що скандал у соцмережах був меншим злом порівняно з можливим скандалом, який виник би після появи у ЗМІ фотографій мусульманського лідера на фоні античного пеніса чи грудей богині родючості.

До речі, це не перший випадок, коли італійський прем'єр Ренці перестраховується. Газета The Guardian згадала випадок, як у жовтні у Флоренції була закрита оголена скульптура американського митця Джеффа Кунса, бо до міста голова уряду їхав разом з крон-принцем з Абу-Дабі.