Останнє китайське попередження. Чи варто прощатися із МВФ

Чому Київ може не отримати західні гроші, та чого чекати, якщо їх не буде

Сьогодні директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард в своєму листі майже прямо попередила, що Фонд припинить фінансування, якщо Україна негайно не розпочне боротьбу з корупцією та впровадження обіцяних реформ. Без пожвавлення реформ і боротьби з корупцією не зрозуміло, як Фонд зможе продожити співпрацю з Україною, йдеться у листі.

До того ж Лагард нагадала, що Україна вже не вперше провалює реформи і керівництву країни "саме час повернутися на їх шлях".

Уявімо, що МВФ більше не кредитує Україну

У зв’язку з довготривалою кризою у владі та новими "голосними" попередженнями донора актуальним стає питання, чи зможе Україна в принципі вижити без грошей Міжнародного фонду.

"В цьому випадку все буде дуже погано. Вся економічна стабільність, здобута в минулому році ґрунтувалася на програмі МВФ. Прибираємо з цього рівняння МВФ, і вся стабільність зникає, обвалюється гривня. Це останнє "китайське" попередження від МВФ, щоб охолодити найгарячіші голови, які намагаються шантажувати Фонд", - говорить фінансовий аналітик Dragon Capital Сергій Фурса.

Приблизно такої ж думки дотримується і екс-міністр Мінекономрозвитку Павло Шеремета. За інших рівних умов, буде дефолт, буде інфляція і обвал економіки, коротко резюмує він.

Відставка Абромавичуса сполохала гроші МВФ

Західні партнери України неодноразово заявляли, що виступають за стабільність і збереження виконавчої влади в тому вигляді, в якому вона є.

Одразу після заяви про відставку голови Мінекономрозвитку Айвараса Абромавичуса МВФ заявив про свою стурбованість. За традиційно м’яким формулюванням була добре помітна жорстка позиція Фонду.

Якщо звинувачення міністра Абромавичуса знайдуть підтвердження (лобіювання власних інтересів, тиск на міністра - прим. ред.), це означатиме, що влада робить недостаньо у подоланні корупції, сказала тоді Лагард.

Читайте також: Так говорить Лагард. Віталій Портников про заяву голови МВФ 

Експерти наголошують на прямому зв’язку відставки Абромавичуса і "жовтої картки" від директора МВФ.

"Між Давосом (Економічний форум в Давосі, - прим. ред.) і теперішнім часом не сталося нічого, крім заяви Айвараса. Яресько та МВФ кажуть одне і те саме. Ця заява напряму говорить: хлопці, ніякої роботи не буде, якщо ви не підете на наші умови. У вас є шанс зберегти обличчя і грати за правилами", - коментує Фурса.

Екс-міністр економіки Павло Шеремета вважає, що "цей лист - холодний душ для уряду і президента від Лагард, які розповідали, що Україна здивувала весь світ своїми реформами. Вони вже нам зробили купу останніх попереджень, але це добре, бо ми можемо зробити ще багато в боротьбі з корупцією і в плані подолання економічної кризи".

Чи дадуть нам довгоочікуваний транш у $1,7 млрд

Як правило, текст меморандуму МВФ з української сторони підписують президент, прем'єр-міністр, голова НБУ та міністр фінансів. Тому для донора вкрай важливо мати ясність щодо українського уряду - люди, які поставлять свій підпис мають бути партнерами МВФ у найближчі 3-4 місяці до наступного перегляду. Наразі тривають бурхливі торги з приводу змін в Кабміні, і однозначного розуміння його майбутнього немає.

На початку тижня Наталя Яресько також натякнула, що МВФ візьме паузу у фінансуванні України в разі зміни уряду.

Тоді міністр підкреслила, що для нас співробітництво з МВФ є "критичним" - інших кредиторів, готових давати кошти Україні на такий термін і за такими ставками, сьогодні немає.

Після сьогоднішнього різкого листа Лагард, у Мінфіні відразу заявили, що МВФ налякало саме бажання низки міністрів залишити свої посади.

"Поки українці не зроблять "домашнє завдання", траншу не буде. Зараз МВФ вирішує технічні моменти, пише меморандуми. Навіть якщо технічна частина буде виконана, для МВФ вкрай важливі підписанти. Потрібно щоб підписанти були чіткі, без всіляких в.о., була впевненість в їх майбутньому. На таких умовах як є вони підписувати не будуть, і наступного траншу теж не буде. Нам кажуть: зробіть роботу, ухваліть рішення - потім будемо розмовляти", - резюмує Фурса.