Шевченко у збірній. Чи не стане легенда "п'ятим колесом" до возу

Призначення Андрія Шевченка асистентом головного тренера збірної України Михайла Фоменка несе багато ризиків, але й має певні плюси

Перше пришестя

Андрія Шевченка хотіли призначити головним тренером збірної України ще восени 2012 року. Тоді національну команду у ході кваліфікації чемпіонату світу-2014 покинув Олег Блохін, якого звабило до себе київське "Динамо".

Вакантну посаду запропонували саме Андрію Шевченку, який щойно завершив ігрову кар'єру і навіть не мав тренерської ліцензії. Володар "Золотого м'яча" від пропозиції ФФУ, яку очолював Анатолій Коньков, відмовився.

"На той момент пройшло небагато часу після завершення кар'єри, і я відчував, що ще не готовий до цього. Минув час, я отримав освіту і тепер готовий", – згадав сьогодні ту пропозицію Шевченко на своїй презентації у якості тренера збірної.

На початку 2013 року національну команду довірили Михайлу Фоменку, який спочатку витяг її зі складного становища до плей-офф кваліфікації ЧС-2014, а потім вивів на Євро-2016.

Операція "Наступник"

Попри вдале завершення відбіркової кампанії чемпіонату Європи, з Фоменком одразу не продовжили контракт, термін дії якого спливав у грудні минулого року.

Натомість у навколофутбольних колах з'явилися чутки, що збірну на Євро-2016 може повезти Андрій Шевченко, який щойно отримав ліцензію на тренерську діяльність.

Але проти ініціативи ФФУ на чолі з Андрієм Павелко, нібито, виступили футболісти збірної України, які пліч-опліч з Фоменком пройшли відбір Євро-2016.

Тож Шевченка вирішили "вмонтувати" у тренерський штаб у якості асистента з подальшою перспективою відправити після чемпіонату Європи 67-річного фахівця на пенсію, а на його місце призначити 39-річного наступника.

Призначення згори

Зрештою з Михайлом Фоменком 18 грудня таки продовжили контракт, але тренера, вочевидь, подібне зволікання образило. До всього його позбавили можливості самостійно обирати асистентів.

Підтвердженням цього стали неодноразові заяви очільника збірної, про те, що йому нічого не відомо про призначення Шевченка його помічником. Легендарний футболіст замінив у збірній Олександра Заварова, який потрапив до тренерського штабу команди за ініціативи попереднього керівництва ФФУ.

За словами голови атестаційного комітету ФФУ Володимира Генінсона, Заварову пропонували новий контракт, проте він сам відмовився залишатися у збірній.

А Павелко заперечує, що призначення Шевченка було ініціативою ФФУ.

"Я вдячний Андрію Шевченку, що пропозицію Михайла Фоменка він прийняв, а всілякі інсинуації тут недоречні. Це буде хороший симбіоз", – сказав Павелко сьогодні на презентації тренерського штабу збірної.

Великі ризики

Той факт, що Фоменко, можливо, не самостійно обирав собі асистентів, а отримав одного з помічників від ФФУ, може негативно вплинути на атмосферу у національній команді. У збірній з'явиться ще один центр впливу та ухвалення рішень, який заважатиме головному тренеру.

Кажуть, що Шевченко ще за часів ігрової кар'єри посідав у національній команді особливе становище. Джерела у збірній розповідали, що футболіст не завжди прислухався до думок тренерів та міг відверто з ними не погоджуватися.

Загальновідомо, що до попереднього головного тренера збірної, Олега Блохіна, капітан команди дозволяв собі звертатися на "ти", хоча з іншими футболіста фахівець тримав дистанцію та вимагав до себе беззаперечної поваги.

Тому чи знайде Михайло Фоменко з Андрієм Шевченком спільну мову – питання.

Можливі переваги

З часів завершення ігрової кар'єри Шевченка вже минуло понад три роки і можна припустити, що екс-форвард вже перехворів на "зіркову хворобу".

"Хочу подякувати керівництву ФФУ та Михайлу Фоменку за наданий мені шанс. Сьогодні я повертаюся у великий футбол після чотирьох років відпустки і постараюся виправдати довіру", - заявив Шевченко після призначення.

Досвід володаря "Золотого м'яча" може стати збірній у нагоді. Адже нападник впродовж своєї ігрової кар'єри попрацював з кращими тренерами світу – Валерієм Лобановським у київському "Динамо", Карло Анчелотті у італійському "Мілані" та Жозе Моурінью у англійському "Челсі".

Передчасно робити висновки й про тренерські якості Шевченка, який поки що не має досвіду роботи у новій якості.

А от той факт, що форвард володіє вагомим авторитетом - беззаперечний. Тож навіть одна присутність Шевченка на тренерській лаві збірної України може мати позитивний вплив. Скажімо, коли судді ухвалюватимуть рішення у суперечливих ситуаціях.