Україна на Берлінале. 5 фільмів, що розкажуть про нас у Німеччині

Дар'я Тарасова
16 лютого, 2016 вiвторок
09:49

Маріуполь під "Градами", Голодомор та окупація України в 1943

З року в рік Україна все чіткіше викарбовується на світовій мапі кінематографу. На цьогорічному, 66-му Берлінському кінофестивалі українське кіно представлене в двох програмах. Окрім цього, ознайомитися з українськими стрічками в Берліні зможуть на Українському національному стенді. Україна зацікавила кінематографістів і інших країн, стрічки яких також будуть показані на Берлінале.

Попри те що для багатьох українців Берлінський кінофестиваль не настільки на слуху, як, наприклад, "Оскар", Берлінале вважається одним з найпопулярніших та найпрестижніших міжнародних кінофестивалів. Як і у кожного кінофестивалю, у Берлінале є своя вирізняльна особливість – його увага спрямована на фільми політичної тематики та інтелектуальне, авторське кіно.  

Окрім основної конкурсної програми, працюють секції "Панорама", "Ретроспектива", "Generation 14+", "Generation К+", "Перспектива німецького кіно" та інші. В рамках усіх кіноподій Берлінале 5 стрічок представляють світу Україну.

"Маріуполіс"

14 лютого у програмі "Панорама" показали документальну картину режисера Мантаса Кведаравічюса, зняту в ко-продукції Франції, Литви, України та Німеччини. У фільмі "Маріуполіс" йдеться про життя прифронтового міста під час АТО. Герої картини - швець, рибалка, дівчина-телерепортер та інші жителі Маріуполя. Фільм було відзнято протягом весни-осені 2015 року у місті Маріуполі, селищах Широкіному та Сартані.

Це універсальний фільм про людей і обставини. Про людей, які звикли до гуркоту "Градів" в декількох десятках кілометрів. Це кіно не про війну, а про мир під час війни. І показати цей мир дуже важливо і для нинішніх, і для майбутніх поколінь.

Навесні 2015 року Мантас Кведаравічюс їхав до Одеси працювати над проектом іншого документального фільму - "Стасіс" і вирішив зняти грецьке поселення на сході України, біля Маріуполя. Він потрапив у Маріуполь і зрозумів, що це "найбільш кінематографічне місто, у якому потрібно обов’язково знімати кіно".

У програмі Берлінале стрічка описана наступним чином:

Маріуполь знаходить на сході України, де ріка Кальміус впадає в Азовське море. Місто, зосереджене навколо металургійних заводів, здається спокійним, але війна між російськими бойовиками та українською армією, відчувається усюди.

Театральний ансамбль репетирує концерт на честь 9 травня, донька чоботаря намагається стати військовим репортером, а її батько розмірковує про віру зі своїми клієнтками. Рибалки, як і завжди, сподіваються на добрий вилов. Попри вибухи, які чутно по всьому периметру міста, життя триває, супроводжуючись дзвонами православної церкви та вереском трамвая. 

До речі, напередодні показу кіноспільнота вкотре виступила з вимогою звільнити українського кінорежисера Олега Сенцова, якого в Росії засудили до 20 років позбавлення волі.

"Гіркий врожай" (Bitter Harvest)

"Маріуполіс" не єдина подія на Берлінале, яка 14 лютого була присвячена Україні. Цього ж дня на кіноринку Берлінського кінофестивалю пройшов показ канадського фільму про трагедію Голодомору. Це мелодраматична військова драма канадського режисера українського походження Джорджа Менделюка. 

Події фільму розгортаються в період між двома світовими війнами. Його сюжет заснований на реальних подіях і розповідає "історію про Голодомор – геноцид голодом, створений тираном Йосипом Сталіним".

Окрім історичної основи, "Гіркий врожай" – це сильна розповідь про кохання, гідність, бунт та виживання в умовах, коли Україна була вимушена пристосовуватися до жахливих амбіцій Радянського Союзу. Як зазначається на IMDb, "фільм епічно відтворює один з найдраматичніших та найнебезпечніших епізодів в історії Європи ХХ століття".

Картина знімалася на території України та Великої Британії. Як зазначив на своїй сторінці в соцмережі голова Держкіно Пилип Іллєнко, стрічку було знято за участі всесвітньо відомих акторів, зокрема Баррі Пеппера ("Зелена миля", "Врятувати рядового Раяна") та Терренса Стампа ("Волл-стріт"). Серед відомих українських виконавців у картині задіяні Остап Ступка та Олександр Печериця. 

Іллєнко також повідомив, що картина буде повністю дубльована українською та вийде у вітчизняний прокат.

Sensiz ("Без тебе")

Український фільм "Без тебе" – це робота кримчанина Нарімана Алієва, яка буде представлена в програмі "Generation 14+" (фільми для підлітків). На Берлінале відбудеться світова прем'єра стрічки Алієва. 

Короткометражка Sensiz ("Без тебе") розповідає історію самотнього автомобіля, що їздить українськими просторами. Двоє хлопців ідуть відсвяткувати день народження їхнього старшого брата, утім плани руйнуються, коли їхня машина ламається. Сонце вже скоро зайде за обрій, а брати опинилися посеред забутого Богом місця без жодних шансів отримати допомогу від будь-кого. Тож вони вирішують йти далі пішки, аби бути разом зі своїм братом.

"За сніговою хуртовиною" (Beyond the Snowstorm)

У рамках секції "Перспектива німецького кіно" покажуть документальний фільм німецького режисера Левіна Петера. Це фільм-діалог між молодим режисером та його дідом, який згадує часи військової окупації України в 1943 році.

"Основна лінія фільму полягає у словах: "Земля – це пам'ять". Земля забирає загиблих, а разом з ними і їхні спогади. Виривання цих спогадів може змінити погляд на життя", - йдеться в програмі Берлінале.

"У 1943 році дід режисера Левіна Петера був солдатом окупаційної армії в Україні. Зараз він старий і живе, майже не контактуючи зі світом, у маленькій кімнаті в будинку престарілих. Одного разу Левін Петер знайшов у шафі свого діда фотоальбом. Гортаючи сторінку за сторінкою, Левін занурювався у війну та в окупаційне життя України. Останні фотографії зображували загадкові силуети людей у східному місті Маріуполь. Вони стали натхненням для цього фільму, який зосереджується на дискусії між дідом та онуком. Привиди того часу зв'язують все це з враженнями режисера про сучасну Україну. Спроби порозумітися сповнені суперечок про тіні, які ми називаємо пам'яттю".

"Одинадцятий" 

Документальна картина культового режисера Дзиґи Вертова 1928 року. Фільм присвячений успіхам першої п'ятилітки на Донбасі. Змонтований з кадрів радянської кінохроніки двадцятих років, фільм розповідає про будівництво соціалізму в Україні.

Одинадцятий рік радянської влади - період індустріалізації, зведення Дніпрогесу, інших гігантів індустрії. Показ фільму на цьогорічному кінофестивалі покликаний привернути увагу до минулого та майбутнього Донбасу – регіону, чий індустріальний потенціал був знищений війною з російськими окупантами.

Всі ці фільми будуть продемонстровані глядачам Берлінале, кількість яких щороку перевищує 400 тис. Однак презентація українського кінематографу на цьому не закінчується. Окремо українське кіно на Європейському кіноринку представляє національний стенд "Ukrainian film corner".

На стенді представлено каталог "Українські фільми 2015-2016", в якому зібрані найновіші вітчизняні різножанрові кінороботи. Серед них і вже готові фільми, і ті, що перебувають на стадії виробництва. 

Фото: Держкіно

Теги:
Читайте також:
Київ
0°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
20 квітня
07:40
Ексклюзив
На фото: Мітинг родичів полонених і зниклих безвісти 13.04.24
Проходять пекло на землі: як в Україні родичі розшукують безвісти зниклих воїнів
07:29
Оновлено
ЗСУ
Росія за добу війни в Україні втратила 8 танків, 20 артсистем і 750 військових, - Генштаб
07:19
Оновлено
Росія пожежа безпілотник війна з Росією
Атака дронів на РФ: У трьох областях РФ пошкоджено енергетичну інфраструктуру
07:04
Оновлено
збита ракета, Київ 9 травня
Вранці 20 квітня у Запоріжжі та Одесі пролунали вибухи
06:41
У Нідерландах спецслужба рекомендувала урядовим організаціям не користуватися Facebook
06:30
Зоран Міланович
У Хорватії суд заборонив президенту Мілановичу ставати прем’єр-міністром, якщо він переможе на виборах
06:19
На фото: система ППО
Здатність України збивати ворожі літаки в РФ не в змозі компенсувати критичний дефіцит української ППО, - ISW
05:34
Raiffeisen Bank
ЄЦБ вимагає у Raiffeisen Bank та UniCredit згорнути бізнес у Росії
05:06
Оновлено
Близький Схід Іран Ірак Сирія США
В Іраку прогримів потужний вибух на військовій базі: США та Ізраїль відкидають причетність
04:50
США ДНР кримінал окуповані території війна з Росією
У Донецьку військові РФ вбили американця, який воював за "ДНР" і займався пропагандою
04:22
Єнс Столтенберг
Україна має право збивати ворожі військові літаки у небі над РФ, – Столтенберг
03:54
Армія, Велика Британія
Міноборони Британії використало менше половини коштів фонду підтримки України, - Guardian
03:26
Німеччина туризм
На півдні Німеччини в Альпах відновили роботу гірськолижні курорти
02:20
КНДР повела випробування двох ракет, одна з них здатна нести ядерний заряд
01:52
Іран
Радар ППО: ABC News повідомили про ціль Ізраїлю під час удару по Ірану
00:56
Румунія, прапор Румунії
Росія обурилась забороною показу в кінотеатрах Румунії пропагандистських фільмів з РФ. Бухарест відповів
00:41
OPINION
Наталка Діденко
Скільки разів в Україну приходить весна?
00:35
Оновлено
Семен Єрьомін
Сили оборони ліквідували російського воєнкора-пропагандиста Єрьоміна
00:28
Лавров
Лавров назвав Швейцарію "відверто ворожою" до РФ державою
00:01
Марта Костюк, теніс
Костюк обіграла третю ракетку світу і вийшла у півфінал турніру WTA у Німеччині
2024, п'ятниця
19 квітня
23:43
Путін і Лавров
"РФ завжди надає перевагу переговорам, а не бійкам та війнам": фейки і маніпуляції за 19 квітня
23:42
Вірменія
Вірменія та Азербайджан почали демілітацію кордону: Єреван віддав кілька сіл. Там почались протести
23:08
Оновлено
обстріл, ППО
Росія атакує Сумщину ввечері 19 квітня
23:07
сша допомога Україні
У Білому домі заявили, що США "одразу ж" почнуть постачати зброю Україні після рішення конгресу
22:41
Начо, Реал, Ла Ліга
Капітан "Реала" прийняв доленосне рішення стосовно свого майбутнього
22:40
Поліція США - ілюстрація
У Нью-Йорку чоловік підпалив себе біля будівлі суду, де проходив розгляд справи Трампа
22:31
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
22:06
Оновлено
РФ атакувала ракетами порт "Південний" на Одещині: знищено продукцію для країн Азії та Африки
21:56
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Ми вже почали чути про перемогу України", - голова правління Інституту світової політики Шлінчак про переломний етап війни
21:50
Аналітика
Сергій Згурець, Василь Зима, телеведучі
Намагання ворога просунутися на Донеччині та в Запорізькій області. Воєнні підсумки тижня
21:49
Сенат США
Частина сенаторів закликає республіканців у Палаті представників відхилити стратегію Джонсона щодо України
21:26
Протест в Тбілісі
У Тбілісі поновились акції протестів проти закону про "іноагентів"
21:25
Еммануель Макрон
Ресурси Європи обмежені: Макрон заявив про неможливість побудувати в Україні систему ППО, як в Ізраїлі
21:03
Заблоковано дві сотні YouTube-каналів ворога: у ЦПД розповіли про боротьбу з пропагандою РФ у мережі
20:59
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Питання демобілізації потрібно вирішити терміново, - військовослужбовець ЗСУ Фірсов
20:56
Михайло Федоров
Мінцифра відзвітувала про роботу над еАкцизом. Деталі
20:18
зниклі безвісти
Україна розслідує 3,8 тис. злочинів російських військових проти дітей, - Лубінець
20:04
Пресреліз
"Голка" та Еспресо розпочали партнерство заради боротьби з корупцією
20:04
OPINION
Тетяна Вергелес
Карл Маркс підтримав би російський Telegram
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 786-го дня війни: Повітряні сили вперше збили носій крилатих ракет Ту-22М3, німецький виробник дронів відкрив завод в Україні
Більше новин