І вовки ситі, і вівці цілі. За що хочуть "покарати" топ-менеджера "Нафтогазу"

Розслідування заяв Абромавичуса закінчилося повісткою персонажу, який грав у скандалі лише епізодичну роль, пише Сергій Щербина

У середу Національне антикорупційне бюро оголосило підозру виконуючому обов'язки заступника голови НАК "Нафтогаз" Андрію Пасішнику. Детективи підозрюють його у скоєнні злочину за статтею 344 Кримінального кодексу - втручання в діяльність державного службовця.

Санкція статті передбачає штраф, арешт, обмеження або позбавлення волі на строк до двох років. Як заявили в прес-службі НАБУ, підозру планували вручити особисто Пасішнику 9 березня на допиті.

"Однак в ніч з 8 на 9 березня Андрій Пасішник повідомив детективу, що не зможе з'явитись у НАБУ раніше 1 квітня у зв'язку з терміновим від'їздом на лікування за кордон. Тому письмове повідомлення про підозру було відправлено поштою за місцем проживання Пасішника", - заявили в бюро.

У чому підозрюють менеджера "Нафтогазу"? У розробку НАБУ Пасішник потрапив за мотивами скандалу навколо заяви про відставку міністра економіки Айвараса Абромавичуса.

Чиновник повідомив громадськості, що йому нав'язують Пасішника в якості заступника, який займається питаннями "Нафтогазу". За цим нібито стоїть Ігор Кононенко, нардеп і близький партнер президента Петра Порошенка.

Після цієї заяви депутат від БПП Сергій Лещенко опублікував скріншоти листування Абромавічуса з Пасішником у месенджері Viber. Менеджер "Нафтогазу" нібито повідомив міністру, що пропозиція попрацювати у нього заступником надійшла від "команди Петра Олексійовича". Зокрема - від Кононенка.

У свою чергу Пасішник опублікував інші скріншоти листування, які свідчать про цілком дружнє спілкування з міністром економіки.

Коли НАБУ за заявою Абромавічуса почало розслідування, Пасішник ходив до детективів. "Листування дивилися з Айварасом на моєму телефоні, який я їм сам надав", - сказав тоді менеджер "Нафтогазу" агентству РБК-Україна.

Однак у середу ввечері в НАБУ повідомили, що детективи не отримували жодних скріншотів його розмови з Абромавічусом. "Як повідомив сам Пасішник, з технічних причин надати скріншоти не представляється можливим", - заявили у відомстві.

Щоб зрозуміти, що сталося, доречно нагадати, хто такий Андрій Пасішник.

Ця людина довгий час працювала в структурах групи компаній WOG, і навіть була помічником покійного власника цієї групи Ігоря Єремеєва. А після свого призначення на керівну посаду в "Нафтогазі" стала одним з "моторів" атаки влади на Ігоря Коломойського.

Пасішник брав активну участь у подіях навколо зміни керівництва державної "Укртранснафти" і напівдержавної "Укрнафти", менеджмент яких багато років контролювався "Приватом".

На одному із засідань наглядової ради "Укрнафти", куди прийшли і Пасішник, і Коломойський, олігарх накинувся на менеджера "Нафтогазу": "Ти чий представник? Кононенка, чи Єремєєва, чи Фірташа? Давайте приберемо нечленів наглядової ради з-за столу!"

До речі, на тому ж засіданні Коломойський сказав свій знаменитий афоризм з приводу Абромавічуса: "Мінекономіки некомпетентний. І мені все одно, звідки привезли цю мавпу - з Литви, чи звідки".

Чому це важливо? Наприкінці минулого року "Нафтогаз" було передано до сфери управління Міністерства економіки від Міністерства енергетики. Саме відомство Абромавічуса тепер курирує питання НАК. Точніше - профільний заступник міністра.

У свою чергу, "Нафтогаз" є акціонером і безпосередньо впливає на діяльність "Укрнафти" й "Укртранснафти" - перлин бізнес-імперії групи "Приват".

Наприклад, Пасішник наприкінці минулого року активно лобіював призначення главою "Укртранснафти" Миколи Гавриленка. З приводу нього Ігор Коломойський в інтерв'ю LB.ua говорив наступне:

"Гавриленко був молодшим партнером такого собі пана Адамовського. А у пана Адамовського був юристом (а зараз в бізнес-партнерах) пан Грановський. У всякому разі, по вкраденому в естонського бізнесмена "Скаймолу". А пан Грановський - підручний Кононенка. Права рука. Далі святих імен ми не промовляємо".

Ну а в лютому глава Мінекономіки Абромавічус заявив, що Кононенко лобіює Пасішника профільним заступником з питань НАК і, як наслідок, "Укрнафти" і "Укртранснафти".

При тому політичний скандал через слова Абромавічуса вирував саме навколо персони президентського партнера Ігоря Кононенка. Пасішник у ньому грав лише епізодичну роль.

Представники "Антикорупційної платформи" в БПП навіть вимагали, щоб Ігор Віталійович склав депутатський мандат через підозри в корупції. Чого, правда, так і не сталося, а Кононенко відбувся лише тимчасовим складенням повноважень заступника голови фракції БПП.

НАБУ голосно взялося розслідувати заяви Абромавічуса, Кононенка навіть викликали на допити. Але вчора підозру вліпили Пасішнику, який оперативно виїхав з України.

Ця подія дивним чином збіглася з візитом в Україну Ігоря Коломойського і його активними переговорами з лідерами держави, зокрема - з Петром Порошенком. А також з інформацією про можливе призначення першим віце-прем'єром з портфелем міністра економіки нинішнього глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна, багаторічного партнера "приватівців".

Складається враження, що конфлікт між "святими іменами" і Коломойським або вирішується, або буде заморожений. Але ж таку гучну заяву Абромавічуса не можна залишити без уваги. Особливо з огляду на віру прогресивної громадськості в справедливе НАБУ, яке всіх корупціонерів переможе.

Ось до справи Абромавічус-Кононенко і "пришили" скріншоти з Vibera, запідозривши по 344-й статті другорядного персонажа політичного скандалу, який оперативно виїхав лікуватися за кордон. І вовки ситі, і вівці цілі.

Чим, правда, це все відрізняється від стандартної і давно відпрацьованої процедури слідства по-українськи - загадка.