Поліський клондайк. Як бурштинова мафія "вимиває" мільярди з бюджету України

Українська влада інсценує боротьбу з незаконним видобутком бурштину, тим часом "Бурштинна народна республіка" спокійно процвітає

Поліський клондайк

За офіційними даними, Україна займає друге місце в світі за запасами бурштину. Після того, як ціна на каміння зросла майже втричі, "бурштинна" лихоманка в Рівненській, Волинській та Житомирській областях сягнула величезних масштабів.

На так званих "клондайках" Полісся працюють цілими родинами, часто діти ходять на кар’єр замість школи. До намивання бурштину хоч якимось чином причетні майже всі місцеві.

Цікавий приклад: Наприкінці минулого року СБУ впіймала підпільну бригаду бурштинокопачів, організатором якої виявився місцевий священик. Він залучив до цієї справи свого родича і парафіяльного старосту. У батюшки при обшуку виявили 70 кг відбірного каміння, яке на чорному ринку коштує близько 5 млн грн.

Бурштинокопачі навіть створили спільноту "Клондайк" у соцмережі ВКонтакте, в якій вихваляються своїми нелегальними заробітками. 

фото: Спільнота "Клондайк" ВКонтакте

В Україні щорічно незаконно видобувають 120-300 тон бурштину. А законний видобуток підприємствами, що мають відповідні ліцензії, у 2015 році становив лише 4 тони. Тільки за чорновими підрахунками, обсяг тіньового ринку становить $230-300 млн.

Завідувач відділом Інституту геологічних наук України Леонід Галицький під час круглого столу, присвяченого проблемі незаконного видобутку бурштину взагалі, повідомив, що в Україні 15 000 тон прогнозних ресурсів і 300 тон промислових запасів, які можуть давати державі $3 млрд на рік.

Зараз надходження до бюджету є мізерними. Все пояснюється просто - держави Україна на землях бурштину взагалі не існує. Недарма про ці регіони часто говорять як про "Бурштинну народну республіку" – настільки вони неконтрольовані, та і аналогія з шахтами-копанками Донбасу чітко простежується.

Періодично у ЗМІ з’являються новини про черговий перерозподіл влади із масовими бійками та стріляниною серед бурштиношукачів. Тут головує місцевий криміналітет з усіма його характерними ознаками.

Чорні старателі видобувають бурштин двома кустарними способами. Перший технологічно найпростіший – взяти лопату і копати в лісі величезні 10-метрові ями, просіваючи пісок. Однак це фізично важко і масштаби, прямо кажучи, не промислові.

Найпоширеніший спосіб видобутку бурштину зараз – намивання з допомогою мотопомп. Метод дуже простий: в яму під великим напором закачується вода, вимивається ґрунт, при цьому потоки бруду виносять легкий бурштин на поверхню.

За розповідями старателів, суми "плати за дозвіл" місцевій мафії складають від $200-300 до $1000 щодня. В "грибних" місцях за ніч одна мотопомпа добуває до 15 кг бурштину . Щодо вартості каміння, то найдрібніше зазвичай коштує від $350 за кг, ціна великого може сягати $5 тисяч за кг.

Фактично робота бурштинокопача - це авантюра на "як пощастить". Тут можна заробити від пари сотень гривень до 10-20 тисяч гривень на день.

Показова боротьба 

Держава фактично не регулює видобуток бурштину. Держгеонадра повідомили, що на сьогодні діють лише 6 спецдозволів на видобуток бурштину, 4 з яких мають державні компанії. Офіційно в 2015 році від сплати за ренту надійшло 50 тис грн. У той же час у бюджеті на 2016 рік було закладено амбітні 1,5 млрд гривень надходжень від легального видобутку цього каміння, але підґрунтя і механізми для цього наразі не зрозумілі.

Навесні минулого року у Верховній Раді в першому читанні був прийнятий законопроект № 1351-1 "Про особ­ли­­вості видобутку бур­ш­тину-сирцю на родовищах, які не мають промислового значення".

Згідно із законопроектом, спеціальні дозволи на користування бурштиноносними надрами видаватимуть обласні ради за заявою претендента. Перелік необхідних документів та порядок їх розгляду затверджуватиме також облрада. Крім того законопроект передбачає створення комунальних підприємств-монополістів, які отримуватимуть земельні ділянки на 20 років. У свою чергу вони видаватимуть цю землю на 5 років приватним компаніям.

Крім того, видобування, зберігання, транспортування та реалізацію бурштину планують здійснювати без спеціальної ліцензії.

З моменту попереднього прийняття законопроекту в квітні 2015 року, він перебуває на доопрацюванні і чекає на друге читання. Коли воно відбудеться - достеменно не відомо.

На сьогодні максимальне покарання, яке отримують нелегальні старателі, - це умовний термін або штраф у 6 тисяч гривень. Зрозуміло, що це ніщо у порівнянні з перспективами намити пару сотень доларів на день. При чому часто суд навіть повертає бурштиношукачам вилучену помпу або екскаватор.

На думку заступника міністра екології та природних ресурсів Світлани Коломієць, щоб вирішити проблему, в першу чергу потрібно на законодавчому рівні посилити кримінальну відповідальність за незаконний видобуток - "лише позбавлення волі, без альтернативної санкції у вигляді штрафу або значне збільшення штрафів", вважає заступник міністра.

Також вона вважає, що необхідно передбачити конфіскацію знарядь незаконного добування (мотопомп, екскаваторів) з обов'язковим подальшим їх знищенням.

відео Автомайдан

До боротьби з клондайками бурштину долучився і президент України Петро Порошенко. Майже рік тому він дав силовикам два тижні для ліквідації нелегального видобутку бурштину. "90% бурштину в Україні видобувається нелегально за "кришуванням" правоохоронних органів. Під’їду без охорони на одну з трьох західних областей і покажу, яким чином і хто "кришує" беззаконня!", - написав Порошенко у Facebook. До сьогодні президент так і не з'явився на жодному з родовищ.  

Намивання місячних пейзажів

Чорні старателі, копаючи та продаючи бурштин, не тільки вимивають із країни мільярди доларів щорічно. Проблема значно масштабніша. Технологія мотопомп передбачає цілковите знищення дерев над місцем залягання бурштину. Крім рослинності, повністю знищується увесь родючий ґрунт. Місце видобутку спочатку перетворюється на болото, пізніше взагалі на "місячний ландшафт".

Кустарний метод видобутку за допомогою лопат і мотопомп дозволяє добути тільки 20% від реальних запасів, за оцінками геологів ще 80% просто втрачаються. Повторний видобуток бурштину після помп вважається технічно неможливим. Більш того, далеко не кожна намита яма дає бурштин, адже нелегальні копачі не проводять геологічну розвідку, яка є доволі коштовним процесом. 

фото Автомайдан

За даними Держлісагентства, 3,5 тис. га лісу постраждало внаслідок незаконного копання. Насправді ж фактично пошкоджених площ в рази більше.

Всі експерти одноголосно говорять: для того, щоб врятувати ексосистему, треба проводити рекультивацію - послідовно повернути всі шари ґрунту назад, висадити дерева, а видобуток мотопомпами взагалі заборонити на рівні законодавства. Однак рекультивація - це процес дуже коштовний. Її вартість оцінюється в мільйони гривень, які ніхто на наступний рік в бюджет не закладав. 

Зрозуміло, що просто заборонити місцевим жителям копати бурштин неможливо. Для багатьох жителів Полісся – це єдине джерело грошей для існування. А ось легалізувати видобуток, зробити схему простою, законною і зручною – це саме той напрямок, в якому треба рухатись. На жаль, попри всі гучні обіцянки зверху, "Бурштинна народна республіка" продовжує процвітати, годуючи місцеву мафію та знищуючи родючі землі та хвойні ліси.