Новий формат блокади Криму. Як активісти відбиватимуть півострів

Учасники блокади Криму тепер офіційно контролюватимуть адмінкордон із Кримом

З 28 березня активісти почнуть офіційне чергування на адмінкордоні з Кримом. Учасники блокади півострову пройшли спецпідготовку для співпраці з українськими прикордонниками для несення служби в складі об'єднання "Аскер".

Речник Держприкордонслужби України Олег Слободян у коментарі "Радіо Свобода" повідомив, що заліки за результатами склали 33 із 60 активістів громадського об'єднання. 

Всіх активістів розподілили між трьома пунктами пропуску – "Каланчак", "Чаплинка" і "Чонгар". За словами Слободяна, "Аскер" не втручатиметься в роботу контрольних служб.

Голова штабу акції з блокади Криму Ленур Іслямов розповів Еспресо.TV, що громадське об'єднання контролюватиме дотримання українських законів на адмінкордоні з півостровом.

"Ці люди готувалися, складали іспити і від сьогодні офіційно можуть перебувати на адмінкордоні і стежити за виконанням постанови Кабміну", - сказав Іслямов.

За його словами, функції активістів полягатимуть у спостереженні за дотриманням постанови Кабміну №1035 про обмеження поставок до Криму, і щоб "ніякий прикордонник не зміг її порушити".

"Але ця постанова є не дуже коректною до громадян України, які хочуть вивезти свої речі або хочуть завезти їх. Тому наразі працюємо над удосконаленням постанови, і згодом вийде її оновлення", - додав Іслямов.

"ІДІЛ" на кордоні

Своєю чергою "глава Криму" Сергій Аксьонов закликав жителів півострова не перетинати адмінкордон із материковою Україною, а їхати через Ростовську область.

А так званий віце-спікер кримської "Держради" Андрій Козенко взагалі почав залякувати жителів Криму і порадив перетинати адмінкордон "у разі крайньої необхідності".

"Це все одно що ІДІЛівців залучити до патрулювання аеропортів і вокзалів", - написав він  у своєму Facebook.

Торгівля на крові

20 вересня 2015 року лідери кримських татар оголосили про початок безстрокової акції із блокування вантажного транспорту з продуктами і товарами, що прямує до Криму. У ЗМІ акцію прозвали "продовольчою блокадою".

Згодом, 12 жовтня, акція розширилась і вже полягала в блокуванні не лише транспортних перевезень, а й електропостачання в окупований Крим. Тоді активісти відключали анексований півострів від світла шляхом підриву електроопор.

Згідно з даними Державної служби статистики України, вивезення товарів із вільної економічної зони "Крим" на територію материкової України в жовтні 2015 року практично не було, тоді як у вересні його обсяг становив $2,5 млн.

У грудні Кабмін оприлюднив постанову №1035 про обмеження поставок до Криму, яка поширюється на період тимчасової окупації на поставки товарів за винятком особистих речей громадян, що переміщуються у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі, та соціально значущих продуктів харчування, сумарна вартість яких не перевищує еквівалент 10 тис. грн, а сумарна вага – не більше 50 кг на одну особу.

Ленур Іслямов наголосив, що головною метою акції, яка розпочалася з вересня, є повернення Криму.

"Європа нас без Криму і без Донбасу не прийме. Ми не дамо можливості Україні забути про Крим, не дамо можливості торгувати на крові", - сказав Іслямов.