Перехід на "зелений". Як світ лікується від нафтозалежності

Епоха нафти добігає кінця. Чому Україні вже потрібно перейти на зелену енергетику

Коли закінчиться нафта

Останніми десятиліттями всерйоз лунають апокаліптичні заяви енергетичних чиновників та експертів про швидке закінчення світових запасів нафти. Зазвичай мова йде про найближчі 30-50 років. Прогноз виглядає цілком життєздатним, оскільки нафта є непоновлювальним ресурсом - рано чи пізно її запас вичерпається.

Скільки ще залишилося нафти в надрах Землі точно не знає ніхто, відомий лише обсяг розвіданих родовищ - про їх швидке закінчення зазвичай і йде мова.

Дефіцит вуглеводнів може спровокувати гострий брак необхідних для життєдіяльності людства ресурсів. Тому більшість розвинених країн робить усе можливе, аби відмовитись від нафти раніше, аніж вона закінчиться.

Днями Фонд сім'ї Рокфеллерів оголосив, що хоче якнайшвидше позбутися активів у всіх вугільних і нафтових компаніях, в тому числі в найбільшій нафтовій компанії ExxonMobil. У Фонді назвали такі інвестиції невигідними і неетичними.

Як пише Reuters, хоча інвестиції Фонду з активами в $130 млн у вугільні компанії і в розробку нафтових пісків в Канаді порівняно невеликі, рішення є знаковим, оскільки століття тому Джон Рокфеллер створив свою імперію в компанії Standard Oil, попередниці ExxonMobil.

Саудівська Аравія в тренді

Показова в цьому випадку позиція Саудівської Аравії, яка є найбільшим експортером нафти у світі і найвпливовішим гравцем на ринку.

На початку 2015 року країна заявила масштабний план звільнення від нафтової залежності. Саудити хочуть перебудувати економіку на інші галузі: розвиток інформаційних технологій, охорону здоров'я, туризм.

Через обвал цін на вуглеводні країна зіткнулася з масштабним дефіцитом бюджету - $100 млрд. Тоді влада назвала це "найбільшим економічним викликом для королівства за десятиліття".

Днями з’явилось інше підтвердження, що наміри диверсифікувати економіку в країні досить серйозні. Міністр нафти Аль-Наїмі, повідомив, що королівство не тільки планує відмовитися від нафти як головного джерела доходів і ресурсу енергозабезпечення, а також зосереджується на поновлюваних джерелах енергії. 

Чиновник назвав Саудівську Аравію ідеальною для відновлювальної енергетики – в королівстві надлишок сонячного світла, велика кількість невикористаних територій, піску. 

Деякі експерти поставили під сумнів амбітний план Саудівської Аравії. Мовляв, в країні відсутня культура підприємництва, домінує традиціоналізм у соціальних відносинах, а держава займає занадто жорстку позицію в економіці.

Експерти звичайно мають право на скептицизм. Але те, що країна-нафтовий гігант принаймні декларує перехід на зелені види енергетики вже само по собі констатує глобальні зміни на ринку.

Росія в антитренді

Заяви Саудівської Аравії про намір зіскочити з "нафтової голки" співпали з важливою новиною у іншій залежній від вуглеводнів країні.

Міністр природних ресурсів Росії Сергій Донський заявив, що запасів нафти в РФ вистачить всього на 28 років.

Він зазначив, що видобуток нафти буде знижуватися до 2020 року, а до 2044 року нафта в Росії може закінчитися зовсім. Для усвідомлення важливості новини треба пам’ятати, що російський федеральний бюджет майже на половину залежить від експорту вуглеводнів.

Однак, як пояснив цей прогноз енергетичний експерт Михайло Крутихін для Собеседник.Ru, міністр скоріш за все мав на увазі запаси нафти, які вигідно добувати при нинішніх цінах. В такому випадку експерт назвав сценарій міністра надто оптимістичним.

За його прогнозами комерційно вигідної нафти Росії вистачить приблизно на 17 років. У найближчі два роки старі родовища почнуть вичерпуватися і бюджет опиниться на голодному пайку.

Наразі відомо, що 70% нафти в родовищах Росії – це так звана важковидобувна сировина. Собівартість такої нафти буде дуже високою - приблизно $80 за барель. Виходить в цілому нафти багато, а комерційної, яку можна розробляти при нинішніх цінах, залишилося мало, пояснює експерт.

Як пояснює енергетичний експерт Іван Надєїн, Росія знаходиться позаду тренду переходу світу на екологічні види енергії.

"Кремль робить всю ставку на газ та нафту. Наприклад, стратегія того ж "Газпрому" йде у розріз світового тренду відновлювальної енергії. Натомість вони роблять все для максимального збільшення ціни на нафту і газ", - розповів він Еспресо.TV.

Вилікуватись від залежності

На сьогодні відновлювані джерела енергії забезпечують близько 19% енергоспоживання в світі.

За друге півріччя 2015 року відбулися значні зміни у цінах на поновлювальні джерела енергії і викопні види палива.

Згідно дослідження Bloomberg New Energy Finance морський вітер і сонячні батареї - найпоширеніші джерела зеленої енергії. Обидва впали в ціні минулого року, в той час як витрати на газові та вугільні електростанції ростуть.

Так, вартість електроенергії для берегового вітру впала з $85 за МВт в перше півріччя 2015 року до $83 у другій половині, в той час як вартість для кремнієвих панелей впала з $129 до $122. Паралельно ціна електроенергії для вугільної генерації збільшилася з $80 за МВт до $91 в середньому в світі.

Наприклад, у Великій Британії і Німеччині морський вітер повністю економічно конкурентоспроможний порівняно з газовою та вугільною генерацією.

Hywind - це перша в світі вітряна електростанція на воді на північний схід від Шотландії. Вона зможе виробляти достатньо енергії для 20,000 будинків. Її повноцінний запуск запланований на 2017 рік.

Найкрупнішими виробниками "зеленої" енергії є 7 країн, сумарні потужності яких складають 71,5% світових. Це Китай, США, Німеччина, Італія, Іспанія, Японія, Індія.

Цікавим прикладом є Австрія. Країна сьогодні отримує 75% енергії з відновлюваних джерел і лише 25% - з викопних видів палива. Більш того, її невеличка провінція Нижня Австрія з 2015 року генерує 100% своєї енергії за допомогою відновлювальної енергії, вітро-, гідроелектростанцій, сонячних панелей.

Також повністю відмовилася від викопного палива і Коста-Ріка, 5-мільйонна країна в Центральній Америці. ЇЇ електростанції, які працюють завдяки воді, сонцю й вітру, повністю забезпечили її потреби в енергії.

"Зелений тренд" також активно просувають у США. На сьогоднішній день в країні вже існує три міста, які повністю перейшли на відновлювану енергетику – це  Аспен, Бурлінгтон, Вермонт.

В найближчі десятиліття повністю планує перейти на зелену енергію Данія, Ісландія, Шотландія, Мальдіви.

Не варто забувати і про електромобілі, які перестали бути чудом техніки та стрімко увірвались у загальний побут. Так, весь модельний ряд Volvo буде представлений в електричному або гібридному вигляді у найближчі кілька років. Аналогічну обіцянку дали Volkswagen та BMW.

Нідерланди, Норвегія, Великобританія, Німеччина та 8 штатів США долучились до ZEV (Альянс, що підтримує автомобілі з нульовими викидами СО2). Країни працюють над ідеєю заборони автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння до 2050 року.

"Незелена" Україна

В кінці 2015 року 196 держав підписали міжнародну екологічну угоду на Паризькому кліматичному саміті. Головною метою якої є повна відмова від традиційних видів палива вже в другій половині 21 століття. Україна також підписала документ та офіційно задекларувала перехід на екологічний тренд в енергетиці.

На 1 січня 2015 року встановлена потужність "зелених" об'єктів енергетики в Україні становила 1,46 МВт. Це менше 2% від загальної української енергетики і в сто разів менше, ніж у світового лідера - Китаю.

Країна прийняла до 2020 року національний план з відновлювальної енергетики, в якому зобов’язалась підняти цей відсоток до 11 від загального балансу. 

"Для України це досить амбітний план. Адже наша країна є одним із найбільших споживачів енергії в світі по відношенню до ВВП. Тому це справжній виклик", - пояснює енергетичний експерт Надєїн.

За даними Bloomberg, для досягнення у 2020 році 11-відсоткової частки зеленої енергії Україні потрібно залучити $15 млрд інвестицій.

Треба бути готовими, що альтернативна енергія – це недешевий ресурс, велика інвестиція, яку ще потрібно знайти. Однак, Україні все одно доведеться побороти залежність від вуглеводнів. Сьогодні лише питання часу, коли саме нам вдасться наздогнати світ, що рішуче відмовляється від спалення рештків динозаврів на користь чистої енергетики.