"Шахтар" – "Брага". Як Луческу зробив обережний крок до півфіналу Ліги Європи

Дмитро Марценишин
8 квітня, 2016 п'ятниця
08:27

У першому чвертьфінальному матчі Ліги Європи "Шахтар" переміг "Брагу" 2:1, завдяки вірно обраній тренером донеччан Мірчею Луческу захисній тактиці

Чому "Шахтар" вважали фаворитом

Після жеребкування чвертьфіналу Ліги Європи побутувала думка, що "Шахтарю" пощастило з суперником. Донеччани уникнули зустрічей з іспанськими "Атлетиком", "Вільярреалом", "Севільєю", англійським "Ліверпулем" та німецькою "Борусією" з Дортмунду.

Натомість опонентом команди Мірчі Луческу стала скромна португальська "Брага", яку "Шахтар" двічі переміг на груповому етапі Ліги чемпіонів 2010/11 – 2:0 та 3:0. Команда, яка точно не виглядала сильнішою за двох попередніх конкурентів донеччан по Лізі Європи – німецький "Шальке" та бельгійський "Андерлехта".

Що могло стати донеччанам на перепоні

Втім загальний оптимізм ховав у собі і певну загрозу. Футболісти "Шахтаря" могли заспокоїтися та недооцінити суперника. А португальці, між тим, у 1/8 фіналу не залишили шансів нашпигованому "зірками" турецькому "Фенербахче" (0:1, 4:1), з перемоги над яким у кваліфікації Ліги чемпіонів (0:0: 3:0), розпочинав свою нинішню єврокубкову кампанію й донецький клуб.

Були у Луческу й кадрові проблеми у обороні. Через дискваліфікацію не міг грати основний центральний захисник Олександр Кучер. Участь у матчі його колеги по амплуа - Ярослава Ракицького була перед питанням через ушкодження. А травмовані ліві захисники В'ячеслав Шевчук та Марсіу Азеведу зробили на цьому фланзі безальтернативною кандидатуру Ісмаїлі. Бразильця, який свою європейську кар'єру розпочинав у Португалії, а у 2012 – 2013 роках грав саме за "Брагу".

Яку тактику обрав Луческу

Якщо за багато попередніх сезонів звичною для "Шахтаря" стала гра з позиції сили і зі ставкою на атаку, то у цього року донеччани демонструють, що вони можуть бути тактично гнучкими.

От і цього разу Мірча Луческу вирішив віддати ініціативу "Бразі", яка з перших хвилин матчу встановила контроль над м’ячем і примусила гостей захищатися великими силами. Втім "Шахтар" не просто оборонявся, а був схожий на пружину, готову у будь-який момент розтиснутись для контратаки.

Замисел тренера був зрозумілий, тільки от з його реалізацією виникли певні проблеми. Донеччанам забракло у опорній зоні гравця, який би своєчасним та точним пасом забезпечив швидкий перехід від оборони до атаки.

Де у "гірників" виникли проблеми

Тарас Степаненко та Максим Малишев, які діяли у центрі поля, вкотре підтвердили репутацію футболістів, які більш вправно діють під час руйнування чужих комбінацій, ніж при створенні власних.

Але й при захисних діях у четвер до дуету опорних хавбеків виникли питання. Лише у першому таймі вони тричі програли боротьбу на підступах до свого штрафного майданчика та дозволили футболістам "Браги" завдати небезпечних ударів, після яких "Шахтар" довелося рятувати голкіперу Андрію П'ятову.

Виправдалися й побоювання стосовно надійності експериментального центру оборони, де разом з Ярославом Ракицьким діяв резервіст Іван Ордець. Він постійно помилявся позиційно та не встигав повертатися назад під час швидких атак суперника. На щастя донеччан, невдаху встигали страхувати партнери по команді – Даріо Срна, Степаненко та Ракицький.

До чого призвели нестандартні ходи

За таких умов усі сподівання були на індивідуальну майстерність футболістів "Шахтаря". Передовсім на швидкість та дриблінг Тайсона. Втім бразилець виявився щільно затиснутий у лещата, адже господарі діяли на полі компактно та дисципліновано і не давали простору суперникам.

У португальський порядок хаос вдалося внести Віктору Коваленку. Спочатку він пішов на загострення та заробив штрафний удар. А наприкінці першого тайму несподівано змістився на правий фланг і влаштував там справжню паніку серед футболістів "Браги", вивівши на ударну позицію Марлоса. Але бразилець почав зволікати і втратив нагоду пробити, заробивши лише кутовий.

Втім саме подача від прапорця стала у підсумку гольовою. Португальці залишили поблизу свого воротарського майданчика без опіки Ярослава Ракицького, який увігнав м’яча у сітку та вивів "Шахтар" вперед – 1:0.

Як перший гол змінив гру

Після того, як рахунок було відкрито, події на полі почали розгортатися значно жвавіше. "Брага" була вимушена діяти більш авантюрно, адже після пропущеного вдома голу португальцям було необхідно відіграватися.

"Шахтар" завдяки цьому отримав жадані вільні зони в обороні суперника, що дало змогу розгортати контратаки та виправдати тактичний вибір Луческу.

На 75-й хвилині "Шахтар" організував взірцеву стрімку багатоходівку, яку розпочав від свої воріт Андрій П'ятов, на правому фланзі продовжив Даріо Срна, підхопив Марлос, простріл якого закинув Факундо Ферерйра, елегантно перекинувши м'яч через голкіпера.

"Бразі" на 89-й хвилині вдалося один гол відіграти. Уілсон Едуарду після флангового пострілу виграв позиційну боротьбу у Ордеця, та головою вразив ворота.

Чого чекати від повторного матчу

Забитий португальцями гол залишив живою інтригу у повторному матчі, який відбудеться 14 квітня у Львові.

Тим більше, що Мірчі Луческу за тиждень знову доведеться експериментувати у центрі оборони. У Бразі жовту карточку заробив Ярослав Ракицький, який пропустить зустріч з португальцями та не зможе сформувати звичний дует з Олександром Кучером, який вже відбув дискваліфікацію.

Втім підсумковий результат першого матчу – 2:1 на користь донеччан дозволяє їм з впевненість дивитися у майбутнє. Обережний крок до півфіналу Ліги Європи "Шахтар" у Португалії зробив.