Солодкий транзит. Що означає чергова заборона Росії українських цукерок

Що втратить Україна через заборону Росією транзиту вітчизняних кондитерських виробів

У суботу, 9 квітня, митниця Росії повідомила про заборону транзиту українських кондитерських виробів територією РФ. При цьому митники знімають із себе відповідальність, вказуючи пальцем на "Росспоживнагляд" – саме звідти прийшов лист про невідповідність українських солодощів російським стандартам.

Ще до офіційного рішення "Росспоживнагляду" в асоціації "Укркондпром" повідомили про блокування українських вантажів в Росії. Так, були затримані вантажівки, які прямували до Грузії, Азербайджану та країн Середньої Азії.

Проблеми із транзитом через Росію почалися ще на початку року. Це була так звана "гібридна відповідь" Москви на запровадження режиму вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Що не так з цукерками

Як пояснив Еспресо.TV голова асоціації "Укркондпром" Олександр Балдинюк, в продукції двох українських кондитерських фабрик ніби-то знайшли невідповідність реальної споживчої цінності зазначеній на етикетці.

Очікувано нікому з представників української сторони цих перевірок не показали. Примітно, що при цьому був заборонений транзит всіх українських солодощів, а не лише товарів цих двох фабрик.

Наразі дивуватись відсутності логіки в діях "Росспоживнагляду" не доводиться. Відомство славиться своїми непередбачуваними рішеннями і вже неодноразово запроваджувало заборони, керуючись абсурдними причинами.

Тут виникає інше, логічне питання: яким чином український транзит в треті країни стосується відомства, яке має опікуватися лише безпекою російських споживачів?

Голова асоціації "Укркондпрому" наголосив, що ніякої санітарної шкоди "транзитні" українські солодощі принести росіянам не можуть.

"Всі товари через Росію йдуть запломбованими в закритих вагонах. Ніякої загрози вони не несуть. Тут треба говорити не про російський транзит чи регулювання, це - виключно гібридна війна проти України", - пояснює Балдинюк.

Що втрачаємо

Кондитерські вироби є одним із головних товарів в українському експорті переробленої харчової продукції. З України солодощі зазвичай йдуть транзитом через Росію до країн Середньої Азії, в Монголію, Китай на Південний Кавказ.

Голова "Укркондпрому" пояснив, що в разі продовження заборони на транзит наслідки для України будуть болючими.

Втрати через заборону транзиту складуть приблизно $200 млн та 150 тисяч тон продукції на рік. На сьогодні це орієнтовно 64% від усього нашого кондитерського експорту, констатує Балдинюк.

Крім того, не варто забувати, що втрати експорту одразу потягнуть за собою і втрати у суміжних галузях. Так, Балдинюк прогнозує, що приблизно 70 тисяч тон цукру та 40-50 тисяч тон борошна не буде реалізовано в Україні для виробництва кондитерської продукції.

Крім того, навіть якщо через деякий час Росія вчергове передумає і відновить український транзит своєю територією, деякі закордонні покупці будуть втрачені безповоротно - заміщення на ринку зазвичай відбувається дуже швидко.

"Світовий досвід показує, що купити товар набагато легше, ніж продати. Якщо українські виробники втратять ринок, то в цих країнах швидко відбудеться заміщення українських товарів і потім, коли будуть зняті обмеження, відновити ринок буде дуже важко", - коментує екс-заступник міністра інфраструктури Олександр Кава.

Шляхи в обхід

Росія не вперше використовує транзитні блокади як інструмент у війні проти України. Єдиний спосіб роззброїти Москву – забезпечити та налагодити поставку продукції альтернативним маршрутом через паромні переправи Чорним та Каспійським морями.

Так, у другій половині 2015 року урядом велись переговори з Азербайджаном і Грузією про налагодження постійно діючого маршруту до країн Центральної Азії.

"Доставка через Каспійське і Чорне моря цілком реальні. Щотижня відправляються кілька поромів з Іллічівська в напрямку Поті і Батумі, за якими можна перевозити вантажі. Сполучення між Азербайджаном і Казахстаном відбувається кілька разів на добу", – коментує Олександр Кава.

Однак всі експерти наголошують, що хоча альтернативні маршрути можна використовувати вже зараз, доставка ними виходить надто дорогою. Це автоматично призводить до удорожчання українських продуктів на іноземних ринках і вони стають неконкурентоспроможними.

"Якщо зараз прийняти за основу паромний транзит, то по деяких адресах цей тариф вдвічі перевищує вартість транспортування територією Росії. Так, витрати на перевезення одного ізотермічного вагону до Баку через Росію складають $4,8 тис., через пором – $7,3 тис.", - пояснює Балдинюк.

За його словами, виробники вже зараз намагаються везти свої товари через Чорне море, однак стикаються з відмовою покупців від контрактів – ті просто не можуть покрити такі високі транспортні витрати.

Тобто зараз для українського уряду та виробників актуальні два варіанти розвитку подій: або шукати шляхи оптимізації доставки в обхід Росії, або й надалі залишатись заручниками "Росспоживнагляду".