live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Президент для двох коаліцій

За підсумками сьогоднішніх голосувань у Верховній Раді сформувалися дві коаліції - коаліція збереження парламенту і коаліція дострокових виборів

До першої коаліції входять БПП і "Народний фронт". Обидві політичні сили прагнуть зберегти парламент просто тому, що у них сьогодні немає жодних шансів для повторення результатів, що вони їх досягли на попередніх виборах.

І ще невідомо, для кого це більшою мірою шлях в нікуди - для Арсенія Яценюка і його соратників, які можуть опинитися поза парламентом або у складі маленької фракції або для Петра Порошенка, який ризикує стати президентом без фракції, а значить - без влади.

Адже приклад Віктора Ющенка для глави держави дуже показовий. Друга коаліція - це навіть не опозиція. Це просто коаліція дострокових виборів. Її учасники сьогодні думають не про неефективність або ефективність влади, а про те, як їм цих виборів домогтися.

У цю коаліцію об'єдналися "Батьківщина", "Самопоміч", "Опозиційний блок", радикали і частина БПП, яка розраховує в разі дострокових виборів потрапити в парламент за допомогою бренда Саакашвілі.

Кожна з цих політичних сил - можливий переможець дострокових виборів. Юлія Тимошенко, крім того, може розраховувати, що дострокові вибори в Раду стануть прологом для дострокових виборів президента, на яких лідер "Батьківщини" може взяти реванш за поразки у 2010 і 2014 роках.

При цьому Тимошенко вже зараз може починати переговори з кимось з потенційних партнерів, обіцяючи йому посаду прем'єра в обмін на підтримку її президентських амбіцій. Для Саакашвілі і в меншій мірі для Садового це може бути привабливий тандем.

Далі - нюанси завтрашнього дня, які можуть кардинально змінити цю картину. У міру зростання рейтингу "Народного фронту" і падіння рейтингу БПП - це практично неминучі процеси після формування уряду Гройсмана. "Народний фронт" може переміщатися з коаліції збереження парламенту в коаліцію дострокових виборів з метою повернення собі рівня впливу, втраченого після відставки Яценюка.

При цьому одна або дві партії "дострокової коаліції", рейтинг яких почне знижуватися, можуть бути притягнуті до коаліції збереження парламенту - тобто діючу коаліцію - щоб не дати "Народному фронту" лякати президента своїм виходом з її складу.

Але і в поведінці президента будуть особливості, яких зараз не видно неозброєним оком.


Вся справа в тому, що президент - це не БПП і історія з призначенням прем'єром Володимира Гройсмана це в черговий раз довела. Президент - це президент і він може спиратися на різні політичні сили, які можуть презентувати себе як опозиційні, а по суті бути прикриттям його власного впливу.


На дострокових виборах Порошенко може ставити вже не на БПП, а на проект Саакашвілі - тобто сам він від підтримки партії, яку затаврують як "партію номенклатури" перейде до підтримки "партії справжніх реформаторів", яка і забезпечить його інтереси в новому парламенті.

Щоб зрозуміти, наскільки можна здійснити у майбутньому такий план, необхідно буде стежити за грою самого Саакашвілі і його соратників - якщо зараз колишній президент Грузії перейде до жорсткої критики БПП і уряду, не зачіпаючи при цьому президента і (про всяк випадок) нового прем'єра - значить, у Порошенка визрів запасний план.

І значить, президент - як це не парадоксально прозвучить - однією ногою в коаліції збереження парламенту разом зі своїми соратниками по БПП, а іншою - в коаліції дострокових виборів разом з іншими своїми соратниками по БПП і потенційною "командою Саакашвілі".

І саме тому він може з чистою совістю сказати, що простягає руку обом частинам парламенту. Легко протягнути руку, коли ти поставив ноги. Президенту в цій ситуації найважче, звичайно - не зрозуміло, як довго можна простояти в такому незвичайному положенні. Але це - гра.

Поки інтереси глави держави збігаються з інтересами обох коаліцій і вони, не усвідомлюючи того, кожна грають на його користь, він для опонентів невразливий.

новини партнерів

17 жовтня, 2018 середа

16 жовтня, 2018 вівторок

17 жовтня, 2018 середа

16 жовтня, 2018 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати