Представник Пентагону: Санкції для Росії триватимуть, поки Україна не відновить контроль над кордоном

Відповідальний за співпрацю з Україною заступник Уповноваженого Міноборони США Майкл Карпентер в інтерв'ю Еспресо розповів, чому необхідно провести саміт НАТО з Росією

У середу, 20 квітня, в Брюсселі відбудеться засідання Ради Росія-НАТО. Вони не проводились вже два роки - з того часу, як Росія окупувала Крим. Напередодні цієї події журналісти Еспресо поспілкувались з Майклом Карпентером на 9-му Київському безпековому форумі. Саме він відповідає за політику Пентагону щодо України та Росії.

Він розповів, як США збираються допомагати українській армії, чи вплине на це буксування реформ та коли буде знято санкції з Росії. Це інтерв'ю вийшло минулої суботи, 16 травня, у щотижневій аналітичній передачі "Швидкість світу на телеканалі "Еспресо".

Перше питання стосується самміту Росія-НАТО у Варшаві, який запланований на 23 квітня. Чи не вважаєте ви, що спостерігається певне зближення альянсу з Москвою стосовно питання України?

Засідання Росія-НАТО відбуватиметься на рівні послів. Але це не означає, що НАТО і США повернуться до попереднього рівня стосунків з Росією, які були раніше. Це засідання необхідне, тому що у всіх нас є потреба у діалозі щодо питань безпеки. Тому ця зустріч буде присвячена Україні та діям російських військ, які вносять безлад і сприяють ескалації конфлікту на сході.

Чи можливо взагалі мати діалог з Росією? Адже з одного боку вони стверджують, що готові до нього, а з іншого продовжують провокувати війська НАТО своїми літаками, які несанкціоновано перетинають кордони країн-членів альянсу або пролітають занадто близько до військових кораблів НАТО.

Справді, останній політ російських винищувачів близько до ракетного есмінця Дональд Кук в Балтійському морі був дуже небезпечним, непрофесійним і безвідповідальним. Ми про це повідомили російській стороні на найвищому рівні. Але незважаючи на ці інциденти, необхідно мати діалог щодо важливих тем, які стосуються безпеки України, Сирії та Ірану. Але це зовсім не означає, що НАТО повернеться до звичайного діалогу і ведення справ з Росією.

Чи можливо, що після цього діалогу, Росія вплине на те, що США буде менше допомагати Україні?

Я б сказав категорично – ні. Нещодавно ми оголосили, що в цьому році надамо Україні  $335 мільйонів. Більшість коштів отримає Міністерство оборони для тренування та підготовки української армії та спецпідрозділів. Також ми продовжуємо нашу програму з тренування військових Нацгвардії. В минулому році її вже пройшли 750 осіб. Наша ціль – впровадити ці тренування у більш масштабні реформи в сфері оборони, які потім імплементує Україна.

Наша основна мета – продовжувати підтримувати Україну, до тих пір, поки вона буде впроваджувати реформи у військовій сфері, в якій я працюю, та багатьох інших.

Питання, яке стосується надання Україні летальної зброї. Багато українських політиків відкрито вимагають надати її нашій державі. Чи зміниться офіційна позиція США після саміту з Росією і приходу нового президента таким чином, що ми не отримаємо цієї зброї?

Справа у тому, що це надзвичайно високотехнологічне обладнання. Тому ним надзвичайно складно управляти. І це не питання летальної чи нелетальної зброї. Ми здійснюємо дуже сильний економічний тиск завдяки санкціям на Росію, із самого початку конфлікту, коли відбулась анексія Криму і вторгнення в Донбас. І продовжуватимемо їх і надалі, до тих пір, поки Мінські угоди не будуть повністю виконані і Україна отримає повний контроль над своїм кордоном. Це наше зобов’язання.

Також для подальшого об’єднання наших зусиль, ми співпрацюємо з нашими європейськими партнерами. Таким чином, на Росію здійснюється комплексний економічний тиск і він триватиме до тих пір, поки конфлікт не буде розв'язано.

Водночас ми продовжуватимемо співпрацю у сфері оборони. Ми будемо тренувати, надавати обладання і поради для реформування українських військових сил. Пентагон присвячує цьому багато роботи.

Ви згадали реформи як важливу опцію. Чи можуть складнощі із запровадженням реформ вплинути на надання допомоги?

Наша допомога спрямована на те, щоб сприяти просуванню реформ, незалежно від того, про яку сферу йдеться. Але що стосується оборонної сфери, ми орієнтовані на той рівень амбіцій, який Україна сама собі встановила. Разом із українським Міноборони ми обговорили реформи під час мультинаціональної комісії.

Під час мого візиту до Києва я почув запевнення у готовності провести дуже амбітні реформи у наступні чотири-п'ять років. Доки Україна націлена на реформи, ми продовжимо надавати допомогу для підтримки цих реформ.