Вирватись з-під санкцій. Як західні кредитори провчили Росію

Невдала спроба обійти санкції і взяти в борг на міжнародному ринку стала символічним програшем Москви

Москва відкладає заплановане на цей рік повернення на міжнародний ринок запозичень, повідомив Bloomberg, посилаючись на двох високопоставлених чиновників. Як пояснили співрозмовники ресурсу, Росія відмовилась від ідеї розміщення своїх паперів через санкції Євросоюзу та неформальний тиск на великі банки.

Забути про гроші з Волл-стріт

На початку лютого стало відомо, що Кремль збирається випустити євробонди на $3 мільярди з терміном погашення в десять років. Для цього уряд Росії хотів скористатися послугами найбільших китайських, європейських і американських банків. Серед яких BNP Paribas, Bank of America Merrill Lynch, Bank of China, Wells Fargo, Goldman Sachs, J.P. Morgan, Deutsche Bank.

Як пише Bloomberg, російський Мінфін побачив ознаки того, що на початку року деякі європейські країни прагнули послабити санкції. Також у Москві помітили зростаючий інтерес до російського боргу з боку західних інвесторів і вирішили, що з’явилось вікно можливостей для розміщення облігацій.


Продаж російських паперів мав б символічне значення, показавши, що уряд РФ може отримати доступ до ринків, незважаючи на заборону Заходу.


Однак вже минулого тижня голова російського Мінфіну Антон Силуанов визнав, що у Москви виникли труднощі з розміщенням паперів.

"Дійсно, багато банків відмовляються. Тим не менш, вікно можливостей ми для себе не закриваємо, в цьому напрямку працюємо", – говорив міністр. При цьому він пояснив, що Росія нібито хотіла просто "промацати ринок, щоб інвестори бачили нашу присутність".

Однак, за інформацією Bloomberg, тепер вже ясно, що уряд Росії не знайде достатньо відомих банків, охочих займатися російськими облігаціями в поточному кліматі. Співрозмовники видання заявили, що в останні місяці російська влада розглядала безліч способів, які дозволили б обійти обмеження США та ЄС, включаючи розміщення в швейцарських франках і єнах.

Пропозиції були відправлені близько 20 банкам, однак безрезультатно. Саму по собі невдалу спробу видання назвало "символічним програшем" Мінфіну Росії. Навіть участь клірингових центрів, таких як Euroclear Bank SA, що є звичайним кроком для залучення багатьох великих міжнародних інвесторів стало для Росії проблемою.

Ніхто не допоможе

За словами джерел Bloomberg, заплановане залучення $3 млрд покрило б десяту частину дефіциту російського бюджету в цьому році. Спроба випустити цю позику - перша після введення санкцій ЄС та США, тому показова. В останній раз Москва брала в борг на міжнародних ринках капіталу у вересні 2013 року, коли продала папери на $6 млрд.

Фактично, санкції проти Кремля не забороняють банкам давати Росії позики - в списку обмежень знаходиться не сама держава, а окремі підприємства. Однак, таким чином Москва може залучити долари в країну, а потім передати їх компаніям, які знаходяться під санкціями.


Як писало раніше німецьке видання Die Welt, якщо Росії дійсно вдасться за допомогою такого обхідного маневру отримати кошти, санкції стануть фактично безглуздими. Ніякого економічного тиску на Росію у Заходу не залишиться. 


Для ЄС і США це було б політичним фіаско, західні інвестори, які допомагають фінансувати російську державу - це "фатальний сигнал" для всього світу, стверждує Die Welt.

У США одразу застерегли свої найбільші банки від участі в розміщенні російських паперів, оскільки це прямо суперечить офіційній позиції щодо Москви.

Як заявили в Держдепі, "приватні компанії в США, ЄС і в усьому світі повинні розуміти, що Росія буде залишатися дуже ризикованим ринком до стабілізації ситуації в Україні". На думку авторитетних міжнародних експертів застереження Вашингтона – це більш ніж негативний сигнал.

"Розміщення або покупка російського боргу безпосередньо не заборонені американським законодавством, але для країн, які чутливі до позиції Штатів, заборони і не треба. Всі гравці розуміють, що ці рекомендації необхідні для виконання", - розповідав Еспресо.TV фінансовий аналітик Dragon Capital Сергій Фурса.

Окремі надії в російському уряді покладали на китайських інвесторів. Однак, як пише Bloomberg, у минулому році Мінфін Росії був оптимістом, коли сподівався на допомогу китайських партнерів. Плани по розміщенню російських євробондів зіткнулися з перешкодами і слабким попитом у Піднебесній, ніяких позитивних сподівань не має і на цей рік, констатує видання.