Від Брежнєва до Путіна. Хто такий бос "Формули-1", який бачить царя Європи у Кремлі

Власник "Формули-1" британський мільярдер Берні Екклстоун заради благополуччя найпрестижніших у світі автоперегонів не соромиться співпрацювати навіть з диктаторами

Резонансна заява

Цього тижня власник серії найпрестижніших автоперегонів "Формула-1" Берні Екклстоун багатьох ошелешив своєю заявою про Володимира Путіна.


Виступаючи на "Тижні європейської реклами" у Лондоні, 85-річний мільярдер вкотре висловився за вихід Великої Британії з Євросоюзу, а на докори, що він є прихильником російського президента, взагалі відповів, що на його переконання саме Путін має правити Європою.


"Він повинен правити Європою. Його слова не розходяться з ділом, він доводить справу до кінця. Люди не розуміють, що саме він хоче зробити... А він хоче повернути Росію туди, де вона була раніше", - сказав Екклстоун, статки якого у 2015 році журнал Forbes оцінив у $3,9 млрд.

На уточнююче питання, чи повинен Путін правити Європою з Брюсселя, британець відповів негативно. "Ні, нам треба позбутися Брюсселя, а Путін просто повинен бути за головного", - переконував Екклстоун.

Подібні заяви одіозного британця здивували далеко не всіх. Зовсім звичні вони для тих, хто цікавиться автоспортом та хоча б трохи знайомий біографією боса "Формули-1".

Переділ влади

Екклстоун починав у автоперегонах як гонщик, але після аварії вирішив завершити кар'єру та у 20 років став менеджером пілотів. У 1972 році британець уже був власником команди "Бребем", якою керував упродовж 15 років. Бразилець Нельсон Піке за цей час двічі ставав чемпіоном світу на болідах цієї "стайні".

Вирішальний прорив до влади у "королівських гонках" Екклстоун здійснив у 1978 році, коли разом з Максом Мослі став одним із засновників Асоціації конструкторів "Формули-1" (FOCA). Ця організація була створена за підтримки провідних команд і одразу почала боротьбу за вплив з Міжнародною асоціацією автоспорту (FISA).

Передовсім, дві структури впродовж кількох років конкурували за право на продаж телетрансляцій та регулювання технічного регламенту змагань.

У розпал цього конфлікту підприємливий Берні Екклстоун намагався заручитися підтримкою не лише найвпливовіших команд та фігур в автоспорті. Саме тоді він вперше запропонував співпрацю Кремлю.

Підтримка Брежнєва

Екклстоун ще у 1980 році вирішив налагодити вигідну співпрацю з Кремлем та запропонував тодішньому керманичу СРСР Леоніду Брежнєву організувати один з етапів чемпіонату світу "Формули-1".

Момент британець обрав вдало. Московську Олімпіаду-1980 через радянське вторгнення до Афганістану бойкотували майже всі найсильніші збірні світу, а престижні автоперегони з їхньою багатомільйонною телеаудиторією у різних куточках планети виглядали достойною компенсацією великій геополітично-спортивній поразці. Особливо з урахуванням, що етап чемпіонату світу відбувається щорічно.


Гран-прі Москви навіть уже було попередньо внесене до календаря чемпіонату світу-1983, але на заваді стала смерть Брежнєва, якого не стало у 1982 року.


У його наступників плани були інші, але Екклстоун від ідеї проводити етап "Формули-1" у одній з країн соцтабору не відмовився – уже у 1986 році було проведено Гран-прі Угорщині на "Хунгароринзі", який у наші дні вважається класичним етапом "Формули-1".

"Формула" під контролем

Ще до невдачі з радянським гран-прі, Екклстоун отримав жадані права на продаж телевізійних прав "Формули-1", залишивши конкурентам лише регулювання технічних питань змагань.

Це був вирішальний крок до повної узурпації контролю над Формулою-1". У 1993 році Мослі став президентом, а Екклстоун – віце-президентом Міжнародної федерації автоспорту (FIA), якій підпорядковувалися обидва ворогуючі табори – FOCA та FISA.

Британець отримав усі необхідні важелі, для лобіювання своїх інтересів і за два роки створив Formula One Group, яка цілком контролювала комерційну діяльність "Формули-1".

Але вже у 1997 році Європейська комісія розпочала розслідування щодо порушення антимонопольного законодавства у сфері прав на телетрансляції перегонів. Завершилося воно тим, що в 2001 році контракти було переглянуто, FIA відійшла від комерційної діяльності, а Екклстоун залишив посаду її віце-президента.

$100 млн за свободу

Ще одна реструктуризація керуючої компанії "Формули-1" у 2006 році ледве не завершилося для Екклстоуна ув'язненням.


Він дав хабаря у $44 млн топ-менеджеру німецького банку Bayern LB Герхарду Грибовскі, аби прискорити продаж акцій керуючої компанії Delta Topco, яка займалася "Формулою-1", фонду CVC Capital Partners.


Судова тяганина у цій справі продовжувалася до 2014 року, коли загнаний в кут Екклстоун був вимушений виплатити у якості компенсації німецькій землі Баварія $100 млн, аби уникнути десятирічного ув'язнення за фінансові махінації.

Але варто й визнати, що серію перегонів європейського масштабу саме він перетворив на надзвичайно успішний проект, який заробляє $2 млрд на рік та збирає телеаудиторію у 600 млн глядачів.

Швидше за все, аби Екклстоун діяв виключно дозволеними методами, то "Формула-1" ніколи б не досягнула свого нинішнього успіху. Тому зараз британець собі не зраджує і продовжує використовувати усі можливі методи та зв'язки аби утримувати "королівські гонки" на плаву.

Використаний Путін

Схоже, що дружба з Путіним саме з цього розряду, а Екклстоун зовсім не соромиться користуватися фінансовими ресурсами тоталітарних режимів. Адже в умовах світової фінансової кризи не кожна країна наважиться викинути $200 млн на будівництво траси для "Формули-1", як це не задумуючись роблять Росія та Азербайджан.

Сам Екклстоун каже, що жодних політичних ризиків у співпраці з Путіним не бачить.


Напевне, власник "Формули-1" лукавить, адже не розгледіти ризики, зважаючи на те, що дебютний етап "Формули-1" відбувся у Сочі у жовтні 2014 року, коли Росія вже анексувала Крим та розв'язала проти України війну на Донбасі, було важко.


Просто формульного боса подальша доля російського етапу мало хвилює, адже термін контракту на проведення змагань у Сочі спливає у 2020 році. Довше цього терміну Екклстоун, навряд чи, залишиться на чолі престижних перегонів.

І навіть не через поважний вік, а бажання позбутися акцій "Формули-1". Мабуть, британець відчуває, що вічно бути успішними завдяки грошам диктаторів "королівські гонки" не можуть.