Валерій Соловей: У Росії можливі соціальні потрясіння на кшталт весни 1917 року

Антін Борковський
22 квітня, 2016 п'ятниця
14:10

Професор МДІМВ при МЗС Росії Валерій Соловей в програмі Еспрессо проаналізував настрій російських еліт після "панамагейту" і спробу Кремля застрахуватися від військових і ФСБ

Є відчуття, що "панамагейт" буде розкручуватися і далі

Так, треба очікувати подальших викриттів. Ця група розслідувачів уже повідомила, що планує оприлюднити наступну порцію документів в середині травня.

Причому повідомила вона це, мабуть, для того, щоб поспостерігати за реакцією тих, хто є фігурантами цього скандалу і ще, швидше за все, за реакцією тих, хто не потрапив в першу порцію скандалу. Можу сказати, що за відчуттями і розмовами, що ведуться в Москві, панамський скандал викликав не занадто помітне, але насправді дуже сильне зростання напруженості в російській еліті. У тому числі - й тому, що очікували дещо іншого.

А що, вибачте, вони могли очікувати?

Уже останній рік говорять про наявність якихось компрометуючих відеоплівок, які були виявлені під час обшуків в Іспанії і деяких інших місцях, коли, зокрема, іспанська поліція громила всіх, кого вона називає "російською мафією". Що на цих плівках - ніхто толком не знає.

Я можу сказати, що, судячи знову ж по реакції в Москві, саме "панама" була несподіванкою. Очікували чогось, мабуть, іншого і, треба віддавати собі звіт в тому, що розпочате розслідування приведе до кримінальних справ не відразу, через місяць, а можливо, навіть через рік.

Кримінальні справи з'являться, оскільки американська державна машина рухається, як асфальтовий каток, - не дуже швидко, але зате підминає під себе все, по чому їде. Тим більше, американці розглядають "панамагейт", як свою юрисдикцію.

Ця неабияка суєта свідчить про те, що в Кремлі вже вирішили підготуватися до можливої ​​революції, хоча, наскільки я розумію, в Росії революцією і не пахне.

Знаєте, є аксіома, яка застосовується до всіх революцій, - всі революції починаються несподівано. І якраз Україна - цьому яскраве підтвердження. Дві революції, які відбулися у вас, я маю на увазі Помаранчеву революцію і Революцію гідності, почалися несподівано для всіх. І це аксіома вірна для всіх революцій.

Друге, не слід скидати з рахунків таку дуже важливу обставину: створення Національної гвардії - це противага іншим дуже важливим силовим структурам, зокрема, це противага і Збройним силам Російської Федерації, і противага Федеральній службі безпеки в якомусь сенсі.

Це, якщо хочете, нормальна політика для того режиму, який в Росії намагається створити систему силових противаг, щоб ні у кого не було переваги, що б ні в кого, ні дай Бог, не виникло спокуси змінити політичну ситуацію в країні.

Багато з передбачуваних сценаріїв вписуються в наступні президентські вибори в Росії? Вже починаються якісь тектонічні рухи.

Ну, я б не називав це тектонічними зрушеннями, це можуть бути, скоріше, якісь страхи, ми можемо їх вважати перебільшеними, в якійсь мірі навіть параноїдальні. Але, можливо, у влади більше підстав для цього, ніж у нас, з огляду на, що ситуація нестабільна. Можливо, це дійсно лише застарілі страхи, але за тими прогнозами, які я бачив, вони належать не тільки російським політологам, але, почасти, і західним аналітикам.

У Росії можливі серйозні внутрішньополітичні проблеми, точніше, соціальні потрясіння або соціальні хвилювання на кшталт  весни 17 року. А президентські вибори у нас будуть в 2018 році, точніше, повинні бути. І я не виключаю, що це знання, яке не є таємним, мотивує приймати якісь превентивні кроки.

Осьу вересні в Росії повинні пройти думські вибори. Всі знають, що Дума в Росії не дуже важлива, принаймні, не така важлива, як Верховна Рада, але, тим не менше, ці вибори сприймаються, як якась важлива загальнонаціональна віха. І, відповідно, адміністрація президента запевняє президента, що все під контролем, все в порядку, але є фактори ризику.

Цих факторів ризику два. Є непередбачувана соціальна динаміка, рівень життя в Росії знижується, важка криза, невдоволення зростає, поки воно не масово, але вже відчутне. І другий фактор ризику - це напруженість в еліті, частково спровокована панамським скандалом. І тут цікаво не хто з'явиться в списках, а хто в них не з'явиться. Це багатьох наштовхне на припущення щодо балансу сил в російській еліті.

Але є ще такий фактор, можливо, стримуючий, можливо, провокуючий - американський тиск. Наскільки я розумію, певні еліти могли отримати певні сигнали з боку Сполучених Штатів зі словами: "Хлопці, або ми у вас заберемо гроші, на які ви планували прожити безбідну старість в якомусь Каймановому оазисі, або ви починаєте грати трошки по-іншому" . І закрутилося.

Такі речі ніколи прямо не говоряться. Виключено, щоб Сполучені Штати могли ось так прямо влаштувати змову, тобто змова проти Путіна в Росії або Російської Федерації виключена. Але частина російських еліт могла це прочитати, як певний сигнал.

Саме прочитати, і люди з Луб'янки, чи в Кремлі вони не виключають, що частина еліт, таким чином прочитає сигнал і може зробити деякі кроки, тому треба зробити проти них превентивні дії. І ми бачимо Національну гвардію і абсолютно божевільну компрометацію опозиції. А в цілому, глобальна проблема Росії в тому, що вона стоїть на місці, в той час, як весь світ розвивається. І це дуже серйозна проблема.

Так, Росія може стояти на місці, і така концепція є у частині еліт, яка говорить: «Ну так, ми будемо відставати, але це нас не лякає, поки у нас є ядерна зброя, ніхто не посміє зазіхнути на нас, в тому числі , і на нашу владу. Головне - забезпечити контроль над суспільством». Відповідно до цієї точки зору, одна з груп еліт планує зберігати свою владу в Росії до 2030 року. І це не страшилка і не жарт. Я особисто вважаю, що це навряд чи можливо, швидше за все все, закінчиться набагато швидше, але еліти теж виходять з чогось.

Так, вони згодні на прогресуючі відставання для того, щоб зберегти владу. Є інші групи еліт, які пропонують, в тому числі і президенту Росії, почати нарешті проводити реформи. Але я можу сказати, що в перебігу минулого року двічі йому такі пропозиції надходили і двічі він був готовий дати на це добро. Тобто йшлося про те, мовляв, Володимир Володимирович, ви займаєтеся геополітикою, а група на чолі з паном Кудріним проводитиме в Росії ліберальні реформи. Але поки все це застопорилося.

Росія зараз пожинає плоди цього нічогонероблення, тобто частина еліти закрила очі на Крим, частина еліти закрила очі на Донбас, частина еліти закрила очі на Сирію, і внаслідок цього велика частина цих еліт і опинилася під загрозою.

Ну, як каже один мій знайомий мультимільйонер: «ми ще не втратили останнього». Повірте, вони ще не втратили останнього. Але вони вперше відчули загрозу не зараз, а в лютому 2014 року. Вони зазнали колосальних втрат. В результаті санкцій і падіння вартості російських акцій великий російський бізнес втратив до половини вартості. Це колосально.

А зараз ми говоримо, скоріше, вже не про бізнесменів, а про чиновників, які займаються бізнесом. Так, у них виникли ризики, але це не може впливати на їх лояльність до верховної влади. У Росії вибудувана така система контролю, якраз за вищим чиновництвом, що вони нічого зробити не можуть.

Тому надії, що в Росії виникне змова проти президента, фантастичні. Еліта тут в Росії почне ворушитися, коли почнеться тиск знизу, якщо почнуться соціальні заворушення і вони будуть тривалими, можливо, не масштабними, але тривалими, якщо вони охоплять якусь частину Росії в кількох великих містах. То тут тоді еліта задумається про те, що їй треба робити якісь кроки. Без цього вона нічого не зробить. Як в старому радянському анекдоті: «- будемо завтра вішати! - А мотузочку з собою принести? »

Я просто нехотя згадав історію з Микитою Сергійовичем Хрущовим і Леонідом Іллічем Брежнєвим. Хрущов теж все контролював, він і Берію поховав, і Маленкова відправив на пенсію, та все виходило чудово, як тут раз, і розповзлася влада під ним, і прийшов новий генеральний секретар.

Ви знаєте, Антоне, це завжди так, тому що всі генерали готуються до минулих війн. І в минулих війнах вони передбачили все. Але ситуація змінюється, конкретного механізму того, що переважить цього разу, ми не уявляємо. Ось цей механізм змін. Але в загальному, де проходили зміни, що у вас, що в Грузії, завжди одне і те саме - тиск знизу і розкол еліти зверху.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.92
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
14:00
OPINION
Ольга Лень
Дипломати vs ухилянти: Паспорт для багатьох — інструмент для шари
13:57
Лаурінас Кащюнас
Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, - міністр оборони Кащюнас
13:57
Оновлено
Загинули двоє військових: ДБР розслідує вибух у Миколаєві
13:37
Рада ухвалила законопроєкт про регулювання зайнятості домашніх працівників
13:34
Оновлено
у Омську горять нафтопродукти
У російському Омську горіли три ємності з нафтопродуктами
13:26
Оновлено
Богдан Львов
Апеляційний суд розглядає оскарження ВСУ про поновлення судді Львова на посаді
13:25
посол Королівства Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен
"Не лише літаки й пілоти": посол Данії про обіцяний пакет із F-16, який Україна має отримати влітку
13:19
Ексклюзив
Мобілізація людей з інвалідністю
Правозахисниця роз'яснила процедуру отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок бойових дій
13:16
Олександр Лукашенко
Лукашенко назвав основним реальним ризиком для Білорусі "гарячу точку в Україні"
13:08
Херсон
Подружжя агентів ФСБ отримало 15 років тюрми за наведення ракет РФ на лікарню в Херсоні
13:08
військовий квиток, мобілізація
Українці за кордоном зможуть оновити військово-облікові дані в консульських установах: подробиці
12:55
Адмірал Тоні Радакін
Україна зможе збільшити кількість дальніх атак по території Росії, - голова ЗС Британії
12:52
На фото: Артем Пивоваров та Klavdia Petrivna
Вийшов перший спільний кліп Артема Пивоварова та Klavdia Petrivna "Барабан"
12:50
Інфографіка
військовий квиток, мобілізація
Соціологи з'ясували, в якому регіоні України найбільш поширене прагнення уникнути мобілізації
12:48
Росія продовжує продукувати фейки
"Конгрес США прирік 500 тис. українців на смерть або важкі поранення": добірка фейків у світі за 25 квітня
12:39
Напад РФ на будь-яку країну НАТО призведе до неминучої поразки Кремля, - Сікорський
12:30
TikTok
"Війна закінчиться 18 травня": у Центрі стратегічних комунікацій спростували нове "передбачення" з TikTok
12:30
Субантарктичний пінгвін
У Всесвітній день пінгвінів українські полярники показали птахів, які гніздують біля станції "Академік Вернадський"
12:10
руйнування
Виплати за програмою єВідновлення погодили для понад 65 тис. українців
12:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
12:02
OPINION
Володимир В'ятрович
Консульські репресії: від цього виграє тільки Росія
12:01
Новини компаній
на фото Якоб Ааруп-Андерсен і Володимир Зеленський
СЕО Carlsberg Group Якоб Ааруп-Андерсен зустрівся з президентом України
12:00
Огляд
Православна церква України
Чи можна жінкам ходити в храм у штанях та без хустки: що насправді прописано в Святому Письмі. Пояснення від ПЦУ
11:48
На фото: Постер фільму "Я, "Побєда" і Берлін"
Український фільм "Я, "Побєда" і Берлін" за повістю Скрябіна вийде в прокат у Польщі
11:40
електроенергія
Україна четвертий день поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 25 квітня
11:37
Ексклюзив
Росіяни втратили спокій у Криму: військовий експерт Селезньов про наявність ATACMS у ЗСУ
11:31
Ілля Вітюк
НАБУ перевіряє дані про елітну нерухомість голови департаменту кібербезпеки СБУ Вітюка
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Україна досі не виробила плану перемоги, а Лондон продовжує фінансувати Кремль через купівлю нафти. Акценти світових ЗМІ 25 квітня
11:16
КНДР, Північна Корея
ЄС готує санкції проти суден, що возять зброю з КНДР до РФ, і танкерів - порушників стелі цін на нафту, - Reuters
11:15
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
Арешт заступника Шойгу став найсерйознішим скандалом в міноборони РФ з 2012 року, - британська розвідка
11:12
на фото готель "Україна"
Готель "Україна" в Києві внесли до списку об'єктів приватизації
10:40
Оновлено
Наслідки удару по Черкащині 25.04.24
РФ атакувала Черкащину: 6 постраждалих, пошкоджено критичну інфраструктуру
10:20
прикордонник
На Сумщині прикордонники відбили наступ російської ДРГ
10:16
Оновлено
РФ ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі. Білий дім відреагував
10:12
Дональд Трамп
Аризона звинуватила 18 соратників Трампа у спробі зірвати президентські вибори
10:04
Анонс
Онлайн-інкубатор для стартапів з соціальною метою StartUp4Good
Онлайн-інкубатор для стартапів із соціальною метою StartUp4Good: триває прийом заявок
10:00
OPINION
Тарас Загородній
Як змусити Захід прийняти Україну в НАТО без умов?
09:48
Сі Цзіньпін та Путін
Китай обрав сторону й не може претендувати на нейтралітет у війні між РФ та Україною, - посол США в НАТО
09:44
Ексклюзив
Карта. Бахмут_2404
Відчувається, що в росіян уже теж не вистачає боєприпасів: боєць ЗСУ про ситуацію біля Часового Яру
09:23
Китай утримує в порту судно "Ангара"
Китай пустив у порт судно, що постачало зброю з КНДР до Росії, - Reuters
Більше новин