Удар по престижу. Чому українські боксери можуть взагалі не потрапити на Олімпіаду

Після блискучого виступу на Олімпіаді-2012 у Лондоні українські боксери ризикують взагалі не потрапити на Ігри-2016 у Ріо-де-Жанейро

За два останніх тижні українські боксери – аматори зазнали кількох великих невдач, - спочатку не здобула жодної ліцензії на кваліфікаційному турнірі у Туреччині національна команда, а минулими вихідними у чвертьфіналі Всесвітньої серії боксу поразки зазнали "Українські отамани", які без шансів поступилися "Британським лев'ячим серцям" з рахунком 2:8.

Як українці здобули авторитет

За два попередні олімпійські цикли збірна України привчила вболівальників до перемог. У 2008 році на Іграх у Пекіні друге у історії золото нашій команді приніс Василь Ломаченко у категорії до 57 кг.

До цього єдиним олімпійським чемпіоном з боксу був важковаговик Володимир Кличко, який виграв у 1996 році на Олімпіаді в Атланті (США). Разом з Ломаченком у 2008 році на п'єдестал Ігор зійшов В'ячеслав Глазков, який здобув бронзу у категорії понад 91 кг.

На Олімпіаду-2012 в Лондоні українці взагалі їхали у ролі фаворитів. Наша збірна у 2011 році блискуче виступила на чемпіонаті світу у Баку (Азербайджан) та перемогла там у загальнокомандному заліку.

Ломаченко був кращим у вазі до 60 кг.

Крім нього, чемпіонами світу стали Олександр Усик (до 91 кг), Євген Хитров (до 75 кг) та Тарас Шелестюк (до 69 кг). Денис Берінчик виграв срібло у категорії до 64 кг.

П'ять нагород, попри досить несправедливе суддівство, привезли українці і з Олімпійських Ігор. Золото виграли Усик та Ломаченко. Берінчик знову отримав срібло. Шелестюк та Олександр Гвоздик (до 81 кг) стали бронзовими призерами.

Що було після тріумфу

Після відмінного виступу у Лондоні майже усі лідери збірної України вирішили залишити любительський ринг. Втім Ломаченко, Усик та Гвоздик зробили це "транзитом" через Всесвітню серію боксу, у якій восени 2012 року дебютував клуб "Українські отамани".

У першому ж сезоні наші боксери дійшли до фіналу, де у напруженій боротьбі поступилися у Казахстані команді "Астана Арланс" – 5:6.

Як розпочиналася зміна поколінь

Після вдалого сезону у WSB серед любителів з медалістів Олімпіади та чемпіонату світу залишилися лише Денис Берінчик та Євген Хитров, які мали намір поїхати і на Ігри до Лондону, але врешті пішли у професіонали.

Водночас, у збірній України з'явилося ще кілька перспективних боксерів – у 2013 році Павло Іщенко (до 60 кг) став чемпіоном Європи, а молодший брат Тараса Шелестюка – Богдан виграв континентальну бронзу (до 69 кг).

Але цих боксерів втримати у національній команді також не вдалося - минулого року вони вирішили піти з аматорського рингу.

Хто став новими лідерами

Таким чином, за рік до Олімпіади головному тренеру збірної України Дмитру Сосновському довелося фактично будувати нову команду. Її новими лідерами стали бронзові призери чемпіонату світу – Дмитро Замотаєв (до 49 кг), Геворг Манукян (до 91 кг) та Микола Буценко (до 56 кг).

Перші двоє підтвердили свій статус і на Європейських іграх у Баку, де Манукян став віце-чемпіоном, а Замотаєв був третім. Бронзові нагороди також дісталися Віктору Петрову (до 64 кг), Ярославу Самофалову (до 69 кг) та Олександру Хижняку (до 81 кг).

Тобто ще рік тому здавалося, що збірна України виглядає цілком боєздатною. Попри те, що жодної ліцензії за підсумками чемпіонату світу вона не мала, адже за новою системою відбору путівки до Ріо отримували лише чемпіон та фіналіст першості світу.

Чому потенціал не було реалізовано

Здобуття путівок було відкладено на європейську кваліфікацію, яка відбувалася з 9 до 17 квітня у турецькому місті Самсун.

Але там жоден з українців не зміг отримати ліцензію, а найближчими до її здобуття були Микола Буценко та Олександр Хижняк, які програли у поєдинках за третє місце, та Геворг Манукян, що вибув у півфіналі.

Чи будуть ще кваліфікаційні турніри

Попереду на українців чекає ще два кваліфікаційних турніри. З 13 до 22 травня у Софії (Болгарія) за путівки змагатимуться бійці, які цього сезону виступали у Всесвітній серії боксу та іншому напівпрофесійному проекті AIBA – AIBA Pro Boxing. Українці там будуть представлені у всіх категоріях.

Схоже, що після невдачі у європейській кваліфікації саме на цей турнір робиться головна ставка. Про це свідчить те, що тренери "Отаманів" не виставили найсильніший склад на чвертьфінальний матч WSB проти британців, що у підсумку призвело до нищівної поразки українців. Тож кращі боксери українського клубу націлилися на олімпійські ліцензії.

Решта представників нашої країни отримають останній шанс здобути путівки на світовій кваліфікації 17-19 червня у Баку.

Чи потраплять до Ріо українські професіонали

І нарешті, ще одна можливість для українських боксерів потрапити до Ріо з'явилася після того, як у лютому 2016 року AIBA вирішила дозволити виступати на Олімпіадах професіоналам. Також у організації допустили можливість, що "зіркам" профі-рингу, які захочуть поїхати до Ріо, можуть дозволити виступити там без відбору та надати wild-card.

Бажання поїхати до Бразилії раніше висловлював Володимир Кличко. Проте з одним суттєвим зауваженням – якщо йому це дозволять терміни бою-реваншу з британцем Тайсоном Ф'юрі, який восени минулого року відібрав в українця чемпіонські титули.

Цей поєдинок заплановано на 9 липня, а Олімпіада відбуватиметься з 5 до 21 серпня, що робить участь у ній 40-річного українця маловірогідною, тому що у нього залишиться замало часу на відновлення.

Ще один "зірковий" українець – Олександр Усик сам відкинув можливість виступу на Олімпіаді, розкритикувавши рішення допустити до Ігор професіоналів.

Тож, схоже, вся надія – на аматорів.