Як українські дипломати відбили у росіян Віру Савченко

Після відвідин сестри російські прикордонники намагались затримати Віру Савченко за її фразу "не суддя, а чмо"

Рідну сестру ув'язненої в Росії української льотчиці намагались затримати на російському кордоні в ніч з 27 на 28 квітня. Завдяки зусиллям дипломатів, Віру Савченко відбили та навіть повернули їй паспорт. Близько 17:00 вона, нарешті, повернулася в Україну.

Хронологія переслідування

Одним з перших про намагання затримати Віру Савченко під час виїзду з Росії до України на КПП Чертково – Мелове повідомив адвокат Ілля Новіков. Напередодні українку впустили до Росії безперешкодно, а при виїзді додому прикордонники "раптово" з'ясували, що Віра перебуває у розшуку за образу судді в Грозному.

Від негайного затримання Віру врятувало те, що вона знаходилась у машині українського консульства в супроводі українського консула Володимира Трегуба. Автомобіль має дипломатичні номери і на нього поширюється дипломатичний імунітет, тож росіяни не наважились ламати двері, але заблокували рух машини.

Віра поверталася з Росії після відвідин своєї сестри Надії, яка зараз перебуває в СІЗО міста Новочеркаськ (Ростовська область).

"Бачились з Надією сьогодні. Вона виглядає краще. Сьогодні заповнювала якісь документи, як працівники СІЗО сказали: " На екстрадицію", але Надя не втрачає пильності, за її підозрою, може бути, що і на етап... Дуже скучила за всім Українським, передавала вітання всім добрим людям," – написала вона на своїй сторінці у Facebook після побачення.

А вже за годину Віру заблокували на кордоні, не дозволяючи покинути Росію. На щастя, українські дипломати відреагували миттєво. Подальший хід подій у подробицях описав на своїй сторінці у Facebook постійний представник України в Раді Європи Дмитро Кулеба.

Консул генконсульства України в Ростові-на-Дону Володимир Трегуб вчасно зорієнтувався, дав сигнал тривоги і зачинився з Вірою в машині. Директор консульського департаменту Андрій Сибіга підняв хвилю і координував зусилля зі звільнення.

Питанням одразу зайнялися українські депутати, президент Порошенко, МЗС, було проінформовано ОБСЄ та Мінська група, пішов розголос у світових ЗМІ. Зокрема, з'явилося повідомлення про намагання затримати Віру Савченко в агентства Reuters.

В результаті генеральний консул Віталій Москаленко за три години прибув на місце. "Після трьохгодинного переїзду та гострої дискусії з росіянами видряпав і Віру, і її паспорт, і довіз її до безпечної території", - написав Кулеба.

Згодом з'явились дані, що Вірі Савченко дозволили виїхати з Росії. Російська інформаційна аґенція ТАСС з посиланням на джерело у правоохоронних органах РФ повідомляє, що "рішення про обмеження виїзду з Росії у зв'язку з оголошенням у федеральний розшук Віри Савченко скасовано". І, як стверджує видання, у найближчі часи українка зможе залишити Росію. На щастя, згодом саме так і сталося.

Що "шиють" Вірі Савченко

Йдеться про епізод ще жовтня місяця минулого року. Віра Савченко була допущена на процес українських в'язнів Станіслава Клиха та Миколи Карпюка в якості громадського захисника.

Головуючий на засіданнях Вахід Ісмаїлов поводиться дуже упереджено щодо українців та їхніх захисників. За репліки з місця він розпорядився видалити Віру з залу.


Коли її виводили з залу, Савченко кинула фразу "не суддя, а чмо", це й стало приводом порушити проти неї справу.


Втім, як зазначають навіть російські ЗМІ, образа судді – адміністративне порушення і не привід оголошувати людину в розшук. Тож є підозра, що насправді Вірі збираються накинути ще й кримінальне звинувачення, наприклад, у хуліганстві.

За образу судді зазвичай загрожує штраф, хоча стаття передбачає і виправні роботи до двох років, і півроку ув'язнення. За хуліганство ж у Росії передбачено і більший штраф, і навіть ув'язнення від року до двох.